Odbyt roste i při stejné strategii

Firma Lemken v dobách svého založení před 227 lety, tedy v roce 1780, měla za hlavní prioritu produkovat kvalitní stroje pro zpracování půdy pro zemědělce v okolí výrobního závodu, tedy v německém Porýní. Ani postupem let se strategie firmy příliš nezměnila. Jedinou, zato ale podstatnou změnou je, že tato značka není již určena jen pro zemědělce v Porýní, ale patří k nejvýznamnějším hráčům na světových trzích.

Být jedním z nejvýznamnějších producentů zemědělské techniky na světovém trhu sebou přináší nemalé nároky na neustálý vývoj a vylepšování stávajících produktů, a to firma Lemken rozhodně dělá. O tom jsme se mohli nedávno přesvědčit na ukázkovém dni, který se konal nedaleko německého města Osnabrück. Byly tam k vidění novinky pro zpracování půdy a setí, které se oficiálně představí na podzim v Hannoveru na veletrhu Agritechnica.
 
Systémový nosič
Obdělávat výměru až 16 ha za hodinu, to vyžaduje velký záběr, který nabízí představená novinka, systémový nosič Gigant 1200. Jak již označení napovídá, jeho pracovní záběr je dvanáct metrů, je možné ho kombinovat s talířovými branami Rubin nebo s kompaktorem Smaragd. Pro připojení nosičů Gigant se běžně používá oko, avšak pro tahače s výkonem nad 400 koní je vhodné připojení pomocí kulového závěsu. Stroj se skládá ze dvou pracovních sekcí, které se pro transport hydraulicky sklopí. V pracovní poloze je však každá z obou sekcí spojena s hlavním rámem nezávisle pomocí tříbodového závěsu, což zajišťuje lepší kopírování terénu i správné dodržení pracovní hloubky.

Myšlenkou firmy Lemken je, používat pro nejrůznější práce jeden systémový nosič. Gigant 1200 tuto myšlenku naplňuje. Na jaře ho lze využít pro předseťovou přípravu, další využití nalezne při mělké podmítce rovnou za sklízecí mlátičkou, kdy se k rámu připojí talířové brány Rubin a pro hlubší podmítku se k nosiči přidá kultivátor Smaragd.

Tento nosič je určen hlavně pro velké zemědělské podniky a podniky služeb a firma Lemken začne s jeho prodejem od ledna 2008.
 
Nové jištění pluhů
Zajímavou novinkou, představenou na tomto předváděcím dni, byly pluhy Tansanit s automatickým jištěním Hydromatik. Tento systém byl představen již v loňském roce, avšak nové na něm je uložení plužního tělesa na rámu.

Těleso má čtyřbodové uložení, které mu znemožňuje dostat se do nestabilní polohy i v případě najetí na překážku, kdy se těleso vychýlí do obou směrů, tedy nahoru i do strany současně. V tento okamžik je vždy bezpečně opřeno alespoň o jeden ze čtyř opěrných bodů a po překonání překážky se těleso pomocí mechanické nebo hydraulické jednotky vrátí zpět do pracovní polohy. Tento systém uložení umožňuje vychýlení do všech směrů v rozsahu až 38 cm nahoru a 20 cm do strany, což je dostatečný prostor i při hluboké orbě v kamenitých půdách.

U hydraulického jištění jistě stojí za zmínku, že odpor pístu je plynule nastavitelný z kabiny traktoru. K velmi pozitivně hodnoceným vylepšením patří i bezúdržbové provedení celého uložení, kdy na celé hlavici není ani jedno mazací místo.
 
Secí stroje Solitair
V loňském roce představila firma Lemken novou koncepční řadu secích strojů s označením Compact-Solitair s pracovními záběry tři a čtyři metry. Pro letošní rok si připravila novinku v podobě šestimetrové sklopné verze, která je určena pro zemědělce, jež hospodaří bezorebným způsobem, stejně jako pro zemědělce preferující klasickou orbu.

Dvě řady talířů o průměru 465 mm, vyrobených z otěruvzdorného materiálu o tloušťce pět milimetrů, se postarají o kvalitní promíchání půdy a rostlinných zbytků. Každý talíř má své kuličkové ložisko s doživotní náplní maziva. S rámem je pak následně každý spojen pomocí velké listové pružiny, která odpovídá za dodržení pracovní hloubky a zároveň se stará o jištění proti přetížení.

Za touto sekcí následuje pneumatikový pěch, který zajistí opětovné utužení, čímž připraví kvalitní seťové lůžko. Jako poslední pracovní orgán jsou zařazeny výsevní botky, které jsou u Solitairu dvoudiskové a jejich meziřádková vzdálenost je 12,5, popřípadě 16,7 cm. Zásobník osiva s kapacitou 4500 l je možné plnit z vaků nebo šnekovým dopravníkem a zajímavostí určitě je i možnost změny polohy tohoto zásobníku. Aby se dal ještě zvýšit přítlak na pneumatikový pěch, lze celý zásobník posunout na rámu o 100 cm dozadu.

Ventilátor se pohání hydraulicky, množství vysévaných semen není proto závislé na otáčkách motoru. Výsev je plynule regulovatelný od jednoho do 300 kilogramů na hektar. Samotnou kalibraci výsevního ústrojí pak provádí obsluha pomocí palubního počítače přímo z kabiny traktoru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *