Pole ve Studené patřilo postřikovačům

Ve Studené na Jindřichohradecku proběhl Den společnosti STAGRA spol. s r. o. Akce byla zaměřena na postřikovače, zejména Leeb 4 LT. Účastníci získali rovněž informace o technice Horsch – univerzálním diskovém secím stroji Pronto 6 DC, kypřiči s možností odpojení pěchu Terrano 5 FM, stroji pro kombinované zpracování půdy Terrano 4 MT, Joker 6 RT pro mělké zpracování a přípravu půdy a dalších.

O vlastnostech postřikovačů se mohli účastníci Dne společnosti STAGRA spol. s r. o. přesvědčit na vlastní oči přímo na poli, ostatní stroje však nebylo možné kvůli deštivému počasí předvést při práci, byly však vystaveny na poli a v areálu firmy.

„Nejvíce namáhanou součástí postřikovačů jsou ramena, která jsou během provozu vystavena intenzivnímu mechanickému namáhání. Postřikovače jsou vybaveny systémem Boom Control ECO, PRO nebo PRO PLUS. Trysky jsou od sebe umístěny 25 cm, samozřejmostí je automatické spínání trysek, dvě čerpadla – jedno je rotační a druhé membránové. V dalších letech bude možné postřikovače vybavit BoomSight systemem, který dokáže v případě malé překážky ramena postřikovače zvednout, pokud se v blízkosti nachází například sloup elektrického vedení – stroj se dokonce zastaví,“ prozradil Ing. David Adamec ze společnost STAGRA spol. s r. o., s tím, že postřikovač lze vybavit i nočním osvětlením ramen. Samojízdný postřikovač HORSCH LEEB PT 330 mohli účastníci vidět i při práci na poli. Má variabilní světlou výšku 140 až 160 cm a variabilní rozchod 2,25 až 3 m. Pohon je plynulý hydrostatický. V každém kole je nainstalován hydromotor, který pohání každé kolo zvlášť. Kola mají regulaci prokluzu. Ve výbavě je nerezová nádrž o objemu 5000 l. Ramena mají pracovní šířku 12 až 36 m. I u tohoto stroje obsluha ocení  systém Boom Control Pro. Tento postřikovač snadno zvládne práci ve vysokých plodinách, jako jsou slunečnice, kukuřice a řepka. Od příštího roku se bude dodávat i model PT 350 s vyšším výkonem.

Kromě samojízdného postřikovače ukázala co umí i tažená verze, model Leeb 4 LT. Zemědělci se mohli přesvědčit, že postřikovače Leeb zvládnou přesně nést ramena i při rychlosti až 30 km/h ve výšce 30 cm nad cílovou plochou. „Postřikovací ramena jsou zavěšena na jediném kulovém čepu a jejich polohu a přizpůsobování tvaru terénu zajišťuje počítač, senzory, gyroskop a dva vzduchové písty. Ramena jsou zcela nezávislá na pohybech podvozku postřikovače, proto pracují klidně i v nerovném terénu. Aby ramena mohla pracovat v nízké výšce, jsou vybavena dvojnásobným počtem trysek s roztečemi 25 cm. Trysky se spínají automaticky podle nastavené dávky, rychlosti jízdy a podle výšky ramen od cílové plochy,“ informoval dále. Na postřikovačích LT je k dispozici je levnější plastová nádrž o objemu 4000, 5000, 6000 litrů, pevná nebo říditelná náprava, rozchod 1,8 až 2,25 m. Náprava může být odpružená mechanicky či vzduchem.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *