Historii navigací v civilním sektoru odstartoval americký systém GPS. Původně pro armádní účely vybudovaný systém byl armádou uvolněn pro civilní využití, ovšem s úmyslným znepřesněním na 100 metrů. Toto znepřesnění bylo poté sníženo na 15 metrů. Státy Evropské unie se však i přesto rozhodly vybudovat si systém navigačních satelitů vlastní. Má název Galileo a kromě ještě vyšší přesnosti nabízí i několik dalších, velice zajímavých možností.
Satelity nejsou nijak nadměrně složité stroje. Ovšem proto, aby mohly fungovat, je zapotřebí docela velkého technického i lidského zázemí. Správa satelitů systému Galileo je jedna z aktivit agentury EUSPA. Tato organizace byla založena v roce 2004 se sídlem nejprve v Bruselu. V roce 2012 se sídlo agentury EUSPA přesunulo do Prahy.
Agentura se rozvíjela i v průběhu dalších let. V roce 2021 proběhla transformace v Agenturu Evropské unie pro Kosmický program (EUSPA), která reflektuje nové úkoly v rámci Kosmického programu EU. Dnes EUSPA poskytuje nejen bezpečné evropské družicové navigační služby, podporuje komercializaci vesmírných dat a přispívá širším prioritám EU, ale významně se podílí i na podpoře inovací, bezpečnosti a udržitelného růstu pro evropské občany a společnosti.
V letošním roce tak EUSPA může oslavit již dvacet let své působnosti. Při příležitosti letošního 20. výročí nabídla EUSPA během Dnů otevřených dveří 2024 3D zážitek v časovém tunelu. Díky němu mohou návštěvníci důkladně prozkoumat historii agentury a zažít, jak se vyvíjelo pozorování a další aktivity ve vesmíru v rámci EU.
Program zahrnoval rovněž aktivity pro děti, například sestavení papírového modelu skutečného satelitu Galileo, EGNOS nebo Copernicus, který si děti mohou odnést domů, hledání pokladu a další zábavné aktivity. Kromě toho se nejen děti mohli seznámit s aplikacemi globálního navigačního satelitního systému EU Galileo a při plnění úkolů získat symbolické ceny.
Více informací v Zemědělci.*