Oceněný stroj z Hannoveru byl na předvádění „pod Kuňkou“

Rakouská značka Pöttinger působí na našem trhu od roku 1996. Za tuto poměrně krátkou dobu si u našich farmářů získala oblibu, zejména pro svoji výkonnost a spolehlivost. Z těchto důvodů jsme rádi přijali pozvání zúčastnit se předvádění techniky Pöttinger na pozemcích akciové společnosti ZEAS Staré Hradiště v nádherném prostředí pod Kunětickou horou, kterou někdy místní přezdívají krátce Kuňka.

Stroje Pöttinger si u nás vedou velmi dobře. Například v oblasti dovezených strojů na našem trhu za poslední dva roky připadá podle slov zástupců firmy 70% podíl samosběracím vozům Pöttinger, zhruba 30% podíl této značky je u strojů na sklizeň pícnin a 8% podíl v půdozpracujících strojích.
Jaké jsou u Pöttingera novinky?
Mezi stroje nově zařazené do sortimentu firmy Pöttinger patří nová řada diskových žacích strojů Novacat, nová řada bubnových žacích strojů Eurocat, velkoobjemový samosběrací vůz Jumbo, mechanické a pneumatické secí stroje Vitasem a Aerosem a rozmetadla statkových hnojiv. Zmiňovaný sběrací vůz Jumbo byl jako jediný z kategorie strojů na sklizeň pícnin oceněný na výstavě zemědělské techniky v Hannoveru 1999. Zajímavý je i fakt, že prototypy strojů Novacat a Jumbo byly zkoušeny po celý rok u našich podniků.
Žací stroje v akci
Předvádění techniky bylo zaměřeno převážně na stroje na sklizeň pícnin. Z kategorie žacích strojů byla hlavní pozornost věnována dvěma strojům a to nesenému diskovému žacímu stroji Novacat 225 H ED a taženému diskovému stroji s označením Cat Nova 310 T CRW. Prvně jmenovaný stroj je představitelem nové řady nesených žacích strojů. Tyto stroje jsou vyráběny ve čtyřech provedeních se záběry 2,20; 2,62; 3,04; a 3,46 m. Novými prvky je konstrukce žací lišty, tvar disku, uchycení nože a řešení pohonu prstového lamače. Stroje jsou sériově vybaveny zařízením Extra Dry pro plošný rozhoz píce. Po použití tohoto zařízení píce prosychá ihned po posečení, čímž se zkrátí doba na senážování a minimalizuje se vliv počasí. Plošný rozhoz píce navíc ušetří jednu pracovní operaci – rozhoz obracečem. Do jisté míry se mohou vlivem vynechání rozhozu snižovat i ztráty odrolem.
Při předvádění udělal kus práce tažený diskový mačkač s gumovými válci Cat Nova 310 T s pracovním záběrem 3 m. Stroj se vyznačuje masivním portálovým rámem, výkyvným zavěšením žacího ústrojí, otočným závěsem a komfortním ovládání všech funkcí z místa řidiče. Kondicionér v podobě gumových válců lze na přání zákazníka zaměnit za ocelový prstový lamač. V tomto případě se nabízí několik možností odkládání pokosu. Je to buď shazování řádků pomocí shazovacích plechů, nebo s využitím shazovacího pásu. Další možností je plošný rozhoz s využitím zařízení Extra Dry.
Při předvádění žací techniky je vždy divácky vděčná kombinace čelně neseného stroje společně se zadním žacím nářadím. U Pöttingra to byl čelně nesený diskový žačí stroj Cat Nova 260 CR a vzadu nesený rovněž diskový stroj Cat Nova 290 CR.
Své místo měly i obraceče a shrnovače
Obraceče s označením Eurohit vyrábí firma Pöttinger v neseném nebo taženém provedení v záběrech od 4 do 9 metrů. Předváděný model Eurohit 47 N je vybaven stabilním lisovaným rámem, dvojitými klouby pro pohon rotorů a dvojitým uchycením ramen rotorů.
Shrnovače Europrofi se vyznačují jednoduchou konstrukcí, dlouhou životností a klidným chodem rotorů. Předváděný model Eurotop 801 má masivní konstrukci rámu, řízenou nápravu a výkyvné zavěšení rotoru nezávisle na rámu. Každý rotor je vybaven čelním kopírovacím kolečkem, tandemovou nápravou a dvanácti snímatelnými rameny. Stroj umožňuje tvorbu buďto dvou řádků od každého rotoru samostatně ze záběru 4 m nebo jednoho stranového řádku ze záběru 6,7 m.
Jumbo – zajímavé řešení
Společnými prvky sběracích vozů Pöttinger Europrofi a Jumbo jsou masivní rámová konstrukce, odpružená tandemová náprava dovolující rychlost 40 km.h-1, stabilní uzavřená nástavba, hydraulicky stavitelná oj a elektrohydraulické ovládání z místa řidiče. Vozy jsou osazeny výkonným sběracím, dopravním a řezacím agregátem. Každý nůž řezacího ústrojí je samostatně jištěn čtyřmi pružinami. Při nárazu cizího tělesa tak může dojít k vychýlení až o 13 cm. Následně se nůž vrátí zpět do polohy k řezání. Kvalita řezání je podle údajů firmy plně srovnatelná s řezankou sklízecích mlátiček. Neméně zajímavé je také porovnání nákladů vozu a sklízecí řezačky.
Prezentovaný model sklízecího řezacího vozu Jumbo 6000 L je vybaven zajímavým systémem vyklápění celého řezacího ústrojí mimo vůz. Za toto řešení získala firma Pöttinger ocenění na loňské výstavě Agritechnika v Hannoveru. Po odjištění a odklopení řezacího ústrojí má obsluha umožněn velmi snadný přístup k nožům a jejich výměna je také jednoduchá a rychlá. Sběrač je výkyvně zavěšen, má záběr 2 m a je vybaven šesti řadami prstů a přítlačným válečkem. Samozřejmostí je hydraulický pohon podlahového dopravníku se čtyřmi řetězy a automatika plnění ložného prostoru. Ten může mít objem 60 nebo 66 m . Vozy Jumbo vyžadují tažný prostředek s výkonem 160 až 200 koní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *