Oceněná koncepce rotoru inteligentní plečky Photoheyler

Zejména v ekologickém zemědělství patří mechanická regulace plevelů k základním opatřením, která zajišťují, že růst plodin předčí růst konkurenčních plevelů, a výsledkem tak bude zdravá úroda a dobré výnosy. Současná dostupná technika je v tomto ohledu ale stále slabá.

Photoheyler má zajímavé rotory

Oceněnou novinkou je koncepce rotoru inteligentní plečky Photoheyler, díky kterému stroj umožňuje dosáhnout plošného výkonu přes 1 hektar za hodinu. Funkce navádění je řešena pomocí kamer, které spolehlivě detekují řádky plodin. Dvě opěrná kola stroje lze řídit pomocí hydraulických válců a jsou synchronizována s koly traktoru, což znamená, že jedou ve stejné stopě. Plečka je tak vedena podél řádků mimořádně přesně a dřívější potíže spojené s řízením stroje a traktoru současně jsou u Photoheyleru vyřešeny. V konkurenčních strojích využívajících pohyblivý rám se řidič musí zabývat jak vedením traktoru, tak obsluhou systému a ovládáním kamery v zadní části traktoru. To vede ke zvýšenému počtu chyb, kterých se dopouští zejména při vjíždění do dalšího kolejového řádků, při práci na souvrati, na klínovitých pozemcích nebo při úzkých zatáčkách. Díky pevnému spojení mezi strojem a traktorem a natáčení kol traktoru je možné Photoheyler udržet ve správném směru i na svahu. Výhodou je i fakt, že porosty nejsou zasypávány, protože rotor je umístěn šikmo a v důsledku toho vždy seká pod úhlem přesně 90° vůči plodině. Plevel je vyříznut z řádku plodiny a umístěn mezi dva řádky. Tam je případně zpracován další sekcí pracovních orgánů. Pro účinnou regulaci plevele je nutné plečkování opakovat, dokud není dosaženo úplného pokrytí porostu. K plečkování v blízkosti řádku cukrové řepy od fáze dvou listů až po úplné pokrytí porostu lze použít různé systémy dalšího nářadí.

zajímavé rotory inteligentní plečky

Pro použití plečky Photoheyler je požadováno setí přesným secím strojem nebo sázecí stroj s přesným umístěním v konfiguraci delta po celé šířce stroje. Pro cukrovou řepu se doporučuje secí stroj Kverneland Unicorn se systémem Geoseed Level 1 nebo srovnatelný systém. Zajímavostí je, že celková koncepce by v budoucnu mohla umožnit aplikaci ochranných látek formou bodového postřiku.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down