Postřikovač Lexis

Firma KUHN je známým celosvětovým výrobcem zemědělské techniky. I v České republice má dlouholetou tradici, kde na ní uživatelé oceňují především vysokou kvalitu a spolehlivost. V tomto článku budeme věnovat pozornost konkrétně postřikovačům modelové řady Lexis.

Postřikovače Lexis jsou vstupním modelem tažených postřikovačů značky Kuhn. Jedná se o kompaktní postřikovače s tabulkovým objemem 2400 nebo 3000 l. I přes své malé rozměry má velmi bohatou výbavu na přání, díky které se dokáže přizpůsobit jak nenáročnému uživateli, tak i nejnáročnějším kritériím precizního zemědělství.

Technické parametry

Vzdálenost od oje k podvozku činí čtyři metry. Díky tomu vyniká Lexis svojí manévrovatelností na souvrati. Pokud má uživatel požadavek na maximální ochranu porostu, doplní se oj o automatické nebo manuální ovládání. S nízkou celkovou výškou (např. 3 m s rameny 18 m) ho lze snadno přepravovat na úzkých cestách se stromy a s vegetací na krajnicích. Nízkou siluetu ocení i řada zemědělců se staršími areály a budovami. O dosažení optimálního průtoku se postará pístomembránové čerpadlo, které je v provedení 170 nebo 280 l/min, či odstředivé čerpadlo s průtokem 700 l/min.

Ramena mají rozsah záběrů od 18 do 28 metrů. Na výběr je jak ocelové, tak hliníkové provedení. Obzvlášť hliník přináší další výhody spojené s nižší hmotností celého postřikovače a samozřejmě i s lepším kopírováním terénu. Postupem času se projeví i další dobrá vlastnost hliníku, kterou je odolnost vůči chemikáliím a s tím spojenou korozí. Tato ramena mohou pracovat jak na klasickém principu, tak i na principu míchání postřiku v ramenou. To přináší nejen kvalitnější aplikaci hned od prvních metrů, ale i dokonalejší proplachování postřikovače a přesnější vypínání sekcí popř. trysek v klínech. Tím se dostáváme k dalšímu důležitému bodu u moderních postřikovačů a tím je precizní zemědělství. I model Kuhn Lexis je kompatibilní s GPS systémy, s jejichž kombinací je schopen automaticky vypínat sekce v klínech. Pro náročnější uživatele je k dispozici i varianta s vypínáním trysky po trysce. Pomocí systému Autospray je tato funkce rozšířena o pulzní modulaci, díky které je v tryskách konstantní tlak a tím i konstantní spektrum kapének bez ohledu na pojezdové rychlosti a dávku na hektar. Tuto funkci ocení každý, kdo má členitá pole nebo kdo aplikuje postřiky dle aplikačních map.

Kromě různých variant pro skládání ramen je lze vybavit funkcí automatického hlídání pracovní výšky