Pochvala potěšila, ale i zavázala

Přestože se konal květnový Den zahradnické a komunální techniky o datu se smolnou číslovkou, brzy bylo všem jasné, že se obavy z nešťastné třináctky nepotvrdily. Ve stejném duchu hovořila i pětice náhodně vybraných respondentů ze zástupců firem, které předváděly svou techniku v městě Sázava na břehu stejnojmenné řeky.

Slova vybraných zástupců firem ukazují na to, že pořadatelé z vydavatelství Profi Press zahájili po úspěšných Dnech Zemědělce další zajímavou tradici.

Přehlídka lepší než veletrhy

„Na to, že šlo o první ročník, byla podle mého přehlídka mezi vystavovateli i diváky velmi úspěšná, což ještě umocnilo pěkné počasí. Také vzhledem k nákladům na tuto akci se domnívám, že je pro nás lepší než veletrhy, které jsou finančně náročnější a navíc se na nich technika předvádí vesměs staticky. Teorie o strojích je sice krásná a každý o těch svých říká, jak výborně fungují a že patří mezi nejlepší, ale praxe tady v Sázavě jasně ukázala, jak dobře ten či onen stroj odvádí svou práci. Hovořil jsem tady po celý den s mnoha vystavovateli i návštěvníky a všichni se jednohlasně shodli na tom, že je třeba Den komunální a zahradnické techniky právě na tomto vhodném místě na břehu Sázavy zopakovat,“ uvedl předseda představenstva litoměřické firmy KIS plus, a. s., Ing. Michal Janků.

Sortiment byl perfektní

Spolumajitel brněnské společnosti Profigrass, s. r. o., Ing. Josef Chytka pokračoval: „Přijel jsem na toto místo po pěti letech a moc se mi tu po všech stránkách líbilo. Jen úplně přesně nevím, kolik přišlo potenciálních zákazníků. Někdo asi musel kosit, možná je termínová kolize s podobnými akcemi, třeba je to jen můj subjektivní dojem. Sortiment techniky byl perfektní, organizace klapala téměř bezchybně. Někde jen překážela nevhodně parkující auta, kvůli nimž jsme nemohli předvést, jak umí náš stroj například zatočit kolem stromu. Vzhledem k tomu, že akce nabyla až bombastických rozměrů, vím už teď, že napřesrok na Sázavu přivezeme i další aplikace. Vyzvedávám také možnost krátkého komentáře základních parametrů během práce stroje.“

Sázava je správným místem

„Den komunální a zahradní techniky se vydařil. Zastoupení firem bylo značné, sortiment průřezový. Jen některé stroje podle mě trochu vybočovaly, třeba velké traktory s výkonem 160 koní na takovou akci asi nepatří. Byl jsem spokojen po organizační stránce, časový harmonogram postupoval tak, jak měl. Návštěvníci měli možnost vidět spoustu strojů přehledně a pohromadě. Jen jsme nedokázali přesně rozlišit, kolik tady bylo lidí z řad prodejců a kolik se přijelo na techniku podívat. Pozemek na břehu Sázavy je velmi vhodně umístěný, leží vlastně v centru města a málokde tak vhodnou lokalitu najdete. Drobné organizační problémy, kdy například některá místa mohla být posekána už o den dřív, se určitě vypilují v dalších ročnících. Tím naznačuji, že zopakování přehlídky na stejném místě jistě ocení výrobci, dovozci a prodejci techniky i její potenciální uživatelé.“ podotkl Ing. Radek Mašek z firmy Pekass, a. s.

Stroje v akci stály za návštěvu
U stánku společnosti Strom Praha, a. s., jsme vyslechli Ing. Jiřího Přibyla, jejího zástupce pro komunální a zahradní techniku: „Především je třeba si uvědomit, že se v Sázavě po předchozích menších přehlídkách konala první akce tohoto druhu v takovém rozsahu v rámci České republiky. Předvedeno bylo mnoho strojů nejen u stánků, ale i při práci, což je třeba zvlášť ocenit. Vesměs všechny předchozí přehlídky byly totiž statické. Zdejší, byť krátké ukázky, ale vždy po jednom stroji, byly velmi užitečné z pohledu potenciálního zákazníka, který si tak mohl velmi snadno a rychle udělat názor a třeba se v něm utvrdit po následné návštěvě u firemních stánků. Sázavská prezentace byla nejlepší akcí svého druhu, kterou jsem kdy v republice viděl, a hodnotím ji všestranně pozitivně. Určitě nejsem sám, kdo říká: Za rok tady v Sázavě na shledanou!“

Vysvědčení s jedničkou

Dlouholetého pořadatele podobně zaměřených akcí, který začal také s přehlídkami v Sázavě, Milana Hrubého z firmy Agrocar, s. r. o., Kopřivnice, jsme si nechali na konec: „Vzhledem k tomu, že šlo vlastně o nultý ročník, akce byla špičková a dávám jí jedničku. Až na pár výjimek nechyběl nikdo, kdo v oboru něco znamená. Neviděl jsem zatím přehlídku s tak hojnou účastí. Jsem rád, že jsme se sešli skoro všichni z oboru, poznali se, předvedli stroje. Akce tohoto zaměření už byla potřebná jako sůl. Zaslechli jsme jen drobné připomínky na rozdílnou kvalitu travního porostu. Mně se líbil především velký zájem návštěvníků o půdní práce a zakládání trávníků, kde se předvedly pěkné stroje. Sekačku vám dnes ukáže kde kdo a všichni ji znají a dokáží různé typy porovnat, ale technologie půdních obracecích fréz a třeba štěpkovačů je na vzestupu. Tady se lidé teprve učí. Vyslechl jsem hodně nezávislých názorů a ze všech zněl požadavek: Den zopakovat, a to právě tady v Sázavě.“
Pochvala od odborníků potěší a současně zavazuje. Pokud nenastanou nepředvídatelné okolnosti, pozve vydavatelství Profi Press příznivce dobře udržovaných zelených ploch do Sázavy za rok znovu.

Jan Kroupa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *