03.05.2022 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obiloviny nad zlato

Na Rusko a Ukrajinu připadá 14 % celosvětové produkce pšenice, přitom obě země se dohromady podílejí 29 %, tedy téměř třetinou, na jejím světovém exportu. U kukuřice je to o něco méně. Vlivem válečného konfliktu na Ukrajině je v této obilnici Evropy už zničeno 50 % letošní úrody pšenice a předpokládá se, že na rok 2023 nebude zaseto dokonce 75 % běžných ploch. Letos nebude na Ukrajině sklizeno ani 25 % ploch kukuřice a v příštím roce se zaseje pouze 50 % obvyklých ploch. Z toho je vidět, že obiloviny budou velice cenou komoditou.

„Z obyčejného obilí se stává zlato, jeho cena letí nahoru, a proto je třeba této komoditě věnovat patřičnou pozornost. A to je i jeden z důvodů, proč pořádáme na jaře Dny skladové technologie,“ řekl na jednom z nich v AGROSPLU Bubovice Ing. Michal Karmazín ze společnosti AGRICO Třeboň.

První dubnový čtvrtek se sjeli zemědělci do Hudčic na Příbramsku, kde AGROSPOL, výrobní a obchodní družstvo Bubovice, provozuje už šestým rokem moderní posklizňovou linku, jejímž generálním dodavatelem byla třeboňská společnost. „Modernizaci posklizňové linky jsme začali plánovat v roce 2014, projektová dokumentace byla dokončena o rok později a v tom samém roce začaly stavební práce. Provoz v nové posklizňové lince jsme zahájili v roce 2016. Dnes si můžete prohlédnout, jak vypadá po šesti letech provozu,“ řekl přítomným předseda představenstva AGROSPOLU Bubovice Ing. Milan Šustr. Původní posklizňovou linku na obiloviny nahradila nová, která zahrnuje příjmový objekt, čističku, sušárnu, venkovní skladovací sila, mostní váhu a propanbutanové hospodářství se čtyřmi zásobníky plynu. Dřívější sila měla kapacitu zhruba 1000 tun, dnes je kapacita celé posklizňové linky čtyřnásobná. Teoretický provozní výkon je 60 t/h, s ohledem na měnící se plodiny, výnos, vlhkost, sklizňový výkon či hektolitrovou hmotnost je podle předsedy provozní výkon menší, přibližně 40 t/h.

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 18.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down