Optimista z Beskyd

Deštivý pátek na českobudějovickém výstavišti na náladě nepřidával. Kdo ale mezi stánky s pivem, "zaručeně" nepřepálenými klobásami, předváděním luxusních hrnců a superlepidel chtěl získat trochu optimismu, měl se zastavit v nenápadném stánku JZD Staré Hamry. Ve stánku s jediným exponátem vládl osobně předseda beskydského minidružstva, inženýr Petr Šimeček. Náš "starý známý", před rokem jsme navštívili jeho království pod Lysou horou.

JZD ve Starých Hamrech již několik let vyrábí paprskové shrnovače a obraceče píce SOP. Kdyby byl udělován nějaký Zlatý klas za nejjednodušší stroj, určitě by měly Staré Hamry šanci. Stroj ověřený doslova generacemi hospodářů kupují nejen farmáři u nás, ale většinu produkce výrobce vyváží. Dobře se prodávají například na Ukrajině. „Tam jsem se seznámil s jedním veteránem sovětského afghánského tažení, ti lidé mají nyní četné výhody a úlevy i při podnikání, mimo jiné i na daních a clech při dovozu zboží, tak proč bychom toho k oboustranné spokojenosti nevyužili?“, komentuje „taje“ podnikání inženýr Šimeček.
V nevelké dílně ve Starých Hamrech už vyrobili několik tisíc tradičních paprskových shrnovačů a obracečů píce a své zákazníky zásobují i potřebnými náhradními díly. Uplatnění tyto shrnovače a obraceče najdou u hospodářů s menšími plochami pícnin a ve složitějších terénních podmínkách. Vzhledem k tomu, že jejich pracovní orgány nemají aktivní pohon, vystačí s traktorem nejnižší výkonové kategorie a když dojde k poškození některého dílu – ať už jednoho či více „paprsků“ či celého pracovního kola, je výměna jednoduchá a náhradní díly jsou levné. V jednoduchosti je zkrátka často krása. Žluté paprsky pracovních orgánů stroje vyvolávají asociaci se slunečními paprsky a kolem stánku jakoby i při deštivém počasí šířily optimismus. Hle, jaký krásný příklad „malého podnikání“!
Břetislav Koč
Text k foto:
Inženýr Petr Šimeček nabízel na Zemi živitelce výrobek JZD Staré Hamry – paprskový shrnovač a obraceč píce.
Foto B. Koč

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *