Po jarním setu je v nabídce letní

Techniku pro údržbu zelených ploch, zametací nástavbu, podkopové rameno i další stroje pro mnohostranné využití mohli v praktických ukázkách vidět návštěvníci dne komunální techniky, který uspořádala společnost P&L ve svém areálu ve Velkém Meziříčí.

Dopolední program, který byl vyplněn přednáškami na téma možností čerpání financí z dotačních programů a nakládání s bioodpady, zahájil ředitel divize komunální techniky společnosti P&L Ing. Jaroslav Šimon.

„Společnost P&L slaví letos již dvacet let od svého vzniku. Začínala prodejem a servisem zemědělské techniky, prodej té komunální byl zahájen až v roce 2007. Od ledna letošního roku funguje samostatná divize komunální techniky s bohatým portfoliem nabízených strojů. Jsme výhradním dovozcem traktorů Kioti pro Českou i Slovenskou republiku a mohu říci, že jejich prodej se velice úspěšně rozvíjí. Například vloni jsme prodali 51 kusů těchto traktorů. Ale nechybějí ani další známé značky. Mohu jmenovat například štěpkovače Schliesing, zametače a sněhové pluhy Tuchel, mulčovače Muratori, m.e.a.a.t., Land Pride, mulčovací ramena Marolin nebo produkty značky Eco Technologies. Pro naše zákazníky chceme být komplexním dodavatelem, stejně jako je tomu u typicky zemědělských strojů a spokojenost uživatelů je naším hlavním cílem. Jednou z podmínek je vytvoření husté prodejní sítě a servisů. Naší představou je, že každý uživatel by měl mít svého prodejce a servis dosažitelný v okruhu 30 kilometrů. Zde ve Velkém Meziříčí máme umístěn centrální sklad náhradních dílů, značka Kioti má ještě velký centrální sklad pro Evropu v Nizozemsku. Odtud jsou náhradní díly k dispozici nejdéle v časovém horizontu 48 hodin,“ uvedl Jaroslav Šimon.

Odstartovala nabídka jarního setu

Velice úspěšná byla loňská akční nabídka zimního chodníkového setu  složeného z traktoru Kioti CK22HST, sněhové radlice a zametacího kartáče Tuchel a komunálního rozmetadla Eco.

S obdobnou nabídkou přichází firma P&L i pro jarní a letní sezónu. Jde o jarní set s kolovým malotraktorem Kioti CK22HST, mezinápravovým sečením Zappator JET150 s pracovním záběrem 150 cm a vysavačem trávy Eco Technologies. Boční výhoz je možné zaslepit a stroj použít i k mulčování. Akční ceny této technologie jsou platné do konce letošního srpna a uživatel ušetří zhruba 90 000 Kč. Výhodou kombinace je, že postupem času lze k traktoru dokupovat další kompatibilní adaptéry. Před začátkem zimní sezóny se dá očekávat i opakování loňské úspěšné nabídky zimního setu.

Traktory Kioti v mnoha agregacích

V rozmanitých činnostech se představily traktory Kioti. Jako nosič nářadí byl ve Velkém Meziříčí nejvíce v permanenci model CK22HST. Malotraktor s motorem o výkonu 22 koní a hydrostatickým systémem pojezdu se představil ve variantě bez kabiny i s kabinou.

První z traktorů vjel do porostu v agregaci s čelní mulčovací sadou Muratori o záběru 150 cm. Tento stroj, který intenzivně rozmělňuje posekanou travní hmotu, lze využít i pro práci s bočním, nebo zadním výhozem. Při další ukázce se do práce zapojil vzadu nesený mulčovač m.e.a.a.t. o záběru 100 cm osazený kladivy. Je vhodný k údržbě větších méně udržovaných travnatých ploch, zvládne i odstranění dřevních náletů do průměru 8 cm.

Mezi dalšími ukázkami nemohlo pochopitelně chybět ani představení nabízeného jarního setu. Další z traktorů CK22 se představil s manipulační lžící. Lžíce o objemu 100 litrů je uchycena v čelním závěsu traktoru a k jejímu ovládání je třeba pouze jedna hydrospojka. Uplatní se při drobných zemních pracích při manipulaci s menším množstvím hmoty, kde může být náhradou za čelní nakladač. Při zemních pracích může být výkonným pomocníkem též představené podkopové rameno S&C s dosahem dva metry.

Poslední z traktorů Kioti CK22HST byl agregován se zametačem Tuchel Kompakt s pracovním záběrem 150 cm a průměrem zametacího kartáče 52 cm. Zametač je vybaven mechanicky nebo hydraulicky vyklápěnou vanou pro sběr nečistot a přimetacím kartáčem. Zařízení může být poháněno vývodovým hřídelem popřípadě hydromotory. K dispozici jsou různé typy kartáčů. Jak se mohli návštěvníci dne komunální techniky přesvědčit, velmi účelné a takřka nezbytné je opatřit zametač skrápěním povrchu.

Traktor Kioti DK551C o výkonu 55 koní poháněl svým vývodovým hřídelem štěpkovač Schliesing 200 ZX. Štěpkovač robustní konstrukce s dlouhou životností nožů a nízkou emisí hluku zvládne zpracování hmoty do průměru 16 cm.

Malotraktor Kioti, model CK35, pracoval se speciálně vyvinutým čelním nakladačem Kioti KL130. Nakladač ovládá obsluha jednoduše jediným joystickem a velice snadná je i montáž a demontáž tohoto adaptéru. Nakladač disponuje maximálním zdvihem 2350 mm a má nosnost 525 kg při objemu lžíce 0,27 m³. 

Představily se i další firmy

Kromě pořádající společnosti P&L a jejích produktů, mohli návštěvníci ve Velkém Meziříčí vidět i stroje z nabídky dalších dovozců a výrobců komunální techniky.

Společnost CTS-servis představila traktorový nosič kontejnerů s celkovou hmotností 6,5 t. Kloubový mechanizmus je vhodný pro kontejnery o délce 3,8 m. Nosič může být připojen k hydraulickému systému traktoru nebo na kardanový hřídel. Do budoucna se počítá i s výrobou dvouramenných mechanismů s větší variabilitou délek kontejnerů.

Rotační sekačky Shibaura s čelním sečením zastupoval při praktických ukázkách největší model CM374 s pohonnou jednotkou Shibaura o výkonu 38 koní a hydrostatickým systémem pojezdu.

V mnoha variantách a široké škále výkonu se vyrábějí štípače dřeva Ballario Forestello. Ve Velkém Meziříčí je reprezentoval typ s tlakem 12 tun (vyrábějí se i štípače s tlakem 25 t). Stroj lze pohánět přímo hydraulickým systémem traktoru nebo vývodovým hřídelem.

Zimní adaptéry v podobě zadních i čelních sněhových radlic vystavila společnost N.O.P.O.Z.M.

 

Roman Paleček

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *