07.09.2023 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pásové zpracování půdy a setí

Pásové zpracování půdy a setí reprezentuje bohatý soubor protierozních a půdoochranných opatření. Zástupce těchto technologií rozdělujeme na techniku pro kypření půdy v pásech, dále na stroje umožňující současné kypření spolu s ukláním minerálních či statkových hnojiv, třetí skupinu pak reprezentují secí stroje, které zpracovávají strniště v pásech a zároveň umožňují setí přímo do strniště.

Při pásovém kypření se využívají přesné secí stroje určené nejen k zakládání klasických širokořádkových plodin. Rovněž využíváme technologie odděleného pásového kypření a zakládání porostů. Příkladem může být podzimní kypření půdy se zapravením hnojiv a jarní zakládání porostů kukuřice. Jednoznačným trendem je spojování operací kypření půdy se zapravením pevných minerálních hnojiv nebo kejdy skotu a prasat. Příslušné nářadí agregujeme jak s kolovými a pásovými traktory s taženými traktorovými cisternami, tak s různými nosiči nástaveb určenými pro aplikaci kejdy. Vlastní nářadí může být vybaveno rozmanitým příslušenstvím. 

Technika pásového kypření

Pásové kypření, a to jak strniště, tak porostů meziplodin nebo mulče, řadíme mezi technologie precizního zemědělství. Jejich úspěšné využití předpokládá nasazení trakčních prostředků opatřených automatickým naváděním – autopiloty, a to s ohledem na následné pracovní operace a sklizeň. Příkladem může být zmiňované pěstování kukuřice, kdy na podzim provádíme pásové zpracování půdy s využitím satelitních technologií s korekčním signálem RTK a přesností 25 mm. Na jaře využijeme navádění při zakládání porostů přesnými secími stroji umožňujícími výsev do částečně zpracované půdy. Následovat mohou kultivační zásahy v podobě meziřádkového kypření, které může spojeno s aplikací minerálních hnojiv či kejdy. Význam opatření spočívá v mechanické likvidaci plevelných rostlin. Využití autopilotů během celého období rovněž usnadňuje sklizeň samotné kukuřice, a to jak na zrno, tak na siláž. Pásové zpracování půdy se však nemusí týkat pouze pěstování kukuřice s roztečí řádků 750 mm, ale také například slunečnice s roztečí 700 mm, cukrové řepy s meziřádkovou vzdáleností 550 mm nebo řepky ozimé s roztečí řádků 450 mm. Jde pouze o výčet možností, neboť pásové kypřiče často umožňují nastavení rozteče zkypřených pásů v rozsahu 450 až 1000 mm.

Celý článek Ing. Filipa Javorka najdete v 9. čísle Farmáře.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down