„Pod praporem“ starého mocnářství

Prvního ročníku Středoevropského mistrovství v orbě, které se uskutečnilo předposlední květnovou sobotu v Zábřehu na Moravě, se zúčastnili reprezentanti Rakouska, České republiky, Maďarska, Chorvatska a Slovinska. Tedy států, které ve své době byly součástí Rakouska-Uherska. Třináct soutěžících doplnilo ještě osm oráčů, kteří se zúčastnili 1. mistrovství v orbě Olomouckého kraje a orby historickou technikou.

Týmové soutěže se zúčastnili čtyři reprezentanti Rakouska, tři zástupci České republiky, dva Maďaři, dva Slovinci a také dva Chorvati. Českou republiku reprezentovali Václav Milík s klasickým jednostranným pluhem a Aleš Malý s Františkem Žaloudkem, kteří soutěžili s otočnými pluhy.

První ročník Středoevropského mistrovství v orbě vyhráli reprezentanti Rakouska Philip Bauer, Josef Kovald, Barbara Klausová a Leopold Aichberger, kteří získali 413,3 bodu. Druhý stupínek na stupních vítězů obsadili naši reprezentanti s celkovým ziskem 363 bodů. Bronzovou medaili si odvezli reprezentanti Chorvatska Mario Spudic a Tomislav Kuharic, kteří si vyorali 345 bodů. Na čtvrtém místě skončili oráči ze Slovinska Bobnar Bostojan a Igor Pate s 313 body a na pátém se umístili reprezentanti Maďarska József Budaj a Jozsef Nagy s celkovým počtem 276 bodů. V kategorii jednotlivců byla nejlepší Barbara Klausová z Rakouska, která soutěžila s klasickým jednostranným dvouradličným pluhem a od rozhodčích obdržela 222,5 bodu.*

Více naleznete v Zemědělci č. 24.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *