05.03.2024 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pásové shrnování přináší benefity

Shrnovače jsou nedílnou součástí linky sklizně pícnin. Jejich práce má velký vliv na kvalitu finálního krmiva, a tak není divu, že se stále častěji na polích setkáváme s pásovými shrnovači. Oproti konvenčním rotorovým shrnovačům sbírají materiál jemněji, zachovávají jeho strukturu a zabraňují znečištění píce příměsi půdy. Nedávno se na trhu objevil nový pásový shrnovač s označením Mergepro od firmy Anderson.

Techniku značky Anderson, a tedy i nový pásový shrnovač Mergepro, v České republice zastupuje společnost Manatech CZ. Nový pásový shrnovač byl zařazen do výrobního portfolia firmy Anderson v roce 2023 a je k dispozici ve dvou modelech Mergepro 915 a Mergepro 1060.

Lepší užitkovost

Přítomnost nežádoucích příměsí jako je hlína, písek nebo prach vede k nižší nutriční hodnotě píce. Výživná hodnota je přitom při krmení zvířat nejvyšší prioritou, a je jedno zda je cílem vyšší produkce mléka, lepší přírůstky nebo prostě jen prodej kvalitního sena. Zamezit znečištění píce může použití pásového shrnovače namísto konvenčního rotorového.  Pásový shrnovač totiž ve srovnání s rotačním shrnovačem, čistě zvedá materiál a přesouvá ho přes dopravní pás, čímž téměř eliminuje možnost zanesení nečistot nebo kamení do shrnutého řádku. Také manipulace s materiálem je jemnější. Nedochází k odrolu lístků, což je velké riziko zejména u vojtěšky, a tím je zachována výživová hodnota píce.

Mezi další výhody, které přináší sbírání pouze čisté píce bez příměsí a nečistot, patří menší náklady a delší životnost navazujících strojů linky sklizně pícnin. Nedochází například k tak markantnímu opotřebení nožů anebo protiostří u sklízecích řezaček, nebo dalších komponent například u míchacích krmících vozů. Mezi další výhody pásového shrnovače Mergepro patří všestrannost, neboť stroj dokáže sbírat různé plodiny a ukládat je jak doleva, tak doprava, tak na řádek doprostřed anebo i v kombinaci obou směrů. Pásový shrnovač lze navíc využít i jako obraceč.

Konstrukce sběrače a pásu

Základem sběracího ústrojí je bezvačkový šestiřadý sběrací válec. Díky tomu nejsou potřeba žádná zbytečná ložiska, ovládací válečky, zakřivené dráhy a profily nosičů prstů. Komponent tedy výrazně ubylo, což vede k nižší hmotnosti, vyšší pracovní rychlosti a nižším nárokům na údržbu. Když jsme u rychlosti stroj dokáže pracovat s maximální pracovní rychlost od 0 do 28 km/h bez toho, aby utrpěla kvalita jeho práce. Výhodou je také adaptivní technologie rychlosti pásu a sběrače True-Ground. Tato skutečně jedinečná funkce stroje Mergepro umožňuje sběrači a pásu neustále sledovat rychlost pojezdu a přizpůsobovat vlastní rychlost tak, aby byla zajištěn konzistentní řádek a tím i snazší sběr plodiny.

Práce shrnovače

Práce shrnovače začíná na sběracím ústrojí. Zahnuté sběrací prsty zajišťují stálý a plynulý tok plodiny z pozemku na pásový dopravník, aniž by docházelo k poškozování listů nebo sbírání nečistot.  Zároveň je veškerý pokos sebrán a na pozemku nic nezůstává. To je dáno velmi dobrým kopírováním terénu. Pásové jednotky jsou vybaveny plazy s velkou styčnou plochou, což vede k hladkému klouzání stroje i po měkké a mokré půdě. Velká opěrná plocha má navíc tlumicí účinek a snižuje kmitání a vibrace systému. Stejně tak je dosaženo nízkého zhutnění díky hydraulicky nastavitelnému systému odpružení.

Nad sběračem a pásovým dopravníkem se nachází deflektor, který má na starosti optimalizovat rotaci materiálu, tak aby bylo docíleno co možná nejlepšího efektu sušení.

Materiál je dopraven na pásový dopravník jednotky a ten ho dopraví na řádek. Možné je dopravit píci vlevo, vpravo, nebo každá jednotka dopraví píci v jiném směru tedy na dva řádky vlevo a vpravo, nebo na jeden řádek doprostřed. Při režimu bočního shozu je pracovní záběr u stroje Mergepro 915 7,62 m a u modelu Mergepro 1000 9,15 m. Při práci v režimu shozu na jeden prostředí řádek z obou jednotek je pracovní záběr menšího modelu 9,15 m a většího modelu dokonce 10,67 m.

Pojďme si ještě něco říct o pásovém dopravníku pracovních jednotek stroje Mergepro. Je vyroben z kvalitního materiálu, má samočisticí efekt a jeho směr lze snadno ovládat z kabiny traktoru. Vybaven je také rychloupínacím systém, takže napnutí pásu lze nastavit i bez použití nářadí.

Když je práce hotová, shrnovač je třeba složit do transportní polohy a převézt na další pozemek.  Zajímavý je fakt, že při stejném pracovním záběru konvenčního rotačního shrnovače mají pásové shrnovače mnohem kompaktnější rozměry, takže se mnohem lépe transportují i skladují. Větší ze strojů má transportní šířku 2,5 m a výšku 3,5 m.

Už jen na závěr

Ať už pracujete s krátkou nebo dlouhou pící, těžkým, mokrým materiálem nebo řídkým, suchým senem, s vysokou nebo nízkou pojezdovou rychlostí, pásové shrnovače pokaždé vytvářejí rovnoměrný, konzistentní a načechraný řádek. Alespoň to říká prospekt společnosti Anderson.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down