08.06.2014 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od orby až po setí a ochranu rostlin – technika pro náročné

Firma Lemken má u nás jméno spolehlivého výrobce nářadí na zpracování půdy, setí a ochranu rostlin. Pro ni není problém dodat na zemědělský podnik ucelenou technologii tak, aby odpovídala požadavkům a konkrétním podmínkám. Stroje z celého sortimentu včetně novinek a inovací si mohl prohlédnout každý návštěvník veletrhu Techagro v pavilonu V.

Hned na okraji stánku poutal pozornost polonesený pluh Diamant 11 V T 6+1 L 100. Jedná se o nástupce u nás velmi oblíbené řady pluhů Euro-/VariDiamant 10, který si zachovává hlavní rám o průřezu  160 x 160 mm a tloušťce 10 mm. Pro vysokou pevnost rámu využívá firma Lemken maximum šroubových spojů, které jsou spolehlivější než spoje svářením.

Velký posun dopředu představují standardně dodávaná orební tělesa DuraMaxx. Tato tělesa mohou být v nejrůznějším provedení, ať s plnou nebo s páskovou odhrnovačkou. V každém případě se uživatel může spolehnout na výrazně delší životnost těles. Případná záměna je rychlá, neboť postačuje jednoduché odpojení z háčků.

Pluh Diamant 11 V T byl vybaven trakčním posilovačem, který je velmi účinný. Pokud je aktivní, dokáže přenášet zatížení na úrovni více než 1000 kg na zadní nápravu traktoru. Ve výsledku je dosaženo snížení prokluzu i opotřebení pneumatik, zvýšení plošné výkonnosti a snížení spotřeby paliva při orbě.

Dalším vystaveným pluhem byl Juwel 7 se čtyřmi páry orebních těles W 40.

Ve středu expozice stál intenzivní radličkový kypřič Karat 9. Vystavená pětice variant radliček poukazovala na velmi oceňovanou přednost Karatu, tj. univerzálnost nasazení: od první rychlé podmítky po sklizni přes přípravu půdy před setím v bezorebné i klasické technologii až po základní zpracování půdy do hloubky až 30 cm.

Na polonesené verzi kypřiče Karat 9 firma Lemken prezentovala nový systém regulace pracovní hloubky v závislosti na povrchu půdy. V horní části stroje integrovaná pístnice automaticky mění polohu opěrného válce vůči sekci radliček, které tak udržují nastavenou pracovní hloubku za jízdy i ve zvlněném terénu.

V hloubkách až 20 cm mohou pracovat nové talířové brány Rubin 12. Vystaven byl nesený model o záběru 3 m, vybavený univerzálním opěrným kolem. Speciální tvarování slupic a prověřené uspořádání velkých talířů dovoluje půdu s organickou hmotou kypřit a vzájemně mísit rychleji a intenzivněji, než je to možné při použití dosavadních typů radličkových kypřičů či talířových podmítačů.

Vzhledem na předpokládané všestranné nasazení je možné u obou sekcí zavlačovačů centrálně přestavovat jejich pracovní hloubku. Tím, že je stroj osazen opěrným kolem, může poskytnout zákazníkovi variabilitu v provedení opěrných válců včetně těžkých verzí.

Vhodným strojem pro precizní předseťovou přípravu lehkých a středních půd je talířový kypřič Heliodor. V období po sklizni je využitelný i pro podmítky. Vystavena byla polonesená verze o záběru 6 m. Na možnost sloučení několika operací do jediného přejezdu poukazoval za Heliodorem vystavený secí stroj Solitair 9 s ojí a s vlastním podvozkem.

Univerzální secí kombinace zastupoval stroj Compact-Solitair 9/600 KZ s rotačními bránami Zirkon 10. Další model Compact-Solitair 9/600 KHD o záběru 6 m byl vystaven na volné ploše. Byl vybaven systémem přihnojování a hydraulicky poháněným šnekovým dopravníkem pro plnění centrálního zásobníku o objemu 5000 l s možností variabilního naplnění.

Dalším příkladem univerzálnosti využití byl systémový nosič Gigant 10, jehož dva tříbodové závěsy byly osazeny různými stroji: na levé straně sekcemi stroje pro přípravu seťového lůžka System Kompaktor a vpravo pak talířového podmítače Rubin 9.

Techniku pro ochranu rostlin reprezentoval tažený postřikovač Albatros 9. Pro nejnáročnější uživatele bude určena série tažených modelů série Vega, kterou firma Lemken vyvinula vlastními silami se zohledněním nejmodernějších trendů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down