Oboustranně prospěšná spolupráce

Agrie a.s. Brno spolupracuje s firmou Pöttinger již od roku 1990. Za tuto dobu prodala v České republice od této firmy více než 650 strojů na sklizeň pícnin, ať již žacích strojů CAT, obracečů HIT, shrnovačů TOP, samosběracích vozů zejména s řezáním a lisů ROLLPROFI. Některé z nich byly předvedeny v prvním červnovém týdnu v ZEAS Lysice a.s. na Blanensku. Podle Ing. Zdeňka Bílého, obchodního zástupce firmy Pöttinger pro Českou republiku a Slovensko, dlouhodobá spolupráce Agrie Brno s firmou Pöttinger je přínosná především pro uživatele zemědělské techniky, neboť se výrazně zdokonalil servis a dodávky náhradních dílů. Tato rakouská firma trvale spolupracuje i s našimi výrobci, a tím podporuje české zemědělské strojírenství. V loňském roce zřídila nový výrobní provoz ve Vodňanech, kde hodlá zaměstnávat až 60 pracovníků.

V České republice zaujímá podíl strojů Pöttinger na sklizeň pícnin přibližně 25 % až 30 %, u samosběracích vozů dosáhl tento podíl v loňském roce 80 %. Znamená to, že čtyři z pěti vozů, které se u nás prodají, mají značku Pöttinger.
Žací stroje CAT
V nabídce firmy Pöttinger je 46 typů žacích strojů, ať již čelně či vzadu nesených, tažených, diskových nebo bubnových, s kondicionérem či bez něj. V Lysicích byl předveden tažený žací mačkač Pöttinger CAT NOVA 360 T CR o záběru 3,5 m s prstovým kondicionérem a se shazovacím pásem, který je vhodný především pro sklizeň trvalých travních porostů. Konstrukce stroje, zejména tříbodové uchycení žací lišty, umožňuje i při vysoké rychlosti spolehlivou sklizeň, za hodinu lze posekat 3,5 až 4 ha. Žací mačkač CAT NOVA 360 T CR umožňuje shazovat píci až ze sedmi metrů na jeden dvouřádek široký 1,5 m tak, aby samosběrací vůz mohl píci sebrat bez jejího shrnování.
Obraceče HIT
Obraceče firmy Pöttinger mají vysokou výkonnost při zachování požadované spolehlivosti a kvality sklizně díky dokonalému kopírování terénu. Předveden byl tažený osmirotorový obraceč EUROHIT 90 AZ s pracovním záběrem devět metrů s šesti rameny na každém rotoru. K přednostem patří především to, že extrémně krátký závěs posunuje těžiště stroje k traktoru a nedochází tak k přílišnému odlehčení jeho přední nápravy. Bylo vidět, že i v kopcovitých podmínkách pracuje stroj kvalitně a bez problémů, na rovině se jeho výkon pohybuje kolem 7 až 10 ha za hodinu. Druhým předvedeným strojem byl menší obraceč EUROHIT 54 N se čtyřmi rotory a záběrem 5,4 m. Podle ing. Bílého jde o nejprodávanější obraceč od firmy Pöttinger, neboť má velice příznivý poměr ceny a záběru, přitom se jeho výkonnost pohybuje kolem 5 ha za hodinu. Oba stroje mají pojistky proti ztrátě prstů.
Shrnovače TOP
V kopcovitém terénu se návštěvníkům předvedly dva shrnovače, a to jednorotorový EUROTOP 420 N s 12 rameny (záběr 4,2 m) a dvourotorový EUROTOP 801 Multitast s dvojnásobným počtem ramen a záběrem 7,60 m. Obdobně jako obraceče mají i tyto stroje čelní kopírovací kolečko, které reaguje na nerovnosti terénu těsně před prsty. Ty jsou méně namáhány, mají delší životnost a krmivo obsahuje nízký podíl nečistot. Na první pohled zaujme u těchto strojů velký rotor. „Velký průměr rotoru s malou délkou hrabic garantuje nejen vysokou stabilitu – stroj se nerozkmitá ani na velmi nerovných pozemcích – ale také malé zatížení ložisek. Pöttinger jediná firma, která nemá u shrnovačů olejovou lázeň, ale mazací tuk a toto mazání je plně dostačující. Předností tohoto konstrukčního řešení je především snadná a nenáročná údržba, na promazání celého rotoru stačí jedna maznice.
Lisy a baličky ROLLPROFI
Předvedený lis ROLLPROFI 3120 L bez řezacího ústrojí se vyznačoval především kombinovanou lisovací komorou, která nevyžaduje tak velký příkon traktoru (stačí 40 kW). Přední část komory je vybavena válci, které hmotu stlačí, její zadní část je pak uzavřená a nedochází tak ke ztrátám suchého materiálu. Lis, jehož záběr sběracího ústrojí je dva metry, lze vybavit i řezacím ústrojím se 14 samostatně jištěnými noži. Rozměr balíků, které je možné balit jak do provázku, tak do síťoviny, je 1,20×1,25 m.
U baličky ROLLPROFI G 400 S lze všechny její funkce ovládat elektrohydraulicky z místa řidiče, nastavit různý počet vrstev i překrytí a zvolit fólii 500 nebo 750 mm širokou.
Samosběrací vozy.
Firma Pöttinger vyrábí ročně přibližně 4500 těchto strojů a v Evropě zaujímá 52% podíl na trhu. Návštěvníkům v Lysicích byly předvedeny dva zástupci samosběracích vozů EUROPROFI 3 (v provedení D s rozdružovacím válci a L s klasickou zadní stěnou) a vůz JUMBO 7200 L.
EUROPROFI je osvědčený samosběrací vůz, který má mezi zemědělci vysoký kredit, zejména svou výkonností, spolehlivostí a kvalitou řezanky. Vyžaduje tažný prostředek o výkonu 110 až 140 kW, pojme 8 až 9 tun zavadlé píce a za jeden den s ním lze sklidit až 30 hektarů při spotřebě 8 až 10 l nafty na jeden hektar. Rozteč nožů je 42 mm, takže teoretická délka řezanky je 42 mm, v praxi je kolem 60 až 70 mm. Předností je patentované jištění nožů čtyřmi pružinami, což se projevuje jak v kvalitě řezanky, tak i v životnosti nožů a úspoře pohonných hmot. K přednostem patří i vkládací válec EUROMATIC s velkým průměrem a dvěma hvězdicemi pro každý nůž.
Senážní vozy JUMBO jsou v nabídce firmy Pöttinger druhým rokem. Jde o stroj postavený pro potřeby našich zemědělců. Model JUMBO 7200 L odveze až 15 tun zavadlé píce a jeho výkon je o 40 až 50 % vyšší, než o vozů EUROPROFI. Nože řezacího ústrojí jsou pro zvýšení životnosti vyrobeny z tvrzené oceli s jednostranně tvarovaným ostřím. Rozteč nožů je 34 mm a řezanka je dlouhá maximálně 50 mm. Tažným prostředkem je traktor o výkonu kolem 150 kW. Přestože se cena JUMBA pohybuje kolem 1,5 milionu korun, ekonomika sklizně je ještě příznivější než u předešlých vozů a podle ing. Bílého je i výhodnější než sklizeň senáže samojízdnou řezačkou.

Vladislav Fuka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *