10.11.2020 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od železa po vyspělé stroje

Francouzská společnost KUHN patří k největším evropským výrobcům závěsné zemědělské techniky. V deseti výrobních závodech vyrábí stroje na zpracování půdy a setí, techniku na sklizeň pícnin, výživu a ochranu rostlin a v neposlední řadě i zařízení pro živočišnou výrobu. Zemědělci ve více než sto zemích světa u nich oceňují nejen technickou vyspělost, ale také vysokou kvalitu materiálu a robustnost strojů, které jsou zárukou dlouhé životnosti.

K dalším ceněným vlastnostem francouzské techniky patří velká výkonnost, nízká energetická náročnost a snadná obsluha.

V Saverne je jeden z nejstarších závodů vyrábějících zemědělské stroje na světě, již v roce 1829 opustilo tamní brány na tisíc samovazů. V současnosti zde pracuje téměř 2000 lidí na dvě až tři směny a vyrábí se tady každý rok na 30 tisíc strojů přibližně pěti set různých typů. Plocha původní fabriky zabírá téměř 22 hektarů.

Rozdíl mezi společností KUHN a řadou dalších výrobců zemědělských strojů je v tom, že se v původním výrobním závodě v Saverne nachází i slévárna, která je v provozu 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu. Důvod je prostý: aby si firma KUHN udržela vysokou kvalitu svých strojů, vyrábí si důležité díly, tedy především převodovky či ozubená kola, výhradně sama. Odlitky jsou vždycky kvalitnější než svařence, nemají slabé místo, naopak více namáhaná místa se odlévají silnější, a tím jsou i pevnější.

Přestože továrna patří k nejstarším závodům na výrobu zemědělských strojů na světě, dnes by ji její zakladatel nepoznal. Robotizace a automatizace sice stojí značné finanční prostředky, ale produktivita práce a zejména vysoká kvalita strojů, na kterou klade KUHN velký důraz, za to stojí. Poslední modernizace závodu stála přes 20 mil. eur.

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 46.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down