Ohlasy na nové secí stroje jsou pozitivní

Příkladem zemědělského podniku se smíšeným zaměřením je Zemědělské obchodní družstvo Číčenice. Z celkové výměry 549 hektarů zemědělské půdy zaujímá 465 hektarů půda orná a 84 hektarů trvalé travní porosty. Kromě obilnin je na orné půdě pěstován také jetel a kukuřice na siláž. Dostatečná kvalita objemných krmiv je důležitou podmínkou úspěchu v chovu stáda 160 kusů dojnic se zaměřením na mléko.

Při sklizni senáží podnik využívá technologii senážního vozu. A to již od roku 2005, kdy byl pořízen návěs Jumbo 7200 L firmy Pöttinger. Tento vůz jezdí až do současnosti a od svého pořízení nepotřeboval žádné významnější opravy. Důležité komponenty, jako například řetězy, slouží stále v původním stavu. Návěs se vyznačuje vysokou kvalitou zpracování, což platí i o převodovkách. Podle slov předsedy Ing. Hynka Zíky je to absolutně bezúdržbový stroj, který postačuje pouze seřizovat.

Stejně spolehlivě slouží v podniku i rozmetadlo statkových hnojiv Twist 20001 K2.2, již od roku 2007.

V loňském roce vedení podniku rozhodlo o modernizaci techniky pro zakládání porostů. Důvěru získala opět firma Pöttinger, konkrétně se svým pneumatickým secím strojem Aerosem 4002 ADD. Stroj je agregován s rotačními bránami Lion 40002. Rotační brány se podle slov předsedy vyznačují kvalitní účinností na rozbíjení hrud i v obtížných podmínkách a spolehlivou přípravou seťového lůžka. Mají možnost nastavení pracovní výšky jak zadní urovnávací lišty, tak i stěrek na ozubeném packer-válci. Předností secího stroje je především udržování výsevku i hloubky setí a jednoduché nastavení i ovládání. A to i přesto, že se jedná o stroj v „jednodušším“ provedení s mechanicky poháněným výsevním ústrojím prostřednictvím ostruhového kola.*

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *