Pestrá nabídka pod jednou střechou

Koncem roku se v Berouně uskutečnily již tradiční Prodejní dny společnosti Kverneland Group Czech. Zatímco na výstavách prezentuje uvedená společnost především novinky, tak během této třídenní akce vystavuje nepřeberné množství modelů a variant oblíbených zemědělských strojů. Ať už pluhů a podmítačů Kverneland, či secích strojů Kverneland Accord, nebo techniky na sklizeň pícnin Kverneland Taarup a Vicon. Nechybí ani technika jiných značek, vystaveny byly například postřikovače Rau, stroje rakouského výrobce Hatzenbichler, ale i mulčovače McConnel a Lagarde.

Jedinečnou expozici tvořily na berounském nádvoří otočné pluhy. Vystaveno bylo více než deset modelů, od nejmenšího dvouradličného pluhu ES, který se používá k soutěžní orbě, až po velký osmiradličný model PW s nápravou a dvěma pěchy Packomat.

Velké množství variant
Již na první pohled zaujal velký počet variant jednotlivých modelů. U polonesených pluhů, které se vyrábějí s pěti až osmi radlicemi, si může zemědělec vybrat model s kolem vzadu nebo s kolem ve dvou třetinách, jištěný listovou pružinou AUTO-RESET, nebo střižným šroubem, ale také s pevným záběrem, s krokovou změnou záběru od 30 do 45 cm nebo plynulou změnou záběru Variomat od 30 do 50 cm. Od jednoho modelu se stejným počtem radlic je tedy k dispozici 12 variant! „Pluh s kolem ve dvou třetinách oře i za kolem, takže s ním lze dobře doorávat konce pozemků,“ vysvětlil nám Antonín Krátký ze společnosti Kverneland Group Czech. „Vzhledem k předsunutému kolu je však při orbě méně stabilní, a proto ho doporučujeme do středních a lehčích půd. Naproti tomu model s kolem vzadu má velmi dobrou stabilitu, svou hmotnost přenáší z vetší míry na zadní nápravu traktoru a přenos síly a výkonu je mnohem lepší než u pluhu s kolem ve dvou třetinách. Velmi dobře pracuje i v těžkých půdách. Vlajkovou lodí v tomto segmentu pluhů je model PB, zde vystavujeme nejkomfortnější specifikaci s variem. Pluh je již vybaven novými předradličkami (dvě na jedné slupici – poznámka redakce), které byly poprvé představeny na letošním veletrhu Agritechnica.“
Celý průřez sortimentem byl pro návštěvníky prodejních dnů připraven také u nesených pluhů, které se vyrábějí se třemi až sedmi radlicemi a ve stejné specifikaci jako polonesené modely. „Rozlišení je pak samozřejmě i cenové,“ dodává A. Krátký. „Dokážeme nabídnout jak dobře vybavený nesený pluh za cenu pod 300 tisíc korun, tak i špičkově vybavený model s půdním pěchem Packomat za 900 tisíc korun. Na výběr máme i různé odhrnovací desky, ať už číslo 25, či novou dlouhou odhrnovačku číslo 28, nebo standardní devítky, ale i prutové desky číslo 30. Za poslední tři roky prodej pluhů v České republice roste, letos, i přes nepříznivé ekonomické podmínky českých zemědělců, bychom jich měli prodat stejně jako v loni.“

Berounská předpremiéra
V Berouně byla také vystavena řada podmítačů. Nechyběl klasický talířový podmítač Kverneland Visio 200 s centrálním rámem a talířovými sekcemi ve tvaru X s hydraulickým nebo mechanickým nastavením pracovního úhlu. Za nimi mohou být připojeny různé urovnávací válce. K dispozici jsou modely v záběru od 4,5 do 6,3 metru. Opodál stály dva podmítače CLC, standardní produkt se dvěma řadami radliček a dvěma řadami talířů v pevném nebo hydraulicky sklopném provedení. Jedním z nich byl největší tažený model CTC o záběru 4 metry.
Je všeobecně známo, že společnost Kverneland Group Czech testuje v České republice řadu strojů Kverneland. Jedním z nich byl v Berouně nenápadný krátký talířový kypřič Kompakt Disc o záběru 6 m, který během dvou až tří měsíců zpracoval 1500 hektarů. Pracovními orgány jsou dvě řady talířů, zavlačovací rampa a těžký válec Actipac. Nový kypřič bude mít premiéru na příštím veletrhu Techagro (ve třímetrové pevné verzi), vyrábět se bude v záběru 3 a 4 m v pevném provedení a v hydraulicky sklopné verzi o záběru 4, 5 a 6 metrů.

