Pěstování obilnin, sklizeň slámy a chov hospodářských zvířat mají v našich podmínkách dlouhou tradici. Pro sklizeň slámy, která se spotřebovává v živočišné výrobě coby kvalitní stelivo nebo krmivo, se zvláště v minulosti využívala technologie lisování do hranolových balíků o základních rozměrech přibližně 400 x 500 mm. Některé podniky a farmy tento způsob sklizně volí dodnes a využívají k tomu techniku starou doslova desítky let.
Poměrně významné období z hlediska historie využívání zemědělské techniky pro sklizeň obilnin a slámy je v našich podmínkách spojeno s tehdejší východoněmeckou značkou Fortschritt, pod kterou do celého světa dodával zemědělskou techniku stejnojmenný průmyslový kombinát. Po roce 1990 došlo k jeho postupnému rozdělování a privatizování.
Některé firmy úspěšně pokračují v původní činnosti a dodávají výkonnou techniku pod novými názvy, jiné buď zanikly, nebo byly v rámci globalizace pohlceny jinými výrobci. Kromě sklízecích mlátiček, řezaček nebo mačkačů řady E výše uvedené značky se v našem zemědělství hojně využívaly také lisy na hranolové balíky řady K. A právě jejich výroba byla obnovena (opět pod značkou Fortschritt) a navazuje tak na tradici výroby lisů, která započala již v roce 1896 výrobou stacionárního modelu Klinger. V roce 1958 se pak objevil tažený lis Fortschritt K 442. V roce 1981 byl do výrobního programu zařazen model K 454, jehož zástupce v modrobílé nebo zelenobílé barevné kombinaci můžeme na našich polích potkat dodnes. V roce 1986 byl uveden do výroby lis K 430 a v roce 2011 se začíná psát nová historie v podobě modernizovaného modelu dodávaného pod obchodním názvem Fortschritt K 464.*
Celý článek od Filipa Javorka vyjde ve Farmáři č. 5.