Pět importérů Tecnomy v České republice

Není tomu tak dávno, co Tecnoma představila novinku ve svém sortimentu. Tou je řada návěsných postřikovačů Fortis. Abychom se o novince i celé společnosti Tecnoma dozvěděli více, vypravili jsme se do Poličan u Kutné Hory k jednomu z importérů – společnosti Lukaservice, kde nám přímo zástupce mateřské firmy Ing. Jan Hlaváček prozradil podrobnosti.

Společnost Tecnoma dodává své výrobky do České republiky prostřednictvím pěti importérů. Jmenovitě se jedná o Lukaservice Kutná Hora – Poličany, Garant „A“ Neplachov, Uniagro Zaloňov, Kaber Telnice a Agrokonzulta Žamberk. Tyto firmy zajišťují na svém území působnosti kromě prodeje a servisu postřikovačů také prodej náhradních dílů. Některé z nich pokrývají vymezené území vlastními silami, jiné spolupracují s dalšími prodejci.
„Všech pět zástupců naší značky disponuje certifikátem vydaným po důkladném vyškolení, který je opravňuje k prodeji, poskytování servisu a dalších souvisejících služeb,“ konstatuje ing. Hlaváček a dodává: „Praxe nám ukázala, že je tento způsob pokrytí trhu tím pravým.“ Z uvedeného systému plyne, podle ing. Hlaváčka, hned několik výhod. Těmi je odstranění dalšího článku ve funkci výhradního importéra, což zkracuje „vzdálenost“ mezi výrobcem a zákazníkem a výrobní závod tak může velice pružně reagovat na požadavky praxe.
Právě v době naší návštěvy společnosti Lukaservice zde byl přítomen i francouzský technik z mateřského závodu z Epernay, který přímo na místě zkoumal a porovnával připomínky a požadavky zemědělců, aby ty oprávněné mohly být předloženy v továrně k posouzení a případně i zapracovány do výroby. „Po zkušenostech z provozu prvních samojízdných strojů v České republice Tecnoma provedla více než třicet vylepšení směřujících ke zvýšení spolehlivosti postřikovačů v extrémních pracovních podmínkách,“ říká ing. Hlaváček a pokračuje: „Tak vysokou zátěž během jednoho vegetačního období absolvují stroje jen ve východní části Německa a u nás, resp. na Slovensku. Proto klade Tecnoma na odezvy českého a slovenského trhu velký důraz.“
Téměř všechny komponenty postřikovačů jsou vyráběny přímo ve výrobním závodě Tecnoma. Z toho plyne pro závod i zákazníka výhoda v tom smyslu, že jakákoli úprava může být okamžitě zavedena do výroby. Zároveň je možné důkladněji sledovat již od prvopočátku kontrolu kvality.
Novinka Fortis
Před nedávnou dobou představila Tecnoma návěsnou řadu postřikovačů pod označením Fortis. O tom, že se skutečně jedná o zcela nový stroj, svědčí skutečnost, že z předcházejících modelů postřikovačů má tento shodný pouze kruhový ukazatel množství kapaliny v nádrži.
Důvodem vzniku nové řady postřikovačů, jež zahrnuje typy Fortis 2600, 3300 a 4300, bylo hned několik. Bylo třeba přijít na trh s kompletně novou koncepcí návěsného postřikovače, který bude zahrnovat nejen veškeré technické novinky, ale i nový zajímavý design. Díky tomu vznikl v levé přední části nádrže zakrytovaný prostor, v němž jsou umístěny všechny ovládací prvky stroje, ventily, návod Positec, chemická míchací jednotka, nádrž na čistou vodu a vzduchová pistole.
Dalším důvodem bylo standardní zařazení pneumatického odpružení Axair do konstrukce stroje. Díky tomu mohlo dojít k celkovému přepracování rámu stroje a snížení jeho hmotnosti.
Pro novou řadu postřikovačů Fortis byly zkonstruovány nové polyetylenové nádrže s objemy 2600, 3300 a 4300 litrů vyráběné bezešvou technologií rotačním litím. Jejich tvar je velmi členitý, uprostřed je vyztužuje příčný tunel, což zároveň působí jako vlnolam a zklidňuje pohyb jíchy v nádrži. Zmiňovaný tunel uprostřed nádrže slouží jako odkládací schránka např. pro ochranné pomůcky obsluhy nebo chemikálie. V pravé přední části stroje je 400litrová nádrž na čistou vodu.
