12.12.2001 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postřehy z výstavy Agritechnica 2001

Tak jako výstava zemědělských strojů a traktorů ve Smithfieldu ve Velké Británii, SIMA ve Francii je i výstava Agritechnica v německém Hannoveru událostí roku a pamlskem pro odborníky. Přinášíme proto pár novinek, které mají na výstavě svůj debut.

Agritechnica 2001 je největší evropskou událostí pod střechou. Je příležitostí pro farmáře z celé Evropy, kteří zde mnohou vidět nejnovější vývoj v zemědělském průmyslu. Koná se v prostorných halách v hannoverském Exhibition Grounds. Letos se zde od 13. do 17. listopadu představilo více než 1500 vystavovatelů – předních výrobců zemědělské techniky. Jednou z nejsledovanějších událostí letošní výstavy bylo poradenství v hale č. 8, kde odborníci hovořili na téma šetrné zacházení s půdou a doporučovali systémy pomáhající šetřit strukturu půdy a dosahovat vysokých výnosů a zisků. Farmáři zabývající se organickým zemědělstvím si rovněž přišli na své. Na výstavě byla předvedena řada strojů a zařízení pro rostlinnou výrobu. Byly zde stroje pro mechanické i tepelné hubení plevelů, stroje pro specializovanou organickou produkci a také informace o všech aspektech organického hospodaření.
Zlepšení a novinky
Finský výrobce traktorů Valtra připojil ke své řadě traktorů EcoPower čtyřválcový stroj 6750. Valtra 6750 má motor o výkonu 77 kW při počtu otáček 1800 .min-1. Při 1600 ot. min-1 má výkon 78 kW. Motory EcoPower firmy Valtra vyráběné firmou SisuDiesel se vyznačují lepším využitím paliva a jeho úsporou kolem 10 až 15 %. Této úspory se dosahuje zlepšením přetlakového plnění a technikou vnitřního chlazení. Běh motoru v režimu nižších otáček přináší rovněž další výhody. Ztráty v motoru a převodovce jsou nižší a provozní teplota oleje také. Výsledkem toho je prodloužení intervalu výměny oleje v motorech Valtra EcoPower po 500 hodinách.
Výrobce Valtra rovněž použil výstavu Agritechnica k předvedení traktorů řady S o vysokém výkonu. Mezi charakteristické rysy těchto traktorů o výkonu 169 a 191 kW patří i odpružená přední náprava, volitelný reverzační mechanismus TwinTrac, palubní telekomunikační systém a možnost uplatňování systému precizního zemědělství s bezdrátovou službou pro přenos dat.
Firma Fendt připravila své traktory pro výstavu Agritechnica a pro nastávající sezónu 2002. Předvedla modely řady 400 Vario. Především model Farmer 412, vybavený automatickou převodovkou s plynulou změnou rychlosti je schopný dosahovat rychlosti až 50 km. h-1. S odpruženou přední nápravou model Farmer 412 nabízí pohodlnou jízdu řidiči, který v kabině musí trávit dlouhé hodiny. Na horním konci řady je velmi výkonný model 818 Vario (132 kW) se čtyřventilovým uspořádáním a elektronickým vstřikováním paliva.
John Deere nabídl pro rok 2002 své řady traktorů 6020, 8020 a 9020, nové postřikovače, sklízecí mlátičky a lisy. Rovněž nabízel kompaktní manipulátor s kapacitou 2 tuny, které vyzvedne do výšky 4,7 m. Tento model výrobce již připojil k vyráběným výkonnějším modelům 3800.
Ti, kdo se zajímali o nejnovější vývoj teleskopických manipulátorů se mohli podívat na prototyp modelu New Holland řady LM, který je vybaven i vývodovým hřídelem. Italský výrobce Merlo vystavoval také svůj Multi Farmer, zatímco Bobcat předváděl své výrobky na displeji. Bobcat rovněž vystavoval nejnovější samojízdný univerzální nakládač T190 na pryžových pásech, širokých 320 mm. Tento kompaktní nakládač se vyznačuje měrným tlakem na podložku pod pásy 350 g/cm2. Stroj je 1,7 m široký a unese až 860 kg.
Na výstavní ploše patřící firmě Claas pozornost zaujímal nejnovější typ samojízdného třídílného žacího stroje Jaguar 8700. Kuhn předváděl řadu nových strojů na zpracování půdy, secí stroje a stroje na sklizeň pícnin. Jeho nová generace secích strojů Fastliner zapadajících do systému minimálního zpracování půdy je modulové konstrukce. Používá techniku výsevu Venta a nabízí farmáři kombinaci kypření a setí při jednom přejezdu po poli. Pěstitelé si mohou rovněž vybrat verzi Rapid s radlicemi urovnávajícími povrch pole, pneumatikami které jej utužují, s válcem maxipacker a talířovými secími jednotkami na paralelogramovém závěsu. Pracovní záběr je 3, 4 a 6 m.
Mezi novými stroji na stánku firmy Kverneland Group byl lis Taarup kombinovaný s baličkou balíků a nejnovější obraceč a shrnovač Andex firmy Vicon. Krone vystavoval rotační obraceč a shrnovač Swadro 8.81. Je to dvourotorový model s nastavitelnou šířkou záběru v rozmezí od 7,8 do 8,8 m. Charakteristickým rysem tohoto stroje je schopnost dokonale kopírovat povrch pole, protože každý rotor je opatřen tandemovou nápravou. Toto uspořádání umožňuje oběma rotorům plout na hlavním rámu podvozku. Každý rotor má 13 prstových ramen. Uvnitř je skupina čtyř zdvojených a zakřivených prstů, které čistě sbírají píci z povrchu pole při vysoké dopředné rychlosti. Z traktorové kabiny lze elektronicky nastavit pracovní záběr a výška shrabování.

Ze zahraničních zdrojů zpracoval Milan Šťastný

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down