Podzimní předvádění techniky se Zemědělcem mělo úroveň

Každoročně je Mistrovství republiky v orbě hojně navštěvovanou akcí. Letos měli všichni přítomní navíc možnost vidět téměř šest desítek souprav strojů a nářadí přímo při práci. Hlavní pozornost na sebe samozřejmě poutaly soupravy orební, ale i podmítače, secí kombinace, a postřikovací technika. V tomto čísle Zemědělce jsme se pokusili všechny tyto soupravy zachytit.

Zajímavou předváděnou skupinou byla postřikovací technika. Tyto stroje nesmí chybět na žádné předváděcí akci. Je to dáno tím, že jejich využití v zemědělském podniku je téměř celosezónní.
„Samochody“ samy jedou
Samojízdný postřikovač Tecnoma Laser 4036 francouzské výroby se představil jako první z této skupiny. Postřikovače značky Tecnoma jsou na našem trhu již od roku 1985. Model 4036 je největším z řady samochodných postřikovačů. Obsah nádrže stroje je 4000 l, záběr ramen 36 m. Postřikovač je vybaven motorem Iveco s výkonem 160 k. Samozřejmostí je hydro pohon všech čtyř kol a odpružené nápravy na vzduchových polštářích, kdy je každé kolo odpruženo zvlášť. Světlá výška stroje je 1,2 m. Nápravy jsou stavitelné od 2,25 do 2,7 m a obě jsou řiditelné. Poloměr otáčení postřikovače je 4 m. Kabina je vybavena přetlakovou ventilací, topením, klimatizací a aktivním uhlíkovým filtrem. čtyřnásobná filtrace postřiku, Pístomembránové čerpadlo s výkonem 350 l/min dává tlak 15 barů. Ocelová ramena mají záběr 36 m a zdvih od 0,65 do 2,05 m s pneumatickým tlumením. Předváděný postřikovač měl letos za sebou 4700 ha.
Samojízdný postřikovač Berthoud – Boxer má stejný podvozek od stejného výrobce jako předchozí postřikovač. Hlavní postřikovací část stroje, řízení a dávkování postřiku má již každá značka odlišné. Objem nádrže Boxera je 3000 l, záběr ramen 24 m. Ve výrobě má firma i záběry od 18 do 42 m a nádrže s objemem od 2500 až po 4000 l. Postřikovač má elektronické řízení regulace a dávkování postřiku doplněné paměťovou jednotkou, která si uchovává údaje až z 99 pozemků. Tato jednotka má výstup na tiskárnu a je schopna komunikovat s PC v kanceláři. Ve výrobním programu má firma Berthoud i postřikovače nesené, polonesené a rosiče.
Firma Agrio Křemže se představila se samojízdným postřikovačem SAM, který má podvozek Zetor 106 a motor o výkonu 108 k s mechanickou převodovkou. Světlá výška stroje je 102 cm, rozchod od 200 do 225 cm. Klimatizací vybavená kabina má filtraci vzduchu prostřednictvím uhlíkových filtrů. Celá nástavba včetně kabiny je z produkce domácí firmy Agrio Křemže. Transportní rychlost SAMa je 40 km.h-1. Nevětší předností je cena, která v plné výbavě činí 2 700 000 Kč a spotřeba nafty pohybující se okolo 0,4 l/ha.
Tažené postřikovače
Firma Marco Export, generální zástupce značky Hardi pro ČR i SR do Bečvár přijela s taženým postřikovačem Commander plus Twin Force, který má nádrž 2200 l a záběr ramen 18 m. Zajímavý je systém aktivní vzduchové asistence Twin Force. Jeho předností je vyšší pracovní rychlost až 15 km.h-1, při dodržování všech kvalitativních parametrů postřiku. Nádrž je vyrobena z polyetylenu a na všech kovových částech je povrchová ochrana. Světlost stroje je 70 cm. Na podvozek lze zvolit různé typy kolo od kultivačních (na předváděném modelu) až po flotační. Lze také volit různé záběry ramen 18, 20, 21, 24, 28 m a objemy nádrží 2200, 2800, 3200, 4200 l. Pro čerpání postřiku stroj používá membránová čerpadla Hardi.
Návěsný postřikovač RTS 2018 byl mohli návštěvníci vidět i na letošním ročníku výstavy Země živitelka, kde tento výrobek získal ocenění Zlatý klas. RTS 2018 má pracovní rozpětí ramen 18 m a objem nádrže 2000 litrů. Celá řada RTS zahrnuje celkem tři typy návěsných postřikovačů a to 2000, 2500 a 4000. Všechny tyto typy jsou vybaveny počítačovou jednotkou TeeJet 844 E, na které obsluha snadno zjistí optimální rychlost jakou by se měl postřikovač na poli pohybovat při nastavené dávce. Řídicí jednotka funguje i opačně, kdy při změně rychlosti přepočítá aplikované množství. Firma MGM vyrábí postřikovače u nás a také u nás nakupuje materiál na jejich výrobu, což se v konečné fázi projeví na ceně výrobku. Nesené postřikovače jsou vyráběny s objemem 400, 600, 800 l. Návěsné postřikovače jsou ve výrobě s objemem nádrží od 2000 do 4000 litrů a záběrem ramen od 18 až do 27 metrů. Zajímavě je také řešeno plnění postřikovače aplikačními přípravky pomocí tzv. Ekomixeru.
Moreau Agri představilo tažený postřikovač Blanchard Atlantic s objemem nádrže 2700 l a rozpětí ramen 24 m. Ramena jsou kvůli odlehčení vyrobena z hliníku. Postřikovač používá čtyřtryskové hlavice s keramickými tryskami. Samozřejmostí je značkovací zařízení a řídicí jednotka. Stroj lze dovybavit zařízením pro aplikaci postřiku s podporou vzduchu. Kromě tažených modelů se vyrábí i stroje nesené a samojízdné.
Agrio Křemže měla v Bečvárech ještě tažený postřikovač NAPA 24. Záběr ramen stroje 24 m je možné sklopit na 18 m. Podle podmínek lze volit nádrže 3000, 4000 a 5000 l. Počítač od dánské firmy LH Agro je možné vybavit přímou injektáží. Letos poprvé vyzkoušeli tento systém na postřikovači a má za sebou asi 5000 ha. Principem je to, že koncentráty jsou umístěny ve zvláštních nádobkách a v hlavní nádrži je čistá voda. Systém umožní diferencovanou aplikaci přípravků i hnojení.
Rozmetací technika
Nesené rozmetadlo Kuhn MDS 732 M se představilo společně s traktorem New Holland TL 80, což je nejnižší výkonová třída. Rozmetalo Kuhn MDS 732 má zásobník o objemu 700 l, avšak je jej možné zvýšit o 200, 400 nebo 600l.
Zajímavé bylo také čtyřkomorové pneumatické rozmetadlo TPH Four Bin, které je určeno pro variabilní dávkování průmyslových hnojiv na základě předem připravených aplikačních map. Zásobník rozmetadla je rozdělen do čtyř komor, z nichž v každé je jiný druh hnojiva a během pracovní jízdy je každá jednotlivá živina dávkována dle předem stanovené potřeby. Jeho směnová výkonnost se pohybuje mezi 150 až 300 ha. Záběr je 21 m a obvyklá pracovní rychlost se pohybuje kolem 30 km.h-1.
Agrostroj Pelhřimov představil rozmetadlo RUR 55, model pro rok 2000. Jde o tradiční a v českých podmínkách osvědčenou konstrukci, umožňují rozmetání nejen statkových hnojiv, ale i průmyslové kaly, komposty a vápenec. Rozhoz rozmetadla byl zvětšen na 14 m, což je oproti starším verzím rozdíl 4 m. Rozmetadlo lze doplnit celou řadou doplňků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *