16.05.2023 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odolná technika do náročných podmínek

Mohlo by se zdát, že stejně jako současné automobily se moderní zemědělské stroje od sebe již příliš neliší. Opak je ale pravdou. Příkladem může být technika na sklizeň pícnin. Na ideálních pozemcích odvádí dobrou práci téměř každá, skutečným prubířským kamenem, v tomto případě téměř doslova, jsou podhorské svažité pozemky s kamenitými půdami, jejichž stav pravidelně zhoršují nájezdy černé zvěře. V takových podmínkách nezklame jen konstrukčně velmi odolná technika. Po letech hledání takovou objevili na farmě ve Frymburku. 

Ekofarma Frymburk sídlí nedaleko Strakonic v okrese Klatovy, na úpatí Šumavy. Hospodařit zde začal Ing. Pavel Froulík, otec syna Pavla, který provozuje farmu se svou matkou a přítelkyní v současnosti. Obhospodařují více než 350 ha trvalých travních porostů, které se nacházejí v nadmořské výšce od 500 do více než 650 m. Živočišná výroba je zaměřena již pouze na chov masného skotu. „Chováme skot plemene aberdeen angus, formu red a několik posledních let také bezrohou formu plemene limousine. Ve stádu je 180 matek, odpovídající počet telat a čtyři plemenní býci. Prodáváme zástavový skot v hmotnosti do 250 kg,“ upřesňuje farmář. Na farmě najdeme také tradiční chov chladnokrevných koní.  

Rostlinná výroba musí zajistit dostatek sena a senáže pro potřeby zvířat. Obzvlášť důležité je to vzhledem k ekologickému systému hospodaření. Chybějící krmivo by se obtížně shánělo. Farmář ročně sklízí v první seči přibližně 260 ha a v otavách kolem 300 ha. „Veškeré seno a senáž lisujeme do kulatých balíků. Dlouhá léta využíváme lis s pevnou komorou lisující balíky o průměru 135 cm. Nezbytné je každý rok sklidit kolem 3000 balíků sena a 800 až 1000 balíků senáže,“ vysvětluje Pavel Froulík a dodává: „Systém sklizně volíme takový, který nám umožňuje zvládat převážnou část prací vlastními silami.“

Severská kvalita

Finské žací stroje Elho provází pověst odolných strojů, schopných pracovat i v nepříznivých podmínkách. A právě takové na farmě hledali. „Mnoho našich pozemků je velmi kamenitých, trápí nás i nájezdy divočáků, vysvětluje farmář a pokračuje: „Řada strojů jiných značek v našich podmínkách nadměrně trpěla, což ovlivnilo jejich spolehlivost i životnost. Postupem času jsme s většími či menšími úspěchy vystřídali stroje několika prémiových značek, ale stále to nebylo ono.“ Změna nastala v roce 2017, poté, co zástupce firmy P & L nabídl k vyzkoušení vzadu nesený diskový žací stroj Elho NK 2800. Ten byl následně nasazen na nejhorší pozemky, na nichž osvědčil své přednosti, kromě kvalitně odvedené práce velmi odolnou konstrukci, a to včetně nožů vykovaných ze švédské oceli. Po praktických zkouškách proto následovala objednávka a dodání stroje. „Tento stroj má odolnou, promyšlenou a jednoduchou konstrukci a kvalitní nože. Je to poprvé, kdy si na jaře koupím sadu nožů a pokud je přes zimu neztratím, mohu s nimi sklízet i další sezónu,“ říká s úsměvem. Není to ale jen o odolnosti, za žacím strojem zůstává velmi pěkné strniště s ukázkově rozprostřeným řádkem. „Na loukách s menším množstvím hmoty lze za sekačkou píci rovnou sušit a po dvou dnech ji sebrat shrnovačem a lisem,“ chválí stroj Pavel Froulík.  

Čelní nemusí být jen lišta

Zatím posledním strojem značky Elho na farmě je konstrukčně velmi zajímavý shrnovač V-Twin-600. Je to shodou okolností opět první stroj této koncepce v oblasti Plzeňského kraje. „O existenci tohoto shrnovače jsem se dozvěděl již v době výběru čelního žacího stroje,“ přiznává farmář a dodává: „Hned nás napadlo, že by jeho pořízení znamenalo v době sklizně úsporu jednoho traktoru s obsluhou a samozřejmě také pohonných hmot.“ Zájem byl, a tak ještě v roce 2021 dorazil shrnovač k praktickým zkouškám, v nichž se natolik osvědčil, že již na farmě zůstal. Nesený shrnovač V-Twin 600 s hmotností pouhých 860 kg nabízí velmi zajímavou konstrukci. Píci shrnují dva horizontální rotory pracující ve tvaru písmene V, osazené velkým počtem zahnutých prstů. Každý z rotorů o průměru 655 mm je poháněn vlastním hydromotorem. To je důležité, protože tento pohon, na rozdíl od pohonu vývodovým hřídelem, neubírá výkon traktoru. Otáčky rotorů lze upravit podle druhu píce.  Po dvou letech provozu jsou zkušenosti se shrnovačem velmi dobré. Při pracovním záběru šest metrů je ideálním doplňkem žací kombinace Elho. Odvádí velmi kvalitní práci a jeho ovládání je jednoduché. Shrnutí a sklizeň píce v jednom přejezdu šetří čas, pohonné hmoty a snižuje počet jízd po poli, čímž podstatně zvyšuje efektivitu sklizně. Současně snižuje nároky na pracovní sílu a techniku. 

Více v 5. čísle Farmáře.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down