Poprvé pod střechou

Na rozdíl od předešlých ročníků veletrhu Techagro se letos akciová společnost Lukrom Zlín představila v krytých prostorách pavilonu V. V expozici nechyběly novinky prezentované pro nadcházející sezónu - nová řada traktorů John Deere 5020, krmné míchací vozy Luclar a stroje značek Horsch a Hawe, tedy základní stavební kameny prodejního sortimentu společnosti.

Novinkou mezi krmnými míchacími vozy byly jejich samojízdné verze, ať již horizontální s označením Daytona, nebo vertikální Rollencar Mutti. Jde o stroje určené především pro velké farmy orientující se na tržní produkci mléka. Jejich hlavní předností je kompaktnost a hlavně vysoká výkonnost.
Firma Horsch prezentovala dva nové typy secích strojů. Horsch Concord CO 6 PB Solid je vybaven novými radličkami s možností přihnojování granulovaného hnojiva pod patu. Startovací dávka hnojiva se tak dostává přímo pod kořen rostliny a zajistí její kvalitní výživu. Druhým vystaveným secím strojem byl Horsch Pronto DC 4 s novým designem a násypkou. Oba secí stroje jsou osazeny elektronickým řídicím systémem s kontrolou průtoku osiva, secí stroj Concord také hnojiva. Jsou využitelné pro setí do mulče, ale stejně dobře se uplatní i při zpracování půdy klasickou orbou.
Novinkou firmy Horsch je také hloubkový kypřič Tiger 4A5. Stroj agresivně promíchává a kypří půdu v celém profilu záběru. Pracuje v hloubce 20 cm a více, takže působí jako náhrada orby. Vyrábí se v pracovních záběrech tři, čtyři nebo pět metrů.
Zajímavým exponátem byl také systémový podmítač Horsch Terrano FG 10. Tento vysoce výkonný stroj s pracovním záběrem 10 metrů může využít až sedm různých typů radliček. Je sklopný, takže jeho přepravní šířka nepřekročí tři metry.
Značka Hawe se prezentovala velkokapacitním překládacím vozem vhodným pro sklizeň cukrové řepy, který se vyrábí ve dvou verzích s kapacitou 27 nebo 40 t. Výhodami nasazení vozu RUW 4000 je především šetrné zacházení s půdou, plynulý odvoz řepy, který zvyšuje výkonnost sklízeče a vysoká újezdnost i v těžkých terénech. Podvozek lze navíc využít i pro jiné výměnné nástavby.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *