16.10.2023 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pásové zpracování na Dnu Zemědělce

Během Dne Zemědělce byla předvedena technika pro pásové zpracování půdy, tzv. strip-till. Při něm se kultivují jen úzké pásy pozemku, takže zbytek pole zůstává neporušen. Nezpracovaná plocha chrání půdu před erozí a posklizňové zbytky na povrchu brání odpařování vody a povzbuzují mikrobiální život v půdě.

Pokud se navíc během jednoho přejezdu zvládne více pracovních operací, například připravit seťové lůžko, zasít hlavní i pomocnou plodinu, a to do rozdílné hloubky s odlišným výsevkem, aplikovat minerální hnojivo pod patu, popřípadě bakterie, houby, humáty nebo herbicidy či granule, výrazně se šetří pracovní čas a provozní náklady. Přitom se omezují emise CO2. A s ohledem na splnění legislativních požadavků lze tímto způsobem pěstovat plodiny i na erozně ohrožených půdách.

Stripcat druhé generace

AGRALL zemědělská technika, a.s. předvedla v kombinaci s traktorem Claas Xerion 12.650 TT o výkonu 650 k kultivátor Sly StripCat II s připojeným secím strojem Vädersdtad Tempo V12. Uvedená souprava je určena k pásovému zpracování půdy a setí během jednoho přejezdu. Stripcat druhé generace představuje moderní řešení založení porostu i v těžkých, kamenitých nebo problematických podmínkách s nedostatkem vláhy či na erozí ohrožených půdách. Jde o robustní stroj se zadní řízenou nápravou a pasivním naváděním. Farmáři u něj ocení jednoduché a srozumitelné nastavení všech pracovních orgánů do různých podmínek. V kombinaci s čelním zásobníkem umožňuje během jedné jízdy i přihnojení do zpracovaného pásu.

Secí stroj Vädersdtad Tempo

Secí stroj Vädersdtad Tempo 12 x 50 cm je aktuálně nejprodávanější model, zemědělci s ním zakládají porosty řepky, sóji či cizrny, lze nastavit i rozteč 75 cm pro setí kukuřice. Tempo je secí stroj, který zaručuje velice přesné setí při dvojnásobné pracovní rychlosti běžných secích strojů. Velice dobře pracuje ve všech podmínkách, kde vytváří správné podmínky pro rovnoměrné vzcházení plodin. Zemědělci u něj vyzdvihují především přesnou rozteč v řádku i hloubku uložení semen. Určitě přivítají i poslední inovace: ať už automatickou singulaci, kdy singulátor automaticky upravuje kvalitu setí podle informací ze senzoru, nebo centrální aktivní přítlak na secí botky či individuální nastavování přítlaku na každou jednotku zvlášť, a to opět automaticky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down