Nyní je třeba se vrátit podrobněji k prvkům umístěným pod odklopitelným krytem. Ty jsou na stroji vlastně dva. Přední z nich se nachází na levém předním rohu stroje. Po jeho bočním odklopení se otevře přístup k pístomembránovému čerpadlu postřikovací kapaliny a na něm umístěnému čerpadlu hydrauliky. Postřikovač disponuje vlastním hydraulickým okruhem poháněným vývodovým hřídelem. Tím je odstraněna možnost mísení olejů, a zachována plná funkčnost při spojení s jakýmkoli traktorem. Hydraulický okruh je ovládán spolu s ostatními prvky z kabiny traktoru a slouží k ovládání všech funkcí postřikovacích ramen. Mimo čerpadel je sem možné umístit odstavnou nohu stroje a také propojovací hadice a kabely při odstavení stroje a to do takové polohy, že se do koncovek nedostane dešťová voda.
Pod druhým krytem, který je umístěn hned za prvním, je instalována chemická míchací jednotka. Ta je vybavena omýváním stěn tak, aby v ní nezůstaly žádné chemikálie. Zároveň disponuje tryskovým vymývačem kanystrů Lavbox. K umytí rukou po ukončení práce slouží patnáctilitrová nádrž, která se vyklopí nad míchací jednotku, aby znečištěná voda byla přečerpána do nádrže. Hned vedle míchací jednotky jsou umístěny ovládací ventily, jejichž přestavení velice ulehčuje zařízení Positec. Je to vlastně velice jednoduchý grafický návod se znázorněním právě prováděné operace a znázornění, jak je třeba ventily nastavit.
Stroj je možné podle požadavků zákazníka vybavit několika druhy ocelových a nyní také hliníkových ramen až po záběr 38 m. Celá postřikovací rampa je zavěšena na paralelogramu. Rampu je možné naklopit jako celek (korekce ramen při jízdě po vrstevnici), nebo každou stranu samostatně (variabilní geometrie ramen rampy). Všechny hydraulické rozkládací válce jsou odpruženy dusíkovými tlumiči. Podvozek postřikovače je uložen na vzduchových polštářích typu Axair, které se již v minulosti velmi osvědčily u samojízdných postřikovačů Tecnoma. Regulace Axairu zátěžovým ventilem udržuje rampu stroje ve stále stejné pracovní výšce nezávislé na naplnění nádrže. Další snížení přenosu rázů lze dosáhnout instalací odpružení oje typu Softec.
Na přání je stroj možné vybavit řízením kol nápravy. Systém inteligentně sleduje a vyhodnocuje úhly zatočení a ujetou dráhu a přesně kopíruje kolej traktoru.
Veškerá čidla, ventily a další elektronické součástky jsou propojeny systémem Can Bus, což je systém využívající pouze omezený počet elektrických vodičů.
Celý stroj je ovládán pomocí palubního počítače Aventa. Jeho ovládání může obsluha provádět tlačítky přímo na jeho display nebo pomocí ergonomicky tvarovaného joysticku. Na něm jsou soustředěny všechny nejdůležitější funkce, jež je třeba během práce ovládat. Počítač neplní jenom ovládací funkce, ale lze ho také využít k vedení statistik a je zcela kompatibilní se všemi známými systémy precizního zemědělství.
Prakticky nám postřikovač předvedl zástupce společnosti Lukaservice Luděk Kačerovský, který s firmou Tecnoma spolupracuje již od roku 1991. Spolu s firmami Barták MF a AG Servis pokrývá území Středočeského kraje. Firma se v současnosti zabývá pouze postřikovači. Hlavním krédem firmy je spokojený zákazník i obsluha s dobře vybaveným a fungujícím postřikovačem.
Ve skladu náhradních dílů se nachází celý sortiment v hodnotě cca 2 mil.Kč. Pro případ mimořádných událostí je možné využít rychlé dodávky náhradních dílů přímo z Francie. Pokud by bylo porost třeba v době poruchy ošetřit, disponuje Lukaservice náhradním postřikovačem, kterým je možné provést ošetření.
V současné době probíhá v Poličanech u Kutné Hory rekonstrukce zázemí firmy. Po jejím dokončení se postřikovače Tecnoma dočkají reprezentativních prostor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *