Pestrá jarní výstava

Únorový dvanáctý ročník Jarních výstavních dnů společnosti Some Jindřichův Hradec se nesl ve znamení jejích 15. narozenin. V roce 1995 začala prodávat italskou techniku Agrimaster v pronajatých prostorách textilního závodu Jitka Otín. V současné době má v nabídce zemědělské stroje i lesní a komunální techniku více než třiceti značek, které v České republice a na Slovensku nabízí prostřednictvím 13 vlastních regionálních středisek a obchodních partnerů. Stovky kvalitních modelů oslovují čím dál více spokojených uživatelů.

„Tvorba obchodní sítě vycházela z filozofie oslovit zákazníky v celé České republice a na Slovensku vlastními pracovníky, neboť práce s externisty je hodně složitá,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Oldřich Šuhájek, ředitel zemědělské divize společnosti Some. První vlastní středisko jsme zřídili na Vysočině, v roce 2000 jsme založili dceřinou společnost na Slovensku a o dva roky později byly založeny dceřiné společnosti v severních Čechách a na jižní Moravě. V současné době máme téměř 180 zaměstnanců, kteří mají na starosti nejen obchod, ale také kvalitní servis a rychlé dodávky náhradních dílů. Snažíme se do našich zaměstnanců vnést vlastní know how včetně vzdělání a psychologického rozvoje. Celoroční vzdělávání má hlavu a patu, což se odráží v profesionální práci všech zaměstnanců. Jejich práce si vážíme a i když není současná doba lehká, nemáme v úmyslu propouštět žádné pracovníky.“
Společnost Some pravidelně rok co rok navyšovala počet prodaných strojů i tržby. Jediný pokles zaznamenala v loňském roce, kdy oproti roku 2008 poklesly tržby asi o 20procent. Situace není jednoduchá, ale nejde o žádný dramatický propad, Some stále zůstává pro své dodavatele i bankovní sektor velice solidním obchodním partnerem. Stejně tak pro své četné zákazníky.

Pět základních sektorů
V roce 1995 začala společnost Some Jindřichův Hradec prodávat v České republice techniku Agrimaster a dodnes je jejím výhradním dovozcem. Jde především o stroje do sadů a vinic, ale i drtiče, mulčovače, rosiče, paletizační vidle či příkopové čističe. Sázka na tuto značku byla velice úspěšná, vždyť v České republice a na Slovensku našlo za tu dobu uplatnění téměř 4000 strojů, které mají za sebou tisíce zpracovaných hektarů a stovky spokojených uživatelů. Největší úspěch zaznamenala tato značka v roce 1996, kdy jindřichohradecká společnost dodala k nám a na Slovensko téměř 450 strojů.
Postupně se sortiment rozšiřoval o techniku pro velkoplošné zemědělství a lesní i komunální sféru. K dějinným mezníkům patří rok 1996, kdy společnost Some podepsala obchodní zastoupení s firmou Same Deutz Fahr Group týkající se traktorů a také rok 1999, do nějž se datují počátky obchodu se stroji Pöttinger. Široký výběr značek doplnila v poslední době i dopravní technika Oehler a Kirchner, teleskopické manipulátory JLG, či stroje Pellenc pro práci ve vinohradech.
„V oblasti zemědělské techniky máme pět základních sektorů,“ vysvětluje Oldřich Šuhájek. „První se týká energie, patří do něj traktory Same a Lambirghini v červené a stříbrné barvě. Modely obou barev jsou naprosto konstrukčně identické. Druhým samostatným sektorem jsou stroje Pöttinger a třetím technika pro sady a vinohrady. Do čtvrtého sektoru patří dopravní technika firem Oehler a Kirchner – převážně cisterny. Pátý sektor pak zahrnuje malé kloubové a smykem řízené nakládače a velké teleskopické manipulátory značek Genie Terex, Deutz Fahr a JLG.

Tři novinky mezi traktory
Téměř 580 návštěvníků, kteří přijeli během čtyř dnů do moderního sídla společnosti Some, si mohlo prohlédnout i řadu novinek. Hned tři na ně čekaly mezi traktory Same a Lamborghini.
Tím nejmenším novým modelem byl červený traktor Same Frutteto3 S 90 s výkonem motoru 63 kW/85 koní. K dispozici jsou ještě další dva modely, S 80 s motorem o výkonu 60 kW/82 k a S 100 o výkonu 71 kW/96 k.
Druhou novinku mohli najít návštěvních mezi traktory ve výkonové kategorii 100 koní. Na trh přicházejí modely se stejným označením – Explorer (červený), či R3 EVO (stříbrný), avšak s mnohem lepší výbavou. Modely tří výkonových řad jsou vybaveny moderními čtyřválcovými motory Deutz s turbodmychydlem a intercolerem o výkonu 62,5 kW/85 k až 80 kW/109 k. Uživatelé ocení čtyři druhy otáček na zadní vývodové hřídeli, max. rychlost 40 km/h, dvě varianty převodovek (20 rychlostí vpřed i vzad nebo 40 rychlostí vpřed i vzad), ECO režim, účinný brzdový systém ve čtyřech kolech, tři hydraulické okruhy, pět stupňů nastavení citlivosti reverzu i komfortní kabinu se střešním oknem a přehledně umístěnými ovládacími prvky.
Novinka nechyběla ani mezi velkými traktory. Poprvé v České republice byl vystaven model Lamborghiny 190 VRT DCR s motorem Deutz s turbodmychadlem a elektronickou regulací otáček o výkonu 149 kW/203 k při 2100 ot/min. Co je však podstatné, traktor je vybaven plynulou bezstupňovou převodovkou, která se ovládá joystickem na multifunkční opěrce. K dalším charakteristikám patří čtyři úrovně otáček vývodového hřídele, zvedací síla zadních ramen 9240 kg, čarpadlo Load Sensing o výkonu120 l/min., čtyři přídavné hydraulické okruhy, hydraulicky odpružená přední náprava, pneumaticky odpružená kabina s klimatizací a vzduchem odpružené sedalo s multifunkční opěrkou.

Manipulační a dopravní technika
Manipulační techniku Terex a Deutz Fahr doplnily na začátku letošního roku ještě stroje z produkce amerického koncernu JLG. Během jarních výstavních dnů si mohli návštěvníci prohlédnout teleskopický manipulátor JLG 3509 PS s nosností 3500 kg a maximální výškou zdvihu 9 metrů. Vybaven je vodou chlazeným turbomotorem o výkonu 74,5 kW/101 k při 2200 ot/min a převodovkou Powershift se čtyřmi převodovými stupni vpřed a třemi vzad. Uživatelé ocení tři režimy řízení s automatickým rovnáním zadní nápravy, vyrovnávač bočního náklonu podvozku, stálý pohon 4 x 4 a komfortní kabinu.
Mnoho novinek čekalo na návštěvníky i v oblasti dopravní techniky. Zaujal především vůz s výtlačným čelem Oehler ASW 200 s celkovou hmotností 21 000 kg a objemem korby 33 m3 (maximum je 42 m3). K základní výbavě patří hydraulicky ovládaná zadní stěna, dvouokruhové vzduchové brzdy, odpružená oj a hydraulicky ovládaná opěra oje. S tímto vozem, jehož majitelem je SP Poběžovice, a. s., lze jezdit rychlostí až 40 km/h.
Další dvě novinky byly od firmy Kirchner, se kterou Some spolupracuje dva roky. Tou první byla cisterna T 12000 vybavena aplikátorem Vogelsang o záběru 12 metrů (2 x 30 hadic). Cisterna s objemem 12 200 l a celkovou hmotností 18 000 kg byly vyrobená na míru pro společnost AGRA Zvíkov. Přehlédnout nešel ani transportní vůz Kirchner TH 3047 zapůjčený z Rakouska s celkovou hmotností 31 000 kg a objemem korby 55 m3. Tento vyvážecí návěs se třemi nápravami byl vystaven v České republice poprvé, je určen k dopravě píce, organické hmoty do bioplynových stanic, štěpky či organického materiálu pro kompostárny. Vyznačuje se velmi rychlým nakládání a zejména vyprazdňováním pomocí posuvného dna za 120 sekund i přepravní rychlost 40 km/h. K přednostem také patří plně hydraulicky ovládaná krycí plachta.
(K dalším zajímavým strojům se vrátíme v příštích číslech týdeníku Zemědělec.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *