Po sklizni zrna ještě lisování slámy

Sklízecí mlátičky na Dnu Zemědělce v Kostomlatech připravily pro další skupinu předváděných strojů řádky slámy. Při její sklizni se prezentovaly lisy na válcové i hranolové balíky a neměly to vůbec lehké. Chvilkové mrholení totiž vytvořilo ze slámy velice houževnatý materiál, který jen s obtíží vstupoval do komor jednotlivých strojů. Některé z nich to dokonce odnesly na zdraví.

Po ukončení práce sklízecích mlátiček se do svého řádku okamžitě zakousl první z předváděných lisů. Tím byl stroj na válcové balíky Pöttinger Varioprofi 6165 LSC (1). Variabilní komora umožňuje formovat balíky o průměru od 60 cm po 165 cm a šíři 120 cm. Sběrač pojme řádek o šíři 2,2 m. Lis je vybaven řezacím ústrojím s až 25 jednotlivě jištěnými noži. Stroj umožňuje nastavit slisovanost ve třech vrstvách – jádra, střední vrstvy a vrchní vrstvy. K dispozici je automatické vázání do sítě. Ovládací panel pro veškeré funkce stroje je umístěn přímo v kabině traktoru.
Druhým v pořadí předvádění byl lis na válcové balíky značky Fendt 2600 V (2). Lis s variabilní komorou je schopen vyrábět balíky o šířce 1,2 m a průměru 60 až 160 cm. Ve výrobním programu jsou však lisy s možným průměrem balíku až 200 cm, případně pak lisy s pevnou lisovací komorou. Možné je dodání stroje s řezáním i bez, s vázáním do provázku či sítě. V přední spodní části komory balík formují válce, variabilním prvkem jsou nekonečné lisovací pásy. Díky nim je možné nastavit intenzitu slisování, a to hned ve dvou vrstvách – jinak pro jádro a jinak pro zbytek balíku.
Následoval druhý lis značky Fendt, tentokrát na velké hranolové balíky. Lisy jsou podle slov zástupce dodávající společnosti konstruovány na bázi u nás známých lisů Heston. Z označení stroje Fendt 1290 N (3) je patrná šířka a výška balíku, tj. 120 a 90 cm. Délku lze nastavit od 100 do 250 cm. Stroj umožňuje nastavit lisovací tlak. Veškeré provozní parametry lze sledovat na monitoru v kabině traktoru, odkud je také možné stroj ovládat. Balík drží pohromadě šest motouzů, které jsou svázány na začátku a konci balíku.
Válcový balík divákům zavázal lis s variabilní komorou Welger RP 435 (4). Lis je osazen čtyřmi nekonečnými řemeny, které formují balík o průměru 90 až 160 cm. Hmotu z řádku sbírá sběrač o šíři 225 cm, řezací ústrojí disponuje skupinovým uspořádáním nožů po 12 a 13, kdy je možné do záběru řadit všech 25 nožů, případně ob jeden, tj. 17 a pak zmiňovaných 12 či 13 nožů. Stroj je osazen zařízením pro snadné vkládání vázací sítě.
Z nabídky lisů New Holland se předvedl BR 740 A (5), který je ve své variabilní komoře schopen vytvořit balík o průměru 0,9 do 1,5 m a šíři 1,2 m. Větší balík dokáže slisovat stroj s označením 750. Po sběracím ústrojí o šířce 2,3 m hmotu přebírá rotační podavač s 15 tříprstými kotouči. Řezací ústrojí lze osadit také až 15 noži. Nože lze do záběru řadit automaticky či manuálně. Intenzita slisování může být nižší v jádru balíku, kde lisování probíhá pomocí vinutých pružin. Přibližně od průměru 0,5 m přebírá intenzitu lisování hydraulika, kdy je možné nastavit vyšší slisovanost. Vázání lze dodat v podobě do sítě i do provázku. Stroj je možné vybavit hydraulickým reverzem a pneumatickými brzdami.
Následovala ukázka práce lisu John Deere 582 (6). John Deere vyrábí lisy s pevnou i variabilní komorou, avšak v České republice se dodává drtivá většina strojů s variabilní komorou, neboť se jedná o univerzálnější provedení. Předváděný lis s variabilní komorou tvoří balíky o šíři 1,17 m a průměru 0,6 až 1,8 m. Lis je možné vybavit vázáním do motouzu i sítě. Hmotu s řádku podává sběrač o záběru 1,8 až 2,2 m. Stroj lze dodat v provedení s i bez řezání. V provedení s řezáním je stroj osazen plnícím rotorem s 14 individuálně odpruženými noži, které lze hromadně vyřadit ze záběru.
Za značku Claas se představily hned dva stroje. Jedním z nich byl lis na kvadratické balíky Quadrant 2200 Roto Cut (7). Sběrač o šíři 2,1 m byl vybaven rotačním válcovým usměrňovačem, který optimalizuje tok hmoty do lisu. Stroj je vybaven řezacím ústrojím s 24 noži, případně až 49 noži a tvoří balíky o šíři 1,2 m, výšce 0,7 m a délce 1,9 do 3 metrů. Pohony jsou řešeny pomocí úhlových převodovek a kardanů včetně elektronického jištění proti přetížení.
Další balík se vykulil z lisu Claas Variant 260 Roto Cut (8). Jak už název lisu napovídá, jedná se o lis s variabilní komorou s možností změny průměru balíku od 0,9 až 1,55 m a šířky 1,2 m. Stroj je vybaven řezacím ústrojím o 14 jednotlivě jištěných nožích. Možná je i dodávka bez řezání. Balík lisuje pět nekonečných pásů a vázán je buď do sítě, motouzu nebo oběma způsoby podle přání zákazníka. Tvrdost jádra balíku a ostatní parametry se nastavují prostřednictvím ovládacího panelu z kabiny traktoru.
Druhým lisem značky Pöttinger byl tentokrát větší bratr již předvedeného a popsaného stroje.
Varioprofi 6200 LSC (9) se vyznačuje komorou o průměru od 60 do 200 cm a šíří 120 cm. Sběrač s nezávislým kopírováním terénu má záběr 2,2 m. Řezací ústrojí je osazeno 25 noži s individuálním jištěním. Standardem jsou vzduchové brzdy a vázání do sítě i provázku. Stroj umožňuje různé intenzity slisování ve třech vrstvách.
Kombinovaný stroj – lis s baličkou se představil v zelených barvách firmy Deutz-Fahr. MP 135 OC Balepack (10) vychází z samostatného lisu s pevnou komorou tvořenou 19 válci, která formuje balík o šíři 122 cm a průměru 125 cm. Stroj je osazen řezacím ústrojím – ve vkládacím rotoru pracuje 14 resp.23 individuálně jištěných nožů. Sběrací ústrojí má záběr 2,1 m. Lis lze vybavit vázáním do sítě i do provázku. Po zavázání balíku přesune dvojice přeskladňovacích vidlí balík na obalovací stůl, kde je pomocí dvou ramen obalen fólií. Balení probíhá již během lisování dalšího balíku. Balík je také možné bez obalení odložit na pozemek. Stroj disponuje tandemovou nápravou s vzduchovými brzdami.
Posledním lisem byl Deutz-Fahr RB 4.60 OC (11). Lis s variabilní lisovací komorou je schopen utvořit balík o průměru od 0,8 do1,65 m a konstantní šířce 1,2 m. Sběrací zařízení široké 2,1 m se skládá z pěti řad prstů. Vkládací rotor je osazen 14 řezacími noži s individuálním jištěním. Lisovací ústrojí je tvořeno kombinací tří válců a pěti nekonečných pásů. Stroj je vybaven elektrickým ovládáním průměru balíku, volbou vázání do motouzu či sítě, počítadlem balíků a indikátorem poruch.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *