15.02.2022 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pluh nezvyklé konstrukce pro fixaci oxidu uhličitého

Společně s Centrem pro výzkum zemědělské krajiny (ZALF) e.V. v německém městě Müncheberg se firma LEMKEN věnuje myšlence pluhu pro „Carbon Farming“. Výzkumné práce Centra ZALF k účinkům tzv. dílčího prohlubování půdního profilu na výnos a klima jsou financovány Agenturou pro obnovitelné zdroje Spolkového ministerstva pro výživu a zemědělství. Firma LEMKEN si předsevzala postavit stroj pro zvýšení obsahu uhlíku v orné půdě a dotáhnout jej až do sériové produkce.

Bude se jednat o pluh ve zvláštním provedení. Pluh bude nasazován za účelem meliorací, tedy pro odstranění půdního zhutnění a tím i zlepšení půdy. Jednotlivá orební tělesa pracují v různé hloubce. Každé druhé orební těleso vytváří „šachtu“ pod zpracovávaným půdním profilem, do které se dostává půda z vrchních vrstev, bohatá na humus. Analýzy dlouhodobých pokusů na ZALF ukazují, že více než polovina tohoto humusu zůstává v půdě zachována. Tím je zajištěna fixace oxidu uhličitého v dlouhodobém horizontu.

Půda ze spodních vrstev, která je na obsah humusu chudší, se mísí s půdou z vrchních vrstev. Do této vrstvy se dostává organická hmota z pěstovaných plodin a vzniká tak nová horní vrstva půdy, bohatá na humus. Ve výsledku se docílí toho, že v takto zpracovávaných půdách se zvyšuje obsah humusu a zvyšuje se úrodnost.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 3/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down