Nejen pneumatické výsevní ústrojí
Pro značku Kverneland Accord je charakteristické pneumatické výsevní ústrojí. Tímto systém byly v Berouně vybaveny všechny secí kombinace včetně největšího modelu DG. V nabídce jsou jak jednoduché stroje DA s násypkou o objemu 750 l, tak typy DA-S s násypkou až 1000 l, ale i u nás velice oblíbené robustní secí kombinace Kverneland Accord I-drill, jejichž násypka o objemu 1800 l je připevněna přímo na závěsu rotačních bran. Těžiště stroje je tak posunuto co nejblíže k traktoru. Týdeník Zemědělec však zaujala třímetrová secí kombinace Kverneland Accord DA-S, která byla na žádost zákazníka vybavená secími botkami CX a zamačkovacími rolnami širokými 6,5 cm. Tento model je určen především k setí drobných osiv, ať už máku nebo řepky, rolnami o průměru 28 cm se nastavuje i hloubka setí.
Kverneland vyrábí poslední dva roky i mechanické secí stroje Accord M-drill o záběru 3 nebo 4 m, s radličkovými nebo diskovými botkami. Určeny jsou především pro francouzský a německý trh, i když také u nás se jich už prodalo téměř deset. Na veletrhu Agritechnica byla dokonce představena nová secí kombinace Accord MC-drill, kde je mechanický secí stroj spojen s rotačními bránami.

Novinka s komfortní výbavou
Kverneland Group Czech má v nabídce techniku na sklizeň pícnin dvou značek. Jednak Kverneland Taarup a jednak Vicon. „Od těchto dvou firem nabízíme na českém trhu to nejlepší, co je vhodné do našich podmínek a co se už u nás osvědčilo,“ řekl týdeníku Zemědělec Vladimír Průcha, obchodní manažer společnosti Kverneland Group Czech. „Jde především o kompletní sortiment diskových žacích strojů Kverneland Taarup v záběru od 2,40 do 9 metrů, v odlišném stupni výbavy, s kondicionérem či bez něj. Vždy jsou vybaveny patentovanými kulatými disky, které při sečení zamezují vzpříčení případných nežádoucích předmětů a tím i poškození žací lišty. Vzhledem k tomu, že většina zemědělských podniků je již vybavena silnějšími traktory s předním vývodovým hřídelem, je velice oblíbená kombinace čelního žacího stroje o záběru 3,2 m a vzadu neseného modelu o záběru 2,8 m nebo 3,2 m. Za finančně zajímavou částku jsme tak schopni dodat žací kombinaci s pracovním záběrem kolem 6 metrů, přitom není třeba žádný vysoký příkon. I v podhorských oblastech stačí traktor o výkonu kolem 100 koní.“
Mezi vystavený exponáty jsme v Berouně objevili nový diskový žací stroj Kverneland Taarup 2528 H. Charakteristickými znaky jsou jednoduchá konstrukce se středovým zavěšením a hydropneumatické odpružení (nikoliv vinutá pružina), které se používá u strojů Kverneland Taarup s kondicionérem. Jak je vidět, firma Kverneland Group zavádí tento velice komfortní systém odpružení i na jednodušší řady diskových žacích strojů.

Větší záběr i produktivita
Následným strojem v technologické lince na sklizeň pícnin jsou obraceče. Pod výrobní značkou Vicon je k dispozici široká škála modelů, od nejmenšího pracovního záběru 4,5 m až po letošní novinku o záběru 14 m, která byla představena na veletrhu Agritechnica v Hannoveru. Stejnou značku mají i shrnovače s širokým rozsahem pracovních záběrů od 3 do 15 m (čtyřrotorový model). Podle Vladimíra Průchy je zřejmý „odchod“ zemědělců od menších strojů k modelům s větším pracovním záběrem o dva až tři metry. Hlavním cílem je vyšší produktivita.
K nejprodávanějším v České republice patří lisy Vicon na kulaté balíky s variabilní nebo pevnou lisovací komorou, v nabídce jsou i lisy na velké hranaté balíky, stejně jako baličky v neseném či taženém provedení. Lisy Vicon dokážou spolehlivě a kvalitně lisovat nejen klasické plodiny, jako je seno, sláma či senáž, ale i jinou biomasu, například konopí, len či kukuřičnou slámu. Druhou variantou sklizně jsou sběrací vozy Vicon. Letošní novinkou je sběrací vůz Vicon Rotex 652 s objemem 65 m3, který vyrábí firma Kverneland ve spolupráci s renovovanou nizozemskou společností Veenhuis. Celou technologickou linku pak ukončují rozdružovače na kulaté nebo hranaté balíky Kverneland Taarup, které se dodávají v neseném, či taženém provedení, v kubatuře 2, 3 nebo 6 m3. Aby byla technologická linka na pícniny kompletní, k dispozici jsou rovněž míchací krmné vozy, kde firma Kverneland Group kooperuje s německou firmou Mayer Siloking, jež se v daném oboru řadí ke světové špičce. U sklizňových strojů na pícniny od firmy Kverneland Group platí heslo “Naším cílem je Vaše spokojená kráva!“

Klíčové informace
-Během Prodejních dnů společnosti Kverneland Group Czech bylo vystaveno velké množství strojů Kverneland a značek Hatzenbichler, McConnel a Lagarde.
-Jedinečnou expozici tvořily na berounském nádvoří otočné pluhy, vystaveno bylo více než deset modelů.
-Velkou novinkou byl žací stroj Kverneland Taarup 2528 H, předpremiéru si pak odbyl talířový kypřič Kompakt Disc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *