První soutěžní klání v jízdách zručnosti se letos konalo na západě Čech. Soutěžící z osmi středních škol přijeli poměřit svou řidičskou zručnost do Chebu. Zástupkyně něžného pohlaví se tentokrát nepřihlásily, a tak svou dovednost předvedlo sedmnáct mladých mužů. Vítěz si na vybojovanou cenu zahraje v Plzni.
Vydavatelství Profi Press, s. r. o., ve spolupráci s Integrovanou střední školou Cheb uspořádalo 2. dubna úvodní letošní oblastní kolo soutěže v jízdách zručnosti, ve kterém se studenti středních škol poměřili při ovládání traktoru Zetor s připojeným valníkem.
Jednoduchá trať pouze na pohled Úkol pro soutěžící zněl jednoduše: Projet vytyčenou trať bez dotyku či poražení vytyčovacích tyčí a v co nejkratším čase. Po startu na každého soutěžícího čekal vytyčený prostor, do kterého bylo třeba s valníkem zacouvat. Jakýkoli spěch byl překážkou ke zdárnému splnění úkolu. Penalizace byla tvrdá. Za každý dotek tyčky bylo pět trestných bodů, komu se podařilo tyčku shodit, ten si odnesl z daného úkolu rovnou deset trestných bodů. Čas byl v soutěži sice důležitý, ale pouze v případě bezchybné jízdy. Kdo neudržel nervy na uzdě, tomu konto utěšeně narostlo. Druhý úsek s levotočivou zatáčkou vypadal po náročném couvání snadno, ale několik soutěžících se přesvědčilo, že bez patřičného najetí se do vymezeného prostoru nevejdou. Následující lávka, kterou bylo třeba přejet levým kolem, většině soutěžících problémy nedělala, stejně jako zpomalující šikana a další levotočivá zatáčka. Průjezd zúženým prostorem zvládali všichni bravurně, aby se nakonec popasovali se zastavením u rampy. Zde záleželo na přesnosti zastavení, spěch se opět nevyplácel. Nakonec každý zastavil traktor na vymezeném místě a po vystoupení si zastavil soutěžní čas.
Po odjetí poslední jízdy nastala práce pro porotu, která vyhodnocovala celkové výsledky. Klíč byl daný. Každý začínal se sto body, od kterých se odečetla penalizace a dosažený výsledný čas. Komu zůstalo nejvíce bodů, ten po zásluze zvítězil.
Vítězství si odváží Plzeň Celková úroveň soutěžících byla velmi dobrá, je zřejmé, že se nácviku jízd zručnosti jistě pilně věnovali. Ale přestože byli všichni dobří, někteří byli lepší. Jak tedy tento souboj dopadl? Ze sedmnácti soutěžících se pouze dvěma podařilo projet celou trať bez trestných bodů. Mezi nimi se tedy rozhodlo o celkovém vítězi na základě dosaženého času.
Vítězství v soutěži a zajímavou cenu, kytaru, si z Chebu odvezl student Střední průmyslové školy dopravní v Plzni Milan Albrecht s celkovým časem dvě minuty a třicet tři sekund a celkovým skóre 97,27.
Druhé místo po zásluze patří studentu Jiřímu Brunclíkovi ze Střední odborné školy Plasy za čas rovných pět minut a hodnocení 95.
Třetí a čtvrtý v pořadí byli sice nejrychlejší, nevyvarovali se však jedné chyby s penalizací pět bodů. Shoda mezi nimi byla naprostá. Oba dosáhli času rovné dvě minuty a dopustili se i stejné chyby, drobné nepřesnosti při zastavení u rampy. Resultát tedy zní: společné třetí a čtvrté místo s celkovým skóre 93. A o kom mluvíme? O studentu Jaroslavu Roblovi ze Střední odborné školy – Středního odborného učiliště Podbořany a jeho soupeři z pořádající Integrované střední školy Cheb Liboru Golláňovi, kterému se sice nepodařilo obhájit loňské druhé místo z Chebu, ale účast v národním finále mají všichni čtyři jistou.
Další čtyři finalisté vzejdou z následující soutěže, která koná 8. dubna ve Vyškově.