23.06.2022 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pojďte se svézt! Pojďme se svézt

Návštěvy továren produkujících zemědělskou techniku mívají většinou obdobný průběh. Nejprve teoretické seznámení s výrobním sortimentem, pak prohlídka míst, kde se vyrábí komponenty, lakují díly, nebo montují stroje a někdy i jejich praktické vyzkoušení. Poslední bod však nebývá obvyklý, a pokud je zařazen, většinou na něj není mnoho času. Trochu jinak tomu bylo při mojí návštěvě ve výrobním závodě v Phullendorfu. V jeho areálu je totiž malý zkušební polygon a na něm jsme mohli strávit zajímavé a praktické dopoledne s manipulační technikou Kramer.

Tedy do strojů jsme hned neskočili. Nejprve proběhly ukázky v podání zkušebního jezdce, který několik z nakladačů a manipulátorů otestoval při extrémních situacích. Ty nám byly následně přísně zakázány, hlavně jsme nesměli jezdit na prudký kopec, který se dal přejíždět jen určitým způsobem, a vybočení z optimální trasy by jistě znamenalo karambol, nebo minimálně nebezpečnou situaci. Poté co jsme mohli zhlédnout co technika od Kramera dokáže, mohli jsme se svézt i my a vyzkoušet asi desítku strojů.

Samozřejmě, že každý si nemohl vyzkoušet všechno, přece jen bylo nás tam asi třicet a na zkušební polygon se nevešly více než čtyři nakladače, ale i tak se mi podařilo dostat do dvou manipulátorů a chvilku se s nimi svézt. Jednalo se o modely KT407 a KT144, tedy vlastně 1445, což je stavební varianta, která se od zemědělské verze odlišuje se jen tím, že se lakuje do žluté barvy. Vyjádřeno replikou ze známého filmu: „Na funkci to nemá vliv.“

Výkonný univerzál

Model KT407 je zástupcem střední výkonnostní třídy teleskopických manipulátorů Kramer s nosností 4 tuny a výškou zdvihu 7 metrů a v ČR je i nejprodávanější. Kombinuje totiž dostatečnou výkonost s univerzalitou nasazení a tak v zemědělských podnicích zastane hodně manipulačních činností. Motor s výkonem 136 k a hydraulický systém s axiálním pístovým čerpadlem o průtoku 140 l/min, to jsou slušné hodnoty, které by měly přinášet dobrou produktivitu práce.

Z několika nabraných lžic a objetí dvou hromad se štěrkem musím říci, že rychlost práce, akcelerace při rozjezdu i zvedání ramene se lžící zabořenou do hromady štěrku, vše mi přišlo jako dostatečně rychlé a adekvátní ke stroji s výše uvedenými technickými parametry, které významně definují jeho teoretickou produktivitu práce.

S ovládáním jsem neměl problémy, tedy až na jeden důležitý prvek, který je netradiční, a těm kdo přesednou do Kramera z konkurence, může zpočátku dělat obtíže. Jde o reverzaci. Pro ni je na joysticku vyhrazen ovladač, který konkurenční značky obvykle používají pro zasunování a vysunování teleskopického ramene. Byť je odlišen oranžovou barvou, tak jsem jej zpočátku používal chybně.

K ostatnímu nelze mít připomínek, bylo to pěkné svezení a manipulátor na mě dobře zapůsobil jak z pohledu výkonnosti, tak stability. A protože na polygonu bylo rušno, musím zmínit i dobrý výhled, který byl nutnou podmínkou pro eliminaci kontaktu s ostatními stroji. Přestože je model KT407 již dosti rozměrným strojem, výhled z něj je velmi dobrý a to i na pravé zadní kolo. To bývá u manipulátorů často zakrýváno ramenem, a pokud tomu tak není, je to významné plus. Jak jsem zjistil od jednoho z majitelů obdobného stroje, právě výhled na pravé zadní kolo byl důležitým argumentem pro jeho koupi.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 7/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down