31.08.2015 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pluhy z Francie v českých podmínkách

Zemědělství prochází jako ostatní obory podnikání neustálým vývojem. Objevují se nové trendy udávající směry, kterými se zemědělci orientují jak v živočišné, tak v rostlinné výrobě. Satelitní navigace, on-line aplikace pro výpočty výsevků a hnojení nebo ovládání stájí chytrými telefony jsou jen malým příkladem nových technologií. Těmi méně nápadnými, které velmi často nejsou příliš vidět, jsou inovace v zemědělské technice. Mnoho v minulosti používaných strojů bylo za posledních několik let změněno téměř od základů.

Tímto vývojem procházejí také pluhy. Stroje na základní zpracování půdy, které jsou svým principem práce velmi snadno pochopitelné pro každého zemědělce, nezaostávají ve vývoji a neustále se přizpůsobují novým technologiím. Stejně jako všichni výrobci zemědělských strojů, také francouzská společnost KUHN vyrábějící pluhy ve svém závodě v západofrancouzském Châteaubriantu investuje nemalé prostředky do výzkumu a vývoje těchto strojů.

Pluhy vyráběné v závodě v Châteaubriantu uspokojí nároky drtivé většiny oráčů z celého světa. Vyrábí se zde jak malé nesené pluhy s pouhými dvěma orebními tělesy, tak velké návěsné pluhy s vlastní nápravou a třinácti radlicemi.

Dvě varianty jištění orebních těles

Bez ohledu na typ pluhu jsou nabízeny vždy dvě varianty jištění orebních těles. Jištění trhacím šroubem, které svou ekonomickou výhodností přesvědčí ty, kteří hledají vynikající poměr ceny a výkonu. Oproti běžným systémům jištění střižnými šrouby je zde šroub umístěn v ose tahu. Při přetržení šroub čistě odpadne a nezpomaluje následnou výměnu. Při dlouhodobém používání navíc nedojde k vymačkávání otvorů, které je u střižných systémů běžné.

Druhým nabízeným systémem je moderní hydraulické jištění. KUHN vzhledem k nízké účinnosti a složitému seřizování opustil a již nenabízí žádné systémy s mechanickým jištěním. Hydraulický systém je možno adaptovat na různé typy půd během několika málo minut. Není problémem nastavit pluh pro orbu těžké půdy a po krátkém přejezdu adaptovat soupravu na orbu v kamenitých půdách s nízkým odporem.

Pluhy lze na přání vybavit dalšími hydraulickými systémy, jako jsou Varibar, který umožňuje obsluze za jízdy měnit odpor orebních těles v půdě, a Maxibar, který zesiluje účinnost hydraulického systému na odporovou sílu blížící se síle trhacího šroubu a navíc neubírá nic z komfortu non-stop jištění.

Nastavení záběru orebních těles

Různé podmínky vyžadují různá řešení, pluhy Kuhn se proto vyrábějí ve dvou variantách nastavení záběru orebních těles. Jednodušší a levnější systém mechanické změny je oblíben u uživatelů, kteří hospodaří na homogenních půdách, jež nevyžadují časté přestavování pluhu. Systém plynulé změny záběru uspokojí převážně ty uživatele, kteří hledají vysoký komfort obsluhy nebo řeší obtížná nastavení pluhu ve vztahu k použitému traktoru a půdě, na níž hospodaří.

Vari systém plynulé změny záběru je u strojů Kuhn unikátní tím, že je celý integrovaný do rámu. Na pluhu není vidět žádné táhlo nebo pohyblivý spoj. Výhodou tohoto řešení je absence jakékoli nutnosti údržby, ať již mazání nebo čištění. Dalším plusem je nemožnost mechanického poškození celého systému.

Rámy pluhů jsou pevné a vydrží

Rámy pluhů jsou u všech modelů řešeny s důrazem na výdrž a pevnost. Nesené pluhy Master jsou do dvou třetin vyztuženy trojúhelníkovou výztuhou, která zesiluje tuhost rámu v místech, kde působí největší odporové síly. Touto výztuhou jsou navíc vedena táhla u modelů s variabilní změnou záběru. Nově vyráběné polonesené pluhy Leader mají unikátní „Z“ rám, díky němuž je opěrné kolo rámu zapuštěno do záběru poslední radlice a i při malých záběrech na orební těleso dochází k doorání pozemku až ke kraji nebo bezproblémovému oborání jakékoli překážky na poli.

Druhou výhodou konstrukce je možnost použít velké opěrné kolo. Kola s průměrem 1200 mm a šířkou 500 mm nemají v současné době konkurenci. Díky svému rozměru umožňují perfektní průchodnost v měkkém terénu, při podzimních orbách s nižním tahovým odporem než kola s menšími průměry.

Orební tělesa v mnoha typech a provedeních

Orební tělesa od firmy KUHN jsou nabízena v mnoha typech a provedeních. Pro podmínky českého zemědělství se nejvíce osvědčila pološroubová tělesa typu LP s velmi nízkým tahovým odporem v půdě, širokým dnem brázdy a prokazatelně nižší spotřebou pohonných hmot při orbě.

Na přání jsou k dispozici také kulturní tělesa typu N vhodná pro menší pluhy nebo pásové odhrnovačky VP pro extrémně těžké podmínky. Vlastní odhrnovačky jsou vyráběné z vrstvené oceli Triplex. Výhody této oceli jsou především v homogenních vlastnostech každé vrstvy. Oproti jiným způsobům zpracování, jako je například cementování, nedochází při opotřebování k postupnému snižování kvality, ale dokud není celá vrstva obroušena, drží si svoje vlastnosti stejně jako zcela nová a nepoužitá. Tak vyráběné odhrnovačky mají jednoznačně delší životnost než běžné typy.

Jednoduchost seřizování a obsluha

Důležitými aspekty při volbě nového pluhu jsou také jedno­duchost seřizování a obsluha. V současné době lze na trhu stále nalézt pluhy s odděleným nastavením prvního orebního tělesa a bodu tahu. Společnost KUHN vyřešila tento problém použitím paralelogramu, který spojuje rám pluhu s hlavicí. Díky tomu se obsluha nemusí starat o tahový bod, pouze nastavuje pozici prvního orebního tělesa, které lze samozřejmě provádět z kabiny traktoru při práci. Spolu s možnostmi hydraulického příčného vyrovnání pluhu a hydraulicky ovládaného hloubkového kola tak lze pluh kompletně seřídit z kabiny traktoru během jízdy. Obsluha již není nucena zastavit, aby změnila jakékoli nastavení, a nepřichází tím o drahocenný čas, který je důležitým aspektem výkonnosti orby.

Komfort a jednoduchost pro obsluhu spolu s robustností a výdrží jsou nejdůležitějšími parametry, na které firma KUHN při vývoji nových modelů myslí.

Novinky na příští sezónu

Každým rokem na konci léta přichází společnost KUHN s novinkami na příští sezónu. Jednou z ohlášených letošních novinek je také nový pluh Vari-Challenger. Těžký pluh s plynulou změnou záběru až dvanácti orebních těles je tím největším modelem, který je v současné době k dispozici. Spolu s tímto modelem je KUHN schopen nabídnout pluhy pro každého zemědělce s jeho individuálními požadavky. Pluhy Kuhn se v náročných českých podmínkách osvědčily a je vidět, že odvádějí velmi dobrou práci, s kterou jsou jejich uživatelé nadmíru spokojeni. Investice vynaložené na vývoj mají v tomto případě svůj smysl a opodstatnění ve spokojenosti svých uživatelů.

 

Ing. Marcel Krumphanzl

KUHN CENTER CZ

Foto:

Nový Vari-Challenger umožňuje při orbě zdvih zadní sekce a zmenšení záběru

Oblíbený pluh Multi-Leader se „Z“ rámem dovoluje doorávání ke krajům pozemků Foto archiv firmy

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down