Po stopách Johna Deerea

Knih o historii zemědělské techniky je u nás jako šafránu, proto je každý nový přírůstek na knižním trhu více než vítaným. Jeden takový byl představen na Dnu Zemědělce v Kameni. Některé dosavadní tituly se snažily stopovat historii jednoho stroje u co největšího počtu značek. Kniha Po stopách jelena se vydala opačným směrem, zpracovává pouze jednu značku – John Deere – zato všechny její stroje, a pořádně.

Jejím autorem je Ing. Pavel Pánek, který svého času působil v redakci týdeníku Zemědělec a v současnosti spolupracuje s některými tituly vydavatelství Profi Press. Už v první kapitole se od něj dozvíme, že život z dnešního pohledu úspěšného továrníka Johna Deerea nebyl vždy růžový a provázený samými úspěchy. Také to, že na rozkvětu firmy se hodně podílel obchodně nadaný syn Charles, který se jejího vedení ujal v21 letech!
Podobných zajímavostí je v knize více: například, že nebýt soudního rozhodnutí, tak dnes možná nejezdíme se stroji John Deere nýbrž Moline, že zásadní vliv na dnešní podobu firmy mělo ovládnutí jiných značek začátkem minulého století apod.
Kromě vývoje výroby a růstu firmy jsou v knížce vypíchnuty stroje, které byly z pohledu firmy John Deere či zemědělství zásadní. Ještě že tak, neboť člověk by se v záplavě mnoha řad strojů, typů a podtypů pomalu ztratil. Nepovede se mu to jednak díky vcelku pevnému řádu a přehlednosti členění kapitol a jednak díky čtivé formě textu, který vás vede bez klopýtnutí dál. Autor své téma zpracovává poutavě a sem tam použije nadsázku, aby na čtení náročné technické informace odlehčil a učinil je stravitelnými. Hlavní text lemují orámované sloupce, ve kterých je jednou či několika málo větami řečeno, co bylo pro každý rok nejdůležitější nebo alespoň charakteristické. Sloupce mají ještě další úkol – svými roky vymezují období, o kterém daná kapitola pojednává.
Stojí za to se dozvědět, co vše značka John Deere vyráběla, s čím uspěla a od čeho upustila. Největší pozornost je upřena na nejatraktivnější stroje – traktory a sklízecí techniku. Je dobré, že knížka nezapomíná na „nejčerstvější stopy“ a popisuje vývoj prakticky až do současnosti, včetně jejího působení u nás. Znáte to, každý si pamatuje co se kdysi dělo na základní škole a neví, co měl včera k večeři.
Na 240 stránkách najdeme 300 černobílých a 60 barevných obrázků, ilustrací a fotografií menších i větších formátů, které jsou správným kořením knihy. Pel dřívějších let na nás dýchne také přispěním grafické úpravy, inspirované starými knihami.
Kniha „Po stopách jelena“ by rozhodně neměla chybět v knihovně fanouška zemědělské techniky. Můžete si ji objednat ve vydavatelství Profi Press, případně přímo u autora. Kniha je vytištěna kvalitním křídovém papíru a stojí 299 Kč plus poplatek za dobírku. Pro ty, kdo chtějí za dobírku ušetřit: knihu prodáváme spolu s ostatními tituly také na všech akcích, na kterých najdete stánek našeho vydavatelství Profi Press.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *