Podzimní Kámen zdrojem inspirace

Stovky zemědělských strojů zaplnily během dvou Dnů Zemědělce polní letiště v Kameni. Z obou stran přistávací dráhy v délce téměř 1300 metrů vystavilo více než 140 firem moderní zemědělskou techniku pro malé farmáře i velké zemědělské podniky včetně dalších technologií, zařízení a náhradních dílů. Nechyběly ani pokusné parcely s různými hybridy kukuřice, které letos poprvé doplnila expozice s živými zvířaty.

Stejně jako před dvěma léty se i letošní Den Zemědělce těšil velikému zájmu. Tato v historii největší polní prezentace zemědělské techniky v České republice přilákala rekordní počet vystavujících firem i návštěvníků. Není se co divit, Den Zemědělce patří mezi tři největší celostátní zemědělské akce v České republice.

 

Spokojení vystavovatelé i návštěvníci

V porovnání s výstavami Techagro a Země živitelka má ale Den Zemědělce řadu předností. Především jde o výstavu spojenou s praktickým předváděním techniky a technologických linek. Vidět na jednom poli stroje různých značek při práci, posoudit jejich funkčnost, porovnat rozdíly a mít možnost si je na místě vyzkoušet nemůže nabídnout žádná jiná velká výstava. Vystavovatelé oceňují i to, že mají svoje expozice u hlavní trasy a nikdo je nemusí, tak jak je běžné u jiných výstav, hledat. Při cestě tam a zpět nemůže žádný zemědělec jejich expozici minout. Což je výhodné i pro samotné návštěvníky.

Každý den začínal polní snídaní a představením poloprovozních pokusů téměř 70 hybridů kukuřice od deseti osivářských firem. A pak už následovaly tolik očekávané praktické ukázky zemědělské techniky, které končily krátce po poledni. V tu dobu proběhlo i losování tomboly o hodnotné ceny. Odpoledne měli návštěvníci spoustu času prohlédnout si nebo vyzkoušet vystavené stroje, požádat zástupce obchodních organizací o informace nebo prospekty, občerstvit se a podělit se s ostatními o zkušenosti.

 

Středa 16. září

Ve středu zahájil praktické ukázky tucet traktorů s čelním nakladačem. Během své prezentace pracovaly se dvěma typy adaptérů: jeden byl určen pro nakládání válcových balíků a druhý pro práci se sypkými materiály. Při praktické ukázce sledovali návštěvníci i tolik důležitou rychlost a složitost výměny pracovního nářadí.

První den patřil také technice na sklizeň pícnin, ať už samojízdným sklízecím řezačkám, žacím strojům, obracečům, shrnovačům, sběracím vozům či lisům, ale i strojům určených k regeneraci trvalých travních porostů. Od řezaček odvážely sklizenou píci velkoobjemové návěsy v agregaci s nejnovějšími traktory. Předvedeno bylo více než dvacet souprav, které se vesměs vyznačovaly širokým záběrem a šetrností ke sklízenému pozemku i píci. Potvrdily, že pouze rychlá sklizeň a rovnoměrné zasychání posečeného porostu, při němž si rostliny zachovávají vysoký podíl energie, mohou zaručit požadovanou kvalitu konzervovaného krmiva, a tím i vysokou úroveň jakostních ukazatelů mléčné produkce. V letošním roce, kdy zemědělci zaznamenali i citelný nedostatek objemných krmiv, mohli zhlédnout a vybrat si stroj, který budou potřebovat v nadcházejících letech pro bezztrátovou sklizeň pícnin s nízkými náklady. Je zřejmé, že změna klimatu s přibývajícím počtem tropických dnů bude klást na zajištění objemných krmiv velkou roli a chovatelé skotu budou muset hledat v jejich produkci další rezervy. Stejně tak v nákladech, neboť v blízké budoucnosti se ani nákupní cena mléka jen tak nezvýší. A předvedené stroje jim v tom mohou výrazně pomoci.

 

Čtvrtek 17. září

Ve čtvrtek si přišli na své zemědělci, kteří obdivují zajímavé traktorové agregace nebo uvažují o koupi stroje na zpracování půdy a setí. Polní ukázky zahájilo dvanáct souprav, které posouvají práci v zemědělství mezi technicky vyspělé obory. Nechyběly velké tahače vybavené moderními elektronickými systémy a satelitními navigacemi, s nimiž uživatele dosahují vysoké produktivity práce. Na jejich prezentaci navázalo více než dvacet  souprav k přípravě půdy a setí. Předvedena byla řada pluhů, kypřičů a secích strojů, které vesměs splňovaly požadavky současné praxe na vysoký výkon, minimální provozní náklady a snadné nastavení či ovládání.

Pořadatelům, kteří tuto nevětší polní prezentace zemědělské techniky v České republice připravovali téměř dva roky, přálo po celé dva dny i počasí. Kdo do Kamene přijel, určitě nelitoval, neboť si odvezl nejen řadu pěkných zážitků, ale především inspiraci, čím doplnit vlastní strojový park, aby obstál v tvrdé konkurenci. Předseda představenstva VOD Kámen Josef Houček by si například vybral samojízdnou řezačku Krone a agrotahač Tatra, který je homologován jako traktor.*

Podrobně se ke Dnu Zemědělce vrátíme v příštích číslech týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down