Patnáctiletá pouť po zelené stezce

Právě v těchto dnech oslavuje půlkulaté narozeniny firma Ittec, s. r. o., zabývající se dovozem, prodejem, servisem a půjčováním profesionální techniky pro trávníky všeho druhu – od exponovaných sportovních až po ty obyčejné. Předehrou k patnáctému výročí založení byl seminář společnosti Ittec, který hostil hotel Golf & Spa Kunětická Hora a okolní zelená plocha.

Sešlo se více než sto účastníků, pro něž pořadatelé namíchali koktejl z teorie i praktických ukázek techniky. Vedle strojů pro údržbu hřišť nechyběla ani technika pro zelené plochy měst, obcí nebo firemních areálů.

Limitem je strach
„Naší letošní vlajkovou lodí se staly sekačky Shibaura, vhodné hlavně pro údržbu rozlehlých parků. Tři typy se liší především výkonem motoru. Společným jmenovatelem je vynikající obratnost a díky nízko položenému těžišti svahová dostupnost, která činí až 40 procent. Dalo by se říci, že limitem je strach obsluhy,“ vysvětlil zástupce firmy Ittec Ing. Pavel Stejskal.
Modely s hydrostatickou převodovkou a pohonem 4 x 4 – CM 214 (22 k), CM 314 (30 k) a CM 374 (36 k) pohání dieselový, vodou chlazený tříválec Shibaura. Po sklopení sedačky se otevře přístup k jednotlivým prvkům. Pojezdová rychlost dosahuje až 25 km/h. Komfort obsluhy a její bezpečí zvyšuje přehledná palubní deska, nastavitelný volant i sedačka, plochá prostorná podlaha, ochranný rám, bezpečnostní pásy a varovný zvukový signál hlásící případný problém v motoru. Volitelná je kabina.
Žací jednotka s pohonem od vývodového hřídele a bočním výhozem má šířku záběru 1,22 m (CM 214) a 1,5 m (CM 314 a 374). K dispozici je i žací ústrojí se zadním výhozem nebo mulčovací sada. Při sekání se sběrem (včetně možnosti sběru listí) lze zvedat koš hydraulicky až do výše kolem dvou metrů. Jako další příslušenství jsou k dispozici sněhové radlice, frézy, zametací kartáče a sypače.
Nabídku sekaček Shibaura doplnily stejnojmenné traktory vhodné pro celoroční údržbu měst a obcí. Typy ST 330 a ST 333 disponují výkony dieselového tříválce od 30 do 33 k a jsou vybaveny manuální nebo hydrostatickou převodovkou. Kromě žacího příslušenství je k dispozici další nářadí, například čelní nakladač, kartáč, sněhová fréza, radlice, sypač, podkopové rameno, aerifikátor, fukar či sečka. Nižší výkonovou třídu zastupovaly malotraktory ST 318 (18 k) a SX 24 (24 k).

Pro sport i parky
Především pro údržbu golfových a fotbalových hřišť, ale i preciznímu ošetřování dalších zelených ploch, je určena žací technika Jacobsen s motory Kubota a tím, že letošními novinkami jsou hybridní sekačky Eclipse.
Pětičlánková (neboli „pětideková“) rotační sekačka Jacobsen AR 522 se hodí kromě údržby sportovní zeleně také pro velké a členité parky a zahrady. Vzhledem k tomu, že žací jednotky dobře kopírují terén, je vhodná i pro zvlněný terén. Mulčování lze rychle změnit v zadní výhoz. Šířka záběru je 2,3 m a hodinová produktivita se pohybuje pod třemi hektary. Motor Kubota disponuje výkonem 60 k, převodovka je hydrostatická, pohon 4 x 4, pracovní rychlost činí až 12 km/h, transportní 20 km/h. Nastavitelná je sedačka i volant.
Nová je rotační sekačka R 311. Kromě hřišť a letišť se hodí pro údržbu velkých městských parků. Motor má výkon až 60 k, převodovka je hydrostatická, pojezd 4 x 4 nebo 4 x 2. Při použití všech tří žacích plovoucích jednotek činí šířka záběru 3,4 m, centrální má šíři 1,62 m, každá z postranních 1,06 m.
Hlavními přednostmi nesených sekaček Lastec jsou řemenový pohon a rotorová hřídel, které s kloubovým mechanismem zajišťují vysokou produktivitu a kvalitu práce i ve zvlněném terénu. Připojují se k čelnímu nebo zadnímu závěsu traktoru nebo jiného nosiče. Záběr se pohybuje od 2,5 do 3,35 m, což s sebou nese značné úspory nákladů při sečení.

Sběrače, traktory, čtyřkolka
Předvedeny byly dva modely sběračů listí Smithco. Samojízdný Sweep Star (Čisticí hvězda) 60 je poháněn dieselovým motorem o výkonu 19 k, má šířku záběru 153 cm; zásobník na 2,2 m3 hmoty lze zvednout až do 1,9 m. Taženým modelem s motorem Vanguard o výkonu 7,5 k je Sweep Star P 48 s objemem zásobníku 1 m3.
Další skupinou prezentované techniky byly jihokorejské traktory Kioti, jejichž výkony od 22 do 90 k navazují na Shibaury. Model CK 22 s tříválcovým dieselovým motorem, hydrostatickou převodovkou a náhonem 4 x 4 byl představen s čelním nakladačem o nosnosti 400 kg. Řada EX je robustnější, má silnější hydrauliku vhodnou pro práci s nakladačem, prostornou kabinu a klimatizaci v „základu“.
Terénní čtyřkolka Kioti Mechron 2200 má vznětový motor o výkonu 22 k a hydraulicky sklápěnou korbu. Maximální rychlost činí 40 km/h. „Jedná se o užitkový vůz do lesa, na farmy, ranče, pro zahradníky a další uživatele. Od jara 2011 bude k dispozici polykarbonátová kabina, a to za 65 000 korun bez daně,“ uzavřel Ing. Stejskal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *