29.09.2008 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podmítka a setí pro dospělé i děti

Podzimní Den Zemědělce se konal v západním cípu Čech. Počasí pořadatelům tentokrát přálo, a tak se den ve znamení podmítky a setí mohl uskutečnit i se všemi praktickými ukázkami. Pozemky, na kterých se konalo i mistrovství republiky v orbě, zapůjčil místní školní statek. Mnoho vážných zájemců i rodin s dětmi tak vidělo zajímavý program s ukázkami nejmodernější zemědělské techniky.

Na návštěvníky, kteří přijeli do Chebu, čekal bohatý program. Mistrovství České republiky v orbě a Den Zemědělce konaný vydavatelstvím Profi Press, s. r. o. Toho se již tradičně zúčastnila řada firem, zabývajících se prodejem zemědělské techniky na našem trhu. Na jednotlivých stáncích se zájemci seznámili s prodejním sortimentem vystavovatelů, na poli pak mohli posoudit kvalitu práce představených strojů. Předváděním nabitý program postupně nabídl postřikovače, hloubkové kypřiče, pluhy, podmítače a secí stroje. Současně se představila i traktorová technika. Podívejme se nyní jaké podmítače a secí stroje do podmítky se divákům představily.

Podmítače Společnost Agrall zemědělská technika, a. s., představila soupravu traktoru Claas Axion 840 a podmítače Väderstad Carrier CR 420 (1). Traktor, jako novinka letošního roku, je vybaven plynulou převodovkou. Disponuje výkonem 243 koní a nejdelším rozvorem ve své třídě. Stroj byl dotížen závažími na zadních kolech a předním závažím o hmotnosti 1200 kg. Ke komfortu jízdy přispívá odpružená přední náprava a standardně na čtyřech místech odpružená kabina. Z výroby již jsou tyto traktory vybaveny předními rameny hydrauliky o nosnosti až 5,5 t, zadní závěs má nosnost až 11 tun. Do výbavy patří automatická klimatizace, vyhřívaná zrcátka a další prvky zvyšující pohodlí obsluhy. Diskové podmítače Carrier jsou vyráběny v záběrech 3 – 3,5 – 4 m ve verzi nesené a od 4,2 až do 12 m jako tažené. Volitelné jsou pěchy, buď ocelové, nebo gumové. Disky o průměru 450 mm jsou uloženy samostatně na slupicích s pryžovým bezúdržbovým odpružením. Mají velkou obvodovou rychlost a jemně drobí. Stroj je možno vybavit na přání přídavnou lištou, bránami na slámu nebo malým secím strojem. Je vhodný pro první strnišťovou podmítku a předseťovou přípravu na jaře i na podzim.
Pekass, a. s., najel s agregací Traktoru Fendt 936 a podmítače Horsch Joker 8 RT (2). Klasický talířový podmítač je určen pro mělkou podmítku ihned po sklizni nebo pro přípravu půdy před setím. Jednoduchý stroj má dvě řady krátkých talířů následovaných pěchem. Vybrat lze z pěti druhů pěchů, přesně podle klimatických a půdních podmínek, ve kterých bude podmítač pracovat. Ideální jsou vyšší pracovní rychlosti od 12 do 15 km/h, které přispívají k vysokým denním výkonům. Představený model dokáže podmítnout za hodinu až 10 ha. Podmítač je vyráběn v záběrech 3, 4, 6, 8 a 12 m. První dva jsou v neseném provedení, od šesti metrů lze volit nesenou variantu nebo stroj opřený o přepravní podvozek. Minimum mazacích míst a jednoduché nastavování hloubky usnadňuje údržbu a obsluhu. Předností je i malá potřeba tahové síly, která se pohybuje ve středních půdách a hloubce 7 až 8 cm kolem 30 až 35 k/m záběru.
Diskový podmítač Pöttinger Terra Disc 6000 T a traktor Lamborghini 260 Victory byly zástupci společnosti Some Jindřichův Hradec, s. r. o. (3). Podmítač je vybaven dvěma řadami disků o průměru 510 mm. Ty jsou uloženy samostatně a jištěny pryžovými elementy. Na práci disků navazuje zavlačovací lišta a poté jeden z volitelných pracovních válců. Firma Pöttinger nabízí v současné době podmítače se záběry od tří do šesti metrů jak v nesených, tak i v polonesených verzích.
Stroj na střední až hlubší zpracování půdy představila firma SMS CZ, s. r. o., z Rokycan. Podnikem vyráběnému Finišeru se záběrem tři metry dodával tahovou sílu Massey Ferguson 6490 Dynashift (4). Základem podmítače je střední radličková sekce tvořená dlátovými radličkami ve čtyřech řadách s osovou roztečí 250 mm. Tato koncepce připomíná stroje značky Väderstad. Před středovou sekcí je jedna nebo jako v tomto provedení dvě řady disků. Disková sekce je ovládána pomocí hydraulického válce z kabiny traktoru přímo za jízdy. Disky při hlubším zpracování půdy pomáhají rozmělňovat rostlinné zbytky, při mělkém zpracování, protože jsou v ose mezi radlicemi, zajišťují plošné zpracování celého půdního profilu. Na konci pracovního orgánu pak je volitelný válec. Výrobce nabízí tento Finišer ještě se záběry 3,5 – 4 – 4,5 –5 – 6 a 7 metrů. Dva poslední se uplatní dále na východ od naší republiky, pro náš trh jsou vhodné typy do pěti metrů.
Ze své bohaté nabídky zvolilo Moreau Agri, s. r. o. pro předvedení podmítky soupravu McCormick ZTX 260 s diskovým podmítačem Gregoire Besson XRV Big´ Pro (5). Stroj pro zpracování půdy je svojí velmi robustní konstrukcí ideální pro práci v těžkých, náročných podmínkách na velmi tvrdých půdách. Kvalita jeho práce a celková konstrukce vyváží jeho poněkud vyšší cenu oproti lehčí konkurenci. Disky mají standardní rozměr 610 mm a tloušťku 6 mm, lze ale zvolit i variantu s disky o průměru 710 mm s tloušťkou sedm a osm milimetrů. Jednotlivé sekce nese robustní páteřový rám, který je dimenzovaný zejména na zadní velmi těžký pěchovací válec, který je se svým průměrem a váhou prakticky ojedinělý na trhu. Jeho speciální konstrukce minimalizuje nalepování bláta při práci na mokrém pozemku. Přibližně 10 % zákazníků volí lehčí prutový válec. Předvedený podmítač měl záběr 4,8 m, výrobce však nabízí tuto řadu až do sedmi metrů. Gregoire Besson vyrábí některé své těžké diskové podmítače jako jediný až do šířky 14 m.
Talířový podmítač Lemken Rubín 9 je u odborné veřejnosti velmi známý a oblíbený stroj (6). V agregaci s traktorem New Holland 8870 A jej představila společnost Lemken Czech, s. r. o. Podmítač se skládá ze dvou talířových sekcí. Disky jsou v každé sekci vertikálně i horizontálně vychýleny pod jiným úhlem. Mezi sekcemi umístěné pruty srážejí půdu zpět pod druhou sekci a následně pod zapravovací disky a válce. Talířové disky mají průměr 660 mm, tloušťku 6 mm a jsou určeny pro hrubou podmítku a zapravování rostlinných zbytků, hnoje atd. Každý disk je samostatně mechanicky jištěn pružinou. Do příslušenství patří krajní disky, které srážejí půdu zpátky pod disky a zamezují tak tvorbě tzv. kopečků. Za dvěma sekcemi disků následují zaklápěcí talíře, které promíchají a srovnají půdu. Podle přání zákazníka a typu půdy se stroj doplní válci. Firma Lemken nabízí 18 druhů.
Biskupická společnost P & L, spol. s r. o., předvedla na poli osmiřadý dlátový podmítač Köckerling Vario tažený traktorem Ford 8870. Stroj je vhodný pro klasickou podmítku a podzimní i jarní předseťovou přípravu (7). Výhodou tohoto podmítače je velmi intenzívní rovnání i celoplošné podřezání pozemku, masivní promíchání a následné utužení půdy válci. Vytváří optimální podmínky pro vzcházení plevelů a výdrolu, které mohou být následně likvidovány chemicky nebo mechanicky. Dláta jsou uchycena na slupicích a na pružných listových pérech, která svojí tuhostí umožňují vniknutí dlát i do suchých půd. Originální dvojitý válec je prakticky jediným mazaným místem. Tyto podmítače se vyrábějí v pracovních záběrech od 3 do 7,5 metru. Pracovní rychlost se pohybuje mezi 10 až 15 km/h.
Dvojice traktoru John Deere 8530 a diskového podmítače Discland LC 6000 zahájila předvádění firmy Strom Export, s. r. o. (8). Stroj na podmítku půdy se záběrem šest metrů charakterizuje moderní konstrukce s každým diskem uloženým na samostatné slupici. Ve výrobním programu má firma ještě polonesené verze se záběry 4, 5 a 7 m a širokozáběrové typy se šířkou 8, 10 a 12 m.
Poslední dvě soupravy představila opět společnost Pekass, a. s. První najel traktor Fendt 936 a Horsch Tiger 6 XL (9). Tento šestimetrový podmítač je jediný z řady Tiger, který je určen pro mělké zpracování půdy, tedy klasickou, rychlou, ale kvalitní podmítku. Vhodný je též pro podzimní i jarní předseťovou přípravu. I při pracovní rychlosti 12 až 15 km/h velmi dobře rovná a drobí půdu. Úzké radličky jsou umístěny v šesti řadách, za nimi následuje těžký gumový pěch, doplněný válečky mezi jednotlivými pneumatikami. Povrch půdy za strojem je tak velmi rovný. Potřeba tahové síly se pohybuje kolem 60 k/m záběru při hloubce zpracování 10 cm. Nejuniverzálnějším strojem Horsch, který firma Pekass předvedla, byl za traktorem Fendt 933 tažený Terrano 6 FX (10). Ten umí jak klasickou podmítku, tak zvládá práci ve středních hloubkách a při správně zvolených radličkách dokáže jít i značně hluboko. Lehká, střední nebo těžká půda, na každou se najde řešení volbou jedné z devíti typů radliček. Uspořádání radliček a slupic je ve třech řadách, za nimiž následují zaklápěcí urovnávací talíře a jeden z pěti pěchů, dle konkrétních podmínek. Pracovní rychlost je opět mezi 12 a 15 km/h.

Secí stroje a předseťová příprava
Podmítače odvedly svojí práci a do zpodmítaného pole tak mohly vyjet secí stroje v posledních ukázkách dne.
První dva zástupce představila společnost Agrall zemědělská technika, a. s. Za traktory Claas Axion 850 s výkonem 260 k se postupně představily dva červené stroje Väderstad. Prvním secím strojem byl Rapid A 600 S (11). Krátké disky následuje smyk na urovnání povrchu. K secím diskům vyoseným o 3 ° je z boku přiložena botka. Patentované hydraulické výsevní ústrojí používá radar k měření rychlosti. Výsevní dávka se pohybuje mezi 1 až 360 kg/ha. Za secím ústrojím je pak pěch a zavlačovač. Secí stroj si tak jedním přejezdem připraví pozemek, zaseje, utuží a zavláčí. Mechanické varianty se vyrábějí v pracovních záběrech 3 a 4 m, pneumatické od 4 do 8 metrů. Téměř všechny modely je možno ještě vybavit přihnojováním pevnými průmyslovými hnojivy. Do volitelné výbavy lze zařadit preemergentní znamenáky, nástavbu zásobníku nebo mezikolové pěchy. Novinkou mezi secími stroji Väderstad je Spirit 600 (12). Disky jsou následovány mezikolovým pěchem. Zadní výsevní botky mají rozteč 12,5 cm, za nimi je pak zavlačovač. Stroj je vybaven stejným výsevním ústrojím jako Rapid a velkým zásobníkem osiva. V nabídce výrobce jsou modely s třemi pracovními záběry – 6, 8 a 9 m. Volitelná výbava je opět bohatá.
Druhou dvojici souprav představil zástupce společnosti Pekass, a. s. Ukázku zahájil traktor Fendt 933 se secím strojem Horsch Pronto 6 DC (13). Zástupce talířového botkového setí má v přední části dvě řady krátkých talířů, které pasivně připravují půdu před setím. Následuje těžký gumový pěch a secí botky s velmi dobrým kopírováním a přítlakem až 150 kg. Zajímavá je možnost měnit přítlak mezi pěchem a botkami. Zásobník osiva má objem 4000 l. Výsevní ústrojí Horsch je velmi přesné a umožňuje výsevek 0,5 až 500 kg osiva. Celý stroj je řízen elektronicky pomocí počítače. Je-li secí stroj vybaven přihnojením, je násypka rozdělena na dvě části a místo jednoho jsou umístěna dvě identická výsevní ústrojí. K jednoduché obsluze se díky minimálnímu množství mazacích míst přidává i jednoduchá údržba. Pracovní výkon se pohybuje mezi 6 a 7 ha/h. Fendt Favorit 924 dodal tahovou sílu radličkovému secímu stroji pro pásový výsev a přihnojení pod patu Horsch Sprinter 6 ST (14). Jak název napovídá, stroj má záběr 6 m a násypku o objemu 3800 l, která je v důsledku přihnojování rozdělena v poměru 60 : 40. Dokonale rovný povrch pole zajistí pneumatikový pěch, za kterým následují tři řady secích radliček Duet. Radlička díky svému tvaru vyčesá slámu z povrchu pole a uloží granulované hnojivo do drážky pod seťovým lůžkem. Spodní štít secí radličky utuží půdu kolem hnojiva a vytváří lůžko pro osivo. Kontrolní a řídící jednotka zabezpečuje všechny důležité funkce stroje. Jako všechny secí stroje Horsch je i tento jednoduchý jak na ovládání, tak i na údržbu.
Modré stroje Lemken není třeba nějak zvlášť představovat, patří dlouhou dobu mezi velmi oblíbené. Firma Lemken Czech, s. r. o., zvolila pro závěrečné předvádění kombinaci traktoru New Holland T 8050 se soupravou Rubín 9 + Solitair 9. Tato souprava je vhodná jak do nepřipravené půdy, tak do zpodmítaného pozemku (15). Je vlastně jakousi skládačkou, tedy před secí stroj je možné připojit pro přípravu půdy Rubín s disky o průměru 660 mm nebo Heliodor s menšími talířovými disky, který je vhodný do zoraného pozemku nebo podmítky. Dalšími možnostmi je doplnění radličkovým podmítačem nebo kompaktorem. Jiné řešení představoval traktor Fendt 924 a Compact-Solitair 9 (16). Pro přípravu půdy je určena sekce Heliodor s talířovými disky o průměru 460 mm. Zásobník má obsah 3500 nebo 4500 l, v provedení s přihnojováním je rozdělen na dvě poloviny. Stroj je pak vybaven dvěma výsevními ústrojími, jedním pro osivo, druhým pro hnojivo. Pracovní záběr lze volit mezi 3 a 6 m po jednom metru.
Největší počet zástupců měl značku společnosti P & L, spol. s r. o. První na pole vyjel New Holland T 7550 se secím strojem Köckerling Ultima (17). Tyto jednoduché secí stroje se vyrábějí v pracovních záběrech 3 až 8 metrů. Vyznačují se minimálními nároky na obsluhu a údržbu při vysokých hektarových výkonech. Dláta široká šest centimetrů vytvářejí stejně široké lůžko, do kterého je v proužcích uloženo osivo, které si tak nekonkuruje. Každá secí botka je vybavena ještě kopírovacím kolem, které pomáhá dodržovat předem nastavenou hloubku setí, a to již od jednoho centimetru. Najdeme zde také osvědčené elementy z již dříve popsaných strojů Köckerling jako utužovací válec nebo stavitelné zavlačovače pro rozvrstvení rostlinných zbytků. Zásobník osiva má podle pracovního záběru objem 3000 až 4000 l. Stroj je vhodný pro výsev máku, řepky, hořčice, obilovin i luskovin jak do mulče, tak pro přímé setí. Optimální pracovní rychlost je 8 km/h. Challenger MT 665 B s maximálním výkonem 315 k doprovodil secí stroj Great Plains NTA 2000 v tradiční zelené barvě (18). Firma nabízí secí stroje v záběrech od 3 do 9 m. Mechanické výsevní ústrojí zajišťuje velmi přesné a spolehlivé dávkování. Všechny pohony na stroji jsou mechanické a nenáročné na údržbu. Vpředu umístěná řada koltrů zpracovává půdu a připravuje seťové lůžko. Dvoudiskové výsevní ústrojí pak následně ukládá osivo. Zamačkávací kola utuží půdu a zajistí její dostatečný kontakt s osivem. Secí stroje Great Plains jsou použitelné při bezorebném setí, v minimalizačních technologiích a při dodržení agrotechnických zásad i v technologiích klasických. Vysévat lze plodiny od máku až po bob a kukuřici. Mohutná konstrukce a celkové provedení zajišťují těmto strojům dlouhou životnost. Posledním předvedenou dvojicí společnosti P & L byl pásový traktor Challenger MT 765 B se strojem Köckerling Allrounder se záběrem 10 m, určeným pro předseťové ošetření podmítky s mechanickým ničením plevelů (19). Jako velmi vhodný se jeví při přípravě před setím máku nebo jarního ječmene.
Univerzální stroj využitelný jak pro setí, tak ve funkci diskového podmítače poslalo na pole Unimarco, a. s. V agregaci s traktorem Massey Ferguson 8170 se jednalo o Agrisem Dos Super 100 DS 1400 (20). Díky své konstrukci umožňuje vysoké pojezdové rychlosti, jako podmítač 15 až 20 km/h, při setí 12 až 15 km/h. Zajímavý je systém výsevu. První řada disků vytváří seťové lůžko do kterého padá osivo z výsevních trubek a následně je druhou řadou disků zakryto půdou. Požadovaná hloubka výsevu se nastavuje na koncovém válci. Kromě předvedené mechanické varianty existuje i provedení hydraulické, záběry lze volit od 3 do 6 metrů.
Prutové brány ze SMS CZ, s. r. o., byly předposledním předvedeným strojem dne. Toto nářadí s označením PB 600 je v našich podmínkách netradiční (21). Tuto koncepci, vyskytující se spíše na amerických a kanadských polích si nechal na zakázku vyrobit jeden zdejší zemědělec. Po roce zkušeností lze říci, že jsou tyto brány vhodné pro středně těžké až lehčí půdy. Jsou využívány pro opakovanou podmítku, předseťovou přípravu a zakládání trvalých travních porostů. V horní části umístěný zásobník pro přísev PS 250 umožňuje zakládání porostů meziplodin. Nespornou výhodou stroje jsou velmi nízké provozní náklady i náklady na pohonné hmoty.
Na samý závěr se též představila firma Farmet, a. s., se svým univerzálním secím strojem Excelent Premium 6 (22) za traktorem Case IH 7240. Tento osmitunový stroj má 24 radlic a může pracovat s přihnojováním pod patu jak tekutým hnojivem, tak i granulátem. Předvedená varianta ukládala hnojivo do úrovně setí. V přední části je smyk následovaný dvojicí robustních válců, na kterých se nastavuje hloubka setí. Dále umístěné radlice nadzvedávají horní vrstvu a pod ní na široko sejí. Dvě výsevní ústrojí zajišťují současný výsev a dávkování granulovaného hnojiva. Ve třech řadách umístěné zavlačovače půdu opět urovnají a zadní pěch nakonec utuží. K dispozici jsou záběry 3 – 4,5 – 6 a 8 m. Secí stroj je vybaven bezdotykovým displejem, všechny funkce se ovládají z kabiny traktoru. Šestimetrová varianta má zásobník o objemu 4000 l.

Klíčové informace:
– V Chebu se na nedávném Dni Zemědělce konala přehlídka zemědělské techniky s polními ukázkami.
– Praktického předvádění podmítky se zúčastnilo deset strojů od devíti vystavovatelů.
– Na zpodmítaný pozemek vyjelo dvanáct zástupců sedmi firem, demonstrujících přípravu půdy a setí.
– Zastoupeny byly známé zahraniční značky i české výrobky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down