18.09.2001 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Patnáctka pro minimalizaci

Poslední červencový den předvedla společnost s ručením omezeným P&L z Biskupic u Luhačovic patnáct strojů určených pro progresivní půdoochranné technologie. Šlo především o techniku Köckerling, Great Plains a Kinze. Na pozemcích a. s. Rostěnice byly všechny soupravy nejprve představeny před tribunou a teprve potom si mohlo 250 účastníků prohlédnout jak který stroj pracuje.

Návěsný postřikovač NAPA 18
Postřikovač byl vybaven zásobníkem o objemu 2000 litrů a rameny s rozpětím 18 m. K postřikovači lze dodat i větší zásobníky až do objemu 5000 l, přitom rozpětí ramen může být 30 m i více. Čerpadlo má výkon 250 l za minutu a ramena se skládají pomocí hydrauliky přímo z kabiny. V porovnání s jinými typy strojů je zvláštností centrální filtrace a vzduchová regulační armatura.
Samojízdný postřikovač Agrio SAM
Stroj je charakterizován světlou výškou 102 cm, rozchodem kol 225 cm a o 19 cm prodlouženým rozvorem oproti klasickému traktoru, což přispívá k jeho lepší stabilitě. Je postaven na podvozku Zetor 106 45 s výkonem motoru 108 koní. Odpružená a klimatizovaná kabina je vybavena uhlíkovým filtrem. Nádrž má objem 2500 nebo 3000 litrů, rozpětí ramen lze zvolit od 18 do 30 m, přičemž jsou kompletně odpružená s automatickým vyrovnáváním. Na rozdíl od tažených postřikovačů má SAM pěticestný centrální kohout.
Mulčovací brány Köckerling
Mulčovací brány rovnoměrně rozvrstvují rozdrcenou slámu po kombajnu a podporují tak co nejrychlejší vzcházení plevelů. Do vytvořeného mulče, který je možné chemicky zlikvidovat, se pak přímo seje. Vysoká průchodnost rámu 650 mm a jeho konstrukce s pěti nosníky zabezpečuje bezproblémovou práci.
Kypřič Exaktgrubber Vario
Úkolem novinky od firmy Köckerling je mělce zpracovat vrchní vrstvu půdy, rovnoměrně s ní promíchat zbytky rostlin, nakypřenou půdu urovnat a válcem ji utužit. Pracovními orgány jsou dláta o záběru 100 mm, stroj však může být vybaven i dláty se záběrem 130 mm. Obsluha traktoru může kdykoli zareagovat na různé překážky, ať již hromady rostlinných zbytků či koleje, neboť nastavení kypřiče lze plynule ovládat z kabiny traktoru. Pracovní záběr je 3, 4,8, 5, 7 m a v příštím roce i 8 m.
Produkce těchto kypřičů je v tomto roce již dávno vyprodána, což svědčí o velkém úspěchu u zemědělců.
Kypřič Quadro
Oproti jiným kypřičům je čtyřřadý kypřič od firmy Köckerling vybaven nivelátory, které urovnávají nakypřenou půdu. Quadro nelze ovládat plynule z kabiny traktoru, ale pracovní hloubku je možné volit pomocí předních stavěcích kol a zadních válců. Pracovní záběr kypřiče je 2,7, 3, 4,6, 5,8 m a na přání i přes 6 m ( 9 m). Předvedený kypřič byl vybaven malým rakouským rozmetadlem Streuprofi na elektrický pohon 12 V o objemu 100 l. Pracovní záběr tohoto zařízení se seřizuje počtem otáček rozmetacího kotouče. Rozmetadlo je možné namontovat na radličkový či diskový kypřič, popř. secí stroj..
Diskový podmítač Sunflower
Předností typicky amerických podmítačů je široký záběr (6-12m). Rám je složen ze tří částí, každá z nich má svá opěrná kola, a tak podmítač dokonale kopíruje povrch pozemku. Jednotlivé skupiny disků jsou uloženy na odpruženém profilu U, což umožňuje plynulý chod stroje. Rázy od disků se nepřenášejí na rám a ten nemusí být tak mohutný. Vzdálenost mezi disky je 19 cm, což přispívá k lepší, zejména drobtovitější struktuře zpracované půdy.
Diskový podmítač Discover XM
Je od francouzské firmy KUHN. Stroj o záběru 5 m je konstruován s tzv. páteřovým rámem. Osu podmítače tvoří rám, který střídavě na každé straně nese dvě a dvě ramena. Přestavění z pracovní do transportní polohy je hydraulické. Transportní kola jsou umístěna mezi disky, což je velkou výhodou. Opěrný válce je prutový, na přání zákazníka ho lze nahradit jiným typem. Rozteč mezi disky je 23 cm.
Pneumatický secí stroj Great Plains
Tento šestimetrový secí stroj, jež americká firma postavila pouze pro evropské poměry, měl v Rostěnicích evropskou premiéru. Je vybaven brzdovým systémem a poměrně velkou násypkou o objemu 2800 litrů. Přesné secí ústrojí Singulátor, které nakupuje firma Great Plains pro tyto stroje ve Francii, umožňuje výsevek od 2 do 400 kilogramů. Základem secího stroje jsou v přední části rámu umístěné pracovní jednotky, tzv. koltry, které vytvářejí seťové lůžko, čistí půdu od rostlinných zbytků a podílejí se na tzv. mikropřípravě. Ta stačí k tomu, aby bylo osivo velice přesně uloženo na konečnou hloubku.. V České republice bude secí stroj vybaven rozmetadlem k přihnojování do řádků, jejichž rozteč je 150 mm
Secí stroj AT 450
Je od firmy Köckerling a využívá se k plošnému setí. Radlice o záběru 420 až 450 mm podřezává ornici do stanovené hloubky a prostřednictví zaváděcí trubice se na seřízlou plochu umisťuje osivo. Pomocí paralelogramů a samostatného zavěšení výsevních jednotek dodržuje přesná hloubka setí i při širokém záběru Aby nedocházelo k vyhlubování výsevních jednotek, je paralelogram vybaven hydraulickým přítlakem. Řezací disk pak odstraňuje posklizňové zbytky z dráhy každé slupice a stroj je funkční i na strništi s rozmetanou slámou. K urovnání půdy slouží jedna řada nivelátorů i drobicí a utužovací válec. Všechny pracovní orgány jsou stavitelné. Stroj je vybaven jednoduchým zásobníkem Venta o objemu 2500 l s pneumatickou dopravou osiva.
Secí stroj Great Plains SOLIDSTAND 1500
Základem tohoto mechanického secího stroje o záběru 4,5 metrů jsou hydraulicky ovládané koltry umístěné na pákovém systému před vlastní výsevní skříní. SOLIDSTAND má svůj vlastní podvozek, mechanickou výsevní skříň a je vybaven kolejovými řádky. Před výsevní skříní je umístěn zásobník na hnojivo, takže lze do řádku aplikovat startovací dávku, většinou amofos. Za secím ústrojím jsou umístěny zavlačovací prvky, které urovnávají povrch pozemku. SOLIDSTAND se hodí především k setí obilovin, řepky a hráchu.
Secí stroj Kinze
Jde o přesný secí stroj na setí kukuřice a slunečnice v půdoochranné technologii. Masivní konstrukce umožňuje přímé setí do hloubky 4 až 5 cm i v náročných půdních podmínkách. Kinze má svůj vlastní podvozek, což odlehčuje hydraulický systém traktoru. Čtyři velké přední zásobníky jsou na hnojivo (amofos), za nimi se nacházejí boxy na osivo, do nichž se vejde přibližně 80 kg. Stroj je možné vybavit i zásobníky na insekticid. Na rozdíl od secích strojů Great Plains se zde hnojivo dávkuje těsně vedle řádku, přibližně 2 cm pod hloubku setí. Tento stroj se hodí i k setí do nakypřené půdy v klasické technologii. Podle požadovaného počtu jedinců na hektar počítač sdělí obsluze optimální rychlost, kterou dále hlídá a jednotlivé parametry výsevku.
Lis NewHolland BB940 R
Při půdochranných technologii existují dvě možnosti sklizně slámy. Buď ji lze rozřezat a nechat na pozemku, druhou alternativou je její sběr. K tomu se hodí lis NewHolland BB940 R s komorou 80 x 90cm, který je vybaven i Rotosystémem a řezacím ústrojím pro lisování senáží
Hloubkový kypřič Parapluh
Tento stroj slovenského výrobce k půdochranným technologiím neodmyslitelně patří, neboť mimo jiné zásadně zlepšuje vodní režim v půdě. Drtivá většina našich půd je utužená, zejména jejich podorniční vrstvy. Tento problém lze řešit dvěma způsoby. Buď prostřednictvím kořenového systému rostlin nebo použitím hloubkového kypřiče. Parapluh podorniční vrstvu podzvedne, ale neobrací. Podorničí dále zůstává v hloubce a orná půda na povrchu.
Hloubkový kypřič DMI ecolo tiger 730 B
Jde o americkou kombinaci podrývací sekce s talířovým kypřičem. V jednom přejezdu se tak dělají dvě operace: jednak se vytvoří mulč a urovná se pozemku a jednak se prokypří podorničí. Tento stroji však vyžaduje velmi silný traktor.
Rotační mulčovač Kuhn NK 48001
V půdoochranné technologii se používá k rozmělnění rostlinných zbytků.
Společnost s ručením omezeným P&L se půdoochrannými technologiemi zabývá již více než pět let. V této oblasti nabízí široký sortiment technologií, které zemědělcům přinášejí výrazný ekonomický efekt.
Vladislav Fuka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down