Polní roboty v zemědělské praxi

V loňském roce se na území České republiky pohybovaly dva polní roboty typu Agrointelli Robotti, model 2020, které jako první zahájily éru komerčního nasazení autonomních strojů v rostlinné výrobě. V režii dovozce, společnosti Leading Farmers CZ, a. s., prováděly setí a plečkování v běžných zemědělských podnicích. Cílem bylo prakticky ověřit jejich provozuschopnost a získat další zkušenosti pro nasazení této převratné zemědělské technologie.

V první části rozhovoru jsme se s Ing. Václavem Jirkou ze společnosti Leading Farmers CZ věnovali konstrukci polních robotů Agrointelli Robotti, jejich autonomii, problematice transportu na pole, plánování linií, agregaci s nářadím a bezpečnosti práce. V druhé části se zaměříme na praktickou část zkoušek a perspektivy tohoto nového směru v oblasti polních prací.

Kdy jste začali roboty testovat?

Praktické uvedení autonomních polních robotů Agrointelli Robotti v České republice jsme chtěli zahájit na jaře roku 2020 setím cukrové řepy. Měli jsme dovézt pět robotů o různých, málo odlišných, šířkách záběrů, přizpůsobených zejména požadavkům na rozteč vysévaných řádků, aby pak pojezdová kola robotu jela mimo zaseté řádky. Vše však zkomplikovala počínající pandemie, takže jsme nakonec od výrobce dostali pouze dva stroje a setí cukrovky jsme těsně nestihli. Začínali jsme tedy setím kukuřice v dubnu 2020. První robot pracoval v Polabí u Městce Králové, druhý působil v Bohuňovicích na Hané. Od začátku jsme byli připraveni na nepřetržité setí bez přestávky, tedy i přes noc, abychom otestovali provozní spolehlivost stroje. Z výsledků jsme byli nadšeni, protože stroj nezklamal a vždy celý pozemek o výměře 20 až 30 ha zasel pouze se zastávkami na doplnění osiva nebo paliva. Co nejdelší jízda nonstop je jednou z předností autonomních robotů a tuto schopnost Agrointelli Robotti bez výjimky potvrdil.

Jak zkoušky robotů pokračovaly?  

Když jsme pak pokročili k srpnovému setí řepky, lze říci, že robotické setí bylo úžasným zážitkem. Robotti pracovaly nepřetržitě a již bez větších problémů. Zejména v noci je úžasné sledovat v dálce osvětlený robot, jak se blíží k souvrati, čekáte, jestli se otočí. Ano otočil se. A pak se zase přibližuje zpět k vám. Je to skvělá práce, účastnit se něčeho takového. Na druhou stranu, když všechno funguje, je to svým způsobem nuda. Desítky hodin jen sledujete, jak robot jezdí tam a zpět. Je pravda, že jsme se zatím neodvážili nechat roboty na poli zcela o samotě, asi to ani není v současnosti možné. Nicméně ověřili jsme už nyní, že by to šlo, že robot pole zaseje či vyplečkuje a pak se poslušně vrátí do výchozího bodu a oznámí SMS zprávou, že je hotovo. Operátor bude moci v blízké budoucnosti teprve v této chvíli vyjet z domu a o robota se postarat.

Celý rozhovor vychází v dubnovém Farmáři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down