Poprvé vyjel na pole

V pátek 13. března vyjel poprvé na pole v Šanově u Hrušovan nad Jevišovkou Case IH Titan 3020. Tento samojízdný stroj, který nového uživatele přesvědčil především svými špičkovými technickými parametry, je určený ke hnojení tuhými, granulovanými hnojivy. Jeho prvním a nemalým úkolem bylo pohnojit pole o výměře 100 ha, kde se budou zanedlouho sázet brambory.

Stroje jako Case IH Titan jsou podle Ing. Pavla Nováka, produktového manažera společnosti Agri CS, efektivním řešením pro ty, jež požadují rychlou a naprosto přesnou aplikaci tuhých hnojiv. Jeho velkou výhodou je naprosto homogenní aplikace bez ovlivnění povětrnostními podmínkami. Aplikace provedena přesně podle agronomických požadavků je pak základem efektivního využití živin rostlinami, nemalých úspor a zákonitě většího zisku. A ten je v dnešní době potřeba více než kdy jindy.

Dávku lze plynule měnit
V České republice pracuje Titan na tříkolovém podvozku pevné rámové konstrukce s širokými flotačními pneumatikami Michelin 1000/50R25 a aplikační nástavbou na tuhá hnojiva Flex Air 810. Disponuje devíti litrovým motorem Case IH se jmenovitým výkonem 305 koní, maximální výkon dosahuje 340 koní. Na motor navazuje automatická převodovka Allison 3000 RDS se šesti rychlostmi, výkon se přenáší přes zadní hnanou nápravu Axle Tech, která má dvě rychlosti. Pomocí ní lze zvolit režim pro pole a silnici s maximální pojezdovou rychlostí přesahující 40 km/h. Brzdy jsou řešeny jako vzduchové, vpředu kotoučové. Kabina stroje pochází původně z traktorů Steiger. Pro Titan je v ní částečně upraveno ovládání s jiným typem loketní opěrky doplněné moderním ovládacím terminálem Case IH Viper s dotykovou obrazovkou.
Nástavba Flex Air 810 je určena pro variabilní aplikaci tuhých hnojiv. Zásobník o objemu 8,1 m3 je rozdělen v poměru 60 : 40 pro použití dvou rozdílných hnojiv. Ta jsou z něho vynášena šnekovým dopravníkem, který je přivádí k dávkovacímu ústrojí. Odtud se vzduchem rozvádí do ramen s pracovním záběrem 21,3 m. O dostatečný proud vzduchu se stará dvojice hydraulicky poháněných ventilátorů. Zásobník a ramena jsou vyrobena z vysoce odolné nerezavějící ocele. Dávku hnojiva na hektar je možné plynule měnit ovládacím terminálem. Pro snadné čištění po práci je aplikační nástavba vybavena kompresorem s tlakovým vzduchem a také vysokotlakou vodní myčkou. Před nepřízní počasí je hnojivo zásobníku chráněno sklopnou plachtou.

První praktické zkušenosti
Agronomka z místního podniku stanovila dávku směsného granulovaného osiva na 800 kg/hektar. Zásobník Titanu se plnil přímo z nákladních automobilů plnicím šnekem. Požadovaná dávka hnojiva se nastavila na ovládacím monitoru Viper Pro, který ji hlídá nezávisle na pojezdové rychlosti. Od tohoto okamžiku už nic nebránilo v započetí práce.
Průměrná pojezdová rychlost se pohybovala okolo 16 km/hodinu. I při takto vysoké pojezdové rychlosti a značné aplikační dávce bylo hnojivo naprosto rovnoměrně a přesně aplikováno na pole. K přesnému navádění po pozemku používal řidič satelitní navigaci, díky níž nedocházelo k prakticky žádnému překrytí a aplikace byla naprosto přesná. I když panovalo dost proměnlivé a větrné počasí, na kvalitě a homogenitě hnojení se to nijak negativně neprojevilo. Je to dáno pneumatickým rozvodem hnojiva, které má na výstupu z aplikačních trubic značnou rychlost, a tím pádem není náchylné na odlétávání vlivem silného větru.
Podle prvních zkušeností jsou obsluha Titanu a také jeho provozovatel Zenza Znojmo velmi spokojeni. I když podvozek Titanu není nijak odpružen, na pohodlí při jízdě to není znát, v kabině je příjemné, tiché pracovní prostředí. Motor se jeví jako dostatečně silný a v průběhu jízdy po zoraném poli vykazoval ještě určitou rezervu výkonu. Automatická převodovka si sama řadí dle provozních podmínek. Pochvalná slova si také zasloužil dokonalý výhled na aplikační ramena, která jsou chytře umístěna ve středu stroje. Díky tomu je také možné optimálně rozložit hmotnost a zajistit jejich stanové vyrovnávání při jízdě.

Klíčové informace
-Samojízdný stroj Case IH Titan je vybaven devíti litrovým motorem Case IH se jmenovitým výkonem 305 koní (maximálním výkonem 340 koní) a automatickou převodovkou Allison 3000 RDS se šesti rychlostmi.
-Nástavba Flex Air 810 je určena pro variabilní aplikaci tuhých hnojiv, zásobník o objemu 8,1 m3 je rozdělen v poměru 60 : 40.
-I při vysoké pojezdové rychlosti 16 km/hodinu a značné dávce bylo hnojivo naprosto rovnoměrně a přesně aplikováno na pole.
-Obsluha ocení i dokonalý výhled na aplikační ramena, která jsou chytře ve středu stroje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *