Poprvé na brněnském veletrhu

Na volné ploše hned vedle probíhajících jízd zručnosti jsme na brněnském Techagru navštívili společnost Dagros, s. r. o., a na jejím stánku si povídali s Ing. Zdeňkem Šilarem, jednatelem firmy. Ten nám kromě standardně dodávané techniky představil novou značku strojů, jejichž zástupce se nacházel i na výstavní expozici.

Jednalo se o rotorový mulčovač Spearhead 460 Multi Cut. Jak už plyne z názvu, stroj disponuje záběrem 4,6 m, dánský výrobce nabízí i typ 620, tj. 6,2 metru záběru. Menší stroj je osazen třemi, větší pak pěti rotory se svislou osou rotace. Právě tato konstrukce zcela mění možnosti i energetickou náročnost stroje (dle porostu a záběru 90 – 250 koní).
Každý z rotorů stroje je osazen třemi noži s nasávacím křidélkem, což umožňuje drcení i polehlého porostu. Kontaktu se zemí zabraňuje podpěrný talíř rotorů a plazy na krytu stroje. Od hlavního kloubového hřídele je přenos pohonu zajištěn rozdělovací převodovkou za níž následují kardany a třecí spojky proti přetížení pro každý rotor. Konstrukce individuálního pohonu každého z rotorů umožňuje vyklápění jednotlivých rotorů a kopírování i členitého terénu. Práce je možná dokonce i v přepravní poloze, kdy jsou krajní rotory zdvihnuté vzhůru. V tom případě je možná i svislá údržba křovin.
Výška strniště je nastavitelná od 25 do 400 mm. Její změna probíhá velice jednoduše jediným hydraulickým válcem ovládajícím nápravy. Pomocí tažných tyčí dochází zároveň k přizpůsobování výšky tažné oje, takže stroj zůstává stále v rovnoběžném postavení k pozemku.
Podle slov ing. Šilara i návštěvníků výstavy je stroj možné použít jak na klasické mulčování porostů píce a nedopasků, ale také na likvidaci drobného náletu a křovin. Dalším uplatněním je drcení kukuřičného strniště v souvislosti s výskytem zavíječe kukuřičného. V bývalém východním Německu je využívána řada strojů při údržbě prostor po sovětské armádě.
Mimo tento stroj je Dagros schopen dodat další produkty firmy Spearhead. Jsou jimi hlavně stroje na údržbu zeleně, konkrétně tedy mulčovače s vertikální i horizontální osou rotace, příkopová ramena různých velikostí, dosahů a nosností s uceleným sortimentem pracovních adaptérů, např. i s ořezávacími kotoučovými pilami se záběrem dva metry.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *