23.09.2023 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polní autonomní robot pracoval na české půdě

Společnost Leading Farmers CZ, a. s., stála u nás na samých začátcích satelitních navigačních systémů. Dnes je zemědělství bez navigací již nemyslitelné. Stejnou dávku odvahy, průkopnictví a vytrvalosti mají pracovníci společnosti s uplatněním robotiky v českém zemědělství. V letošním roce představují v tomto směru novou značku – nizozemskou firmu AgXeed B. V. Jako vždy, představení je spojeno s polními ukázkami robota při práci, jako tomu bylo i v průběhu Polního dne Zemědělské společnosti Sloveč.

Podmítka strniště po sklizni kukuřice na siláž traktorem, který nemá kabinu a tedy ani obsluhu, je atraktivní podívaná. Díky agregaci s krátkými talířovými branami v neseném provedení o záběru tří metrů, které zapůjčila firma OPaLL-AGRI, s. r. o., se mohl robot firmy AgXeed B. V. předvést v širokém rozpětí pojezdových rychlostí. Bylo zajímavé, jak byl na svých dlouhých a širokých pásech i za jízdy vyššími rychlostmi stabilní.

S nastavitelným rozchodem

Pásy mají pozitivní pohon (tj. zcela bez prokluzu) nahoře umístěným hnacím kolem. Průhledná víčka dovolují snadnou kontrolu hladiny oleje. Pásové jednotky vyrábí firma Zuidberg a je možné měnit jejich rozchod. Prezentovaný robot byl osazen pásy o šířce 760 milimetrů, s nimiž se při nejmenším nastaveném rozchodu vejde do limitu transportní šířky tří metrů. AgXeed nabízí ještě i širší pásy 910 milimetrů, s nimiž již je limit transportní šířky již překročen. Nebo pak jsou možné ještě provedení pásů 610, 400 a 300 milimetrů široké.

Diesel-elektrický pohon

V průběhu Polního dne Zemědělské společnosti Sloveč byl předváděn polní autonomní robot AgXeed AgBot 5.115T2. Kromě něj má AgXeed v sortimentu ještě také kolovou verzi AgBot 2.055W4, která je univerzálnější, lehčí, ale s nižším výkonem motoru (55 kW/75 k, maximálně 300 Nm). Naproti tomu pásový AgBot 5.115T2 je poháněn čtyřválcovým motorem Deutz o objemu 4,1 l a výkonu 115 kW/ 156 k. Motor pohání generátor a vyrobená elektřina pohání pojezd robota. Ale na přání může mít robot vzadu i velkou zásuvku pro připojení kabelu napájení elektrických pohonů nářadí s napětím až 700 V, jako například obraceče, shrnovače atd. Elektricky poháněný zadní vývodový hřídel je rovněž výbavou na přání; jeho otáčky si lze nastavovat plynule podle potřeby. Přenášený výkon může činit až 100 kW, tj. 136 k.

Vzadu robota také mohou být umístěny až čtyři dvojčinné vnější hydraulické okruhy s proporcionálním ovládáním. Vzadu i vpředu robot disponuje tříbodovými závěsy, problémem tedy nejsou ani kombinace nářadí, jako například vpředu nesený zásobník na osivo a vzadu pak nesená kombinace rotačních bran a secího stroje.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down