Pestrá paleta techniky na Simě

V týdeníku Zemědělec jsme přinesli informace o traktorech a sklízecích mlátičkách předvedených na Simě 2007, a naši čtenáři se mohli seznámit též se stroji, které obdržely zlaté a stříbrné medaile za inovativní technická řešení.

Nyní na tyto informace navážeme a představíme vám další zajímavosti, které byly na veletrhu k vidění, přičemž se budeme věnovat technice pro zpracování půdy, technice aplikační a strojům určeným pro sklizeň pícnin.

Zpracování půdy

Velkou expozici hýřící novinkami měla na Simě firma Kuhn. Jednou z nich byl nový secí stroj Speed Liner 6000, což je kombinovaný stroj určený pro zpracování půdy a setí, který je řešen jako tažený. Půdozpracující sekci tvoří tři řady jednotlivě uložených talířů, dále následují kolové pěchy a diskové secí botky.
Také u firmy Pottinger se inovovalo a výsledkem je Pottinger Terrasem 4000T, rovněž kombinovaný stroj pro zpracování půdy a setí. Přední část je tvořena dvěma řadami talířů, nebo hvězdic, dále následuje pneumatikový pěch, jehož část je při transportu zvednuta, následně jsou zařazeny diskové secí botky a poslední sekcí jsou zatlačovací kola a prutové zavlačovače.
Zpracování půdy a setí v jednom přejezdu a to se stroji bez aktivního pohonu půdozpracujících orgánů je na vzestupu. Platí to i pro firmu Amazone, která je jinak pověstná svými rotačními branami. Na Simě byl proto předveden také stroj pro zpracování půdy a setí Amazone Cirrus, jehož zajímavostí je například zásobník na osivo umístěný v přední části stroje.
Je potěšitelné, že na Simu pronikají také naši výrobci půdozpracující techniky. Například Farmet, který předvedl dobrý průřez sortimentem jím vyráběné techniky, které vévodil secí stroj Excellent. A velmi slibně se údajně na francouzském trhu rozvíjejí také prodeje firmy SMS Rokycany, která si zde našla šikovného prodejce.
Novinkou v technice firmy Vaderstad je půdozpracující a secí stroj Spirit. Na první pohled je patrná jeho podobnost se secím strojem Rapid, a to zejména z pohledu použitých pracovních sekcí. Nicméně nový stroj je řešen jinak a již na první pohled je nápadné jiné umístění zásobníku na osivo.

Sklizeň pícnin

Ti kdož se prošli expozicí firmy Kveneland Group si museli povšimnout techniky Vicon, kde zaujal například rotační žací stroj s novými žacími jednotkami osazenými třemi noži, které zabezpečují lepší vysekávání porostu.
Nový systém vázání byl použit na lise na hranolové balíky Quadrant 3400 od firmy Claas. Porotu hodnotící komise zaujal natolik, že mu udělila zlatou medaili.
Bez zajímavosti není ani žací ústrojí Kuhn Optidisc. Žací jednotky jsou od sebe umístěny v rozdílné vzdálenosti, podle toho jakým směrem se jejich nože otáčejí, což zabezpečuje lepší vysekávání a průchodnost materiálu přes žací lištu.
Pásový shrnovač Kuhn Merge Max 900 získal stříbrnou medaili. Jeho přínosy v technologii sklizně pícnin jsou zřejmé. Zejména je šetrnější ke shrnovanému materiálu. Díky hydrostatickému pohonu tří dopravníků lze měnit směr jejich otáčení a tím tvořit řádek vlevo či vpravo, nebo řádek středový.
Až 17 metrů na jeden přejezd dokáže obrátit Kuhn GF 1702. Tomu odpovídá výkon asi 12 ha/h, který je dosažen činností 16 malých rotorů.
Firma Strom Export vsadila pro letošní Simu na mulčovače s horizontální osou rotace. A zájem o ně byl velmi dobrý a to nejen ze strany potenciálních zákazníků, ale i ze strany budoucích prodejců na francouzském trhu.
Tak jak firma Pottinger neustále zvětšuje objemy svých senážních vozů, přestávají dvě nápravy stačit. Novinkou je tridem, který je byl vybaven nuceným řízením první a třetí nápravy.

Aplikační technika

Tecnoma jakožto na francouzském trhu domácí firma, musela přijít s nějakou novinkou. Tentokráte to byl tažený postřikovač Tecnis. Nový tažený postřikovač Meteorplus 4100 předvedla také firma Hardi. Jde o stroj určený pro vysoké výkony. Tomu odpovídá nádrž s objemem 4100 litrů a postřikovací ramena se záběrem 36 metrů.
Také u firmy RAU byly k vidění novinky, kde byl prezentován například tažený postřikovač Explorer s hliníkovými rameny.
Firma Sulky se prezentovala rozmetadlem se systémem variabilního hnojení, za který obdržela zlatou medaili.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *