Pařezová fréza a štěpkovač v akci

Údržba krajiny a z ní vyplývající dotace z evropských fondů slibují zemědělcům finanční přilepšení. K tomu si musí vybrat speciální techniku. Například práci štěpkovače a pařezové frézy si mohli návštěvníci ověřit na 32. akci z cyklu Agrofestival akciové společnosti Mitrenga ve Stříteži na severní Moravě.

Praktické ukázky ve Stříteži doplnil tažený rozdružovací stroj Taarup 853. Sortiment stacionárně předvedené techniky zahrnoval 45 traktorů a přívěsných zařízení.

Povodí chce likvidovat pařezy
Představená fréza Vandaele H620 HD od belgického výrobce stejného jména odstraňuje jakékoli pařezy po těžbě dřeva. „Vycházíme tak vstříc požadavku Povodí Odry, státního podniku, uvedl Ing. Martin Mitrenga, obchodní ředitel společnosti.“ Základním pracovním nástrojem je hydraulicky hnaný frézovací disk o průměru 620 milimetrů ovládaný nezávislým čerpadlem. Na disku je připevněno 24 frézovacích nožů, které dovolují maximální pracovní hloubku 60 centimetrů. Mezi obdivuhodné parametry patří pracovní rádius dosahující 135 stupňů. To znamená, že fréza dokáže zlikvidovat pařezy v rozsahu 2,35 metru.
Dva rozdělovačem ovládané stabilizátory přispívají k profesionální práci v obtížném terénu. Ochranu obsluhy a náhodných kolemjdoucích zajišťuje bezpečnostní průhledná plastová clona a článkované řetězy připevněné na krytu frézovacího disku. Pařezová fréza Vandaele se dodává ve dvou výkonnostně odlišných provedeních. Typ H620 váží 600 kilogramů, olejová nádrž pojme 80 litrů a pracovní tlak dosahuje 220 barů. Požadovaný výkon tažného zařízení činí 45 koní. Silnější varianta H620 HD má o 200 kilogramů vyšší hmotnost a olejovou nádrž o 120 litrech. Dokáže vyvinout pracovní tlak 300 barů a požadovaný výkon traktoru je proti slabšímu typu přibližně dvojnásobný.

Robustní otesánek
Pařezová fréza nebyl jediný zástupce značky Vandaele na Agrofestivalu. Při práci v lese a údržbě krajiny se z belgické provenience uplatní také štěpkovač Vandaele TV 160 T. Ten rozřeže dřevní hmotu do průměru 160 milimetrů pomocí dvou segmentovaných břitů s ostřím z karbidové slitiny. Segmentové protiostří je vyrobeno ze stejného materiálu. Ostří po dobu své životnosti nevyžaduje téměř žádnou údržbu, odpadá tedy broušení a zpětné nastavování nožů.
Dva hydraulicky hnané válce dovolují regulovat rychlost vkládání a nastavení velikosti štěpků až do 25 milimetrů. Výsledný materiál vychází z otočné naklápěcí koncovky s výškou 2,3 metru, kterou je možné libovolně natáčet. Výrobce uvádí výborné výfukové vlastnosti štěpkovacího disku, který si bez rizika ucpávání poradí také s jehličnany. Požadovaný minimální příkon je 25 koňských sil. Štěpkovač Vandaele TV 160 T lze volitelně umístit na podvozek s koly 7,5 x 13 s ojí v provedení oko nebo koule. Vybavení podvozku doplňuje osvětlení, blatníky a podpěra pro odpřahání. Maximální přepravní rychlost by neměla přesáhnout 30 kilometrů za hodinu.

Zetor základem nabídky
Kromě techniky Vandaele mohli návštěvníci Agrofestivalu obdivovat čtyři desítky strojů a přívěsných zařízení. Nejvíce přistavených traktorů neslo tradiční značku Zetor. Společnost Mitrenga připravila reprezentativní průřez produkcí brněnského výrobce, včetně nejnovějšího typu Forterra 11741 4C. „Prodáváme hlavně Zetor,“ uvedl Martin Mitrenga s tím, že letošní rok byl správně traktorový. K jubilejnímu třístému prodanému kusu oslavenému na Techagru přidali v průběhu sezóny další tři desítky strojů.
Ze sortimentu traktorů Case IH se představili dobře známí zástupci řad JXU, MXU, JXC a CVX. Naopak severomoravskou premiéru si odbyla finská značka Valtra, jejíž dva zástupci byli v neustálém obležení zájemců. Svoje příspěvky do pícninářského programu představily společnosti Agrostroj, Ravak a Kverneland. V případě posledně jmenované firmy šlo o žací stroje, lis na kulaté balíky s pevnou lisovací komorou a tažený rozdružovací vůz Taarup.
V segmentu komunální techniky byl k vidění příkopový drtič a mulčovač Lagarde, který může pracovat vedle i za traktorem. Variabilitu záběru podporuje možnost naklonění od vodorovné polohy v rozsahu plus devadesát stupňů až minus sedmdesát stupňů.
Na své si přišli také zájemci o zpracování půdy. Ve Stříteži se ukázal nesený diskový podmítač X-Press anglického výrobce Simba s třímetrovým záběrem. Jediný zástupce stavební techniky nesl logo Case a šlo o kolový nakladač. Bohatou přehlídku strojů uzavřela lesní technika společnosti Agama ve složení vyvážečka a naviják.

Spokojenost na všech stranách
Organizátoři Agrofestivalu připravili pro návštěvníky pestrou nabídku zemědělských strojů, obohacenou o lesní a stavební techniku. Nezapomněli však ani na různé možnosti financování. Příležitost představit své finanční produkty pro zemědělce dostaly GE Money Bank a ČSOB leasing, a. s. Pokud se po vyčerpávajícím programu našel náhodou nespokojený jedinec, mohl s úspěchem vybít svůj vztek a stres na červeném příručním mačkači. Dostal jej každý ze tří set návštěvníků, ale soudě podle spokojených tváří, nikdo ho v průběhu Agrofestivalu nepoužil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *