Od skotu po prodej nových strojů

Koncem devadesátých let ZEOS Lomnice, a. s., společně se svým obchodním partnerem - plemenářskou organizací Chovservis, a. s., Hradec Králové - zorganizovala první ročník regionálního chovatelského dne na svém provozu živočišné výroby v Syřenově. Tento záměr měl mezi místními chovateli a obyvateli nebývalý ohlas, a proto následovaly v dvouletých cyklech ročníky další. Návštěvníci zde mohou vidět nejen přehlídku pečlivě vybraných dojnic, ale i ostatní kategorie skotu, drobného zvířectva a bohatou ukázku moderní zemědělské techniky. To vše spojené s širokým doprovodným programem, občerstvením, soutěžemi a tombolou.

Letošní šestý ročník těchto chovatelských dnů naplnil i přes nepřízeň počasí většinu předpokladů, na které byli jeho návštěvníci v minulosti zvyklí.

Základem produkce mléka
Společnost ZEOS Lomnice, a. s., hospodaří v průměrné nadmořské výšce 450 m v oblasti města Lomnice nad Popelkou a řady dalších přilehlých obcí asi na 2700 ha zemědělské půdy. Jak nám řekl ředitel společnosti Ing. Jiří Lacina, základem výrobního programu je chov skotu. V současné době chová celkem 2500 zvířat, z toho 900 dojnic. Obrat stáda je uzavřený a přibližně z 20 % je tvořen holštýnským skotem a z 80 % pak tradičním českým strakatým plemenem. Aktuální roční užitkovost je zatím 6500 litrů u českého plemene, u holštýnských dojnic pak 9000 litrů. ZEOS Lomnice ročně prodává mlékárně Müller přes 5,5 mil.litrů mléka.
Mezi její další zemědělské aktivity patří zejména produkce zástavového, chovného a jatečného skotu, výroba krmných obilovin, řepky, máku, brambor, kmínu či dalších technických plodin, ale i krmných směsí a pícnin. I v nezemědělských aktivitách je z čeho vybírat. Tento podnik v jihovýchodní části Libereckého kraje se zabývá prodejem pohonných hmot a náhradních dílů, servisními a prodejními službami, opravářskými a klempířskými pracemi, dřevovýrobou či prodejem zemědělské a komunální techniky.

Z neznámé značky známá
Koncem roku 2006 byla společnosti ZEOS Lomnice, a. s. nabídnuta společnostmi Topagri a Kverneland Group Czech možnost jejich zastupování v místním regionu. Šlo především o prodej finských traktorů Valtra a závěsného nářadí společnosti Kverneland. Tuto nabídku akciová společnost přijala a postupně bylo v jejím sídle vybudováno prodejní a servisní středisko pod vedením Radka Fejfara.
Zkušenosti s finskými traktory má tato společnost již od poloviny devadesátých let, navíc se jí podařilo sestavit tým schopných pracovníků. Vedení společnosti tohoto vývoje v posledních letech využilo a k první Valtře z devadesátých let (tehdy se tyto traktory prodávaly pod označením Valmet) postupně přibyly další tři traktory Valtra řady T o výkonu 200 k, jeden traktor řady N-141, nesené rozmetadlo Vicon, štěpkovač Vandaele a žací mačkač Taarup. „Traktory Valtra byly ve zdejším zemědělském sektoru skoro neznámé,“ vzpomíná Radek Fejfar. „Postupně se však dostávají do podvědomí okolních zemědělců a v současné době jich už jezdí v okolí šest.“

Souprava pro velké výkony
V prodeji závěsného nářadí nabízí ZEOS Lomnice vše od společnosti Kverneland Group Czech a Topagri. Jde hlavně o techniku značek Kverneland, Vicon, McConell, Vandaele, Rau, Maraton a Kuhn. Lesnímu sektoru může nabídnout stroje od firem AHWI a Planzelmashinenbau (štěpkovače, vyvážečky, frézy atd.). Zemědělci naleznou v Lomnici i celý sortiment senážních plachet, stretch fólií a sítí na válcové balíky. V tomto roce rozšířila akciová společnost své aktivity také o prodej náhradních dílů zemědělské techniky všech zahraničních značek.
„Koncem června jsme vyzkoušeli diskový žací mačkač Kuhn FC703 v agregaci s traktorem Valtra T202 Versu,“ dodává závěrem Radek Fejfar. „Tento stroj je určen pro traktory s otočným řízením. Posekali jsme s ním asi 230 hektarů, průměrná spotřeba se pohybovala okolo 5,5 litru na hektar a průměrný hodinový výkon byl 7,2 hektary. Věřím, že při delším seznámením se strojem by mohla spotřeba ještě klesnout k hranici 4,5 litru na hektar a vzrůst i jeho výkon. Na to, že jsme v podhůří Krkonoš a musíme neustále překonávat zemskou gravitaci, nás spotřeba příjemně překvapila. Řidič si nemohl vynachválit obsluhu soupravy, a to jak při přepravě, kdy rotačka nepřesáhne šíři traktoru, tak i při práci. Kopírování bylo bez problémů i na velmi členitých pozemcích. Dokonalý výhled na stroj při práci, ovladatelnost i automatické mazání je srovnatelné se sklízecími mlátičkami. Mohu potvrdit , že použitá souprava je určena k vysokému nasazení.“

Klíčové informace
-Základem výrobního programu Společnost ZEOS Lomnice, a. s., je chov skotu.
-Od roku 2006 zastupuje v jihovýchodní části Libereckého kraje společnosti Topagri a Kverneland Group Czech.
-V nabídce má široký sortiment moderní techniky především značek Valtra, Kverneland, Vicon, McConell, Vandaele, Rau, Maraton a Kuhn.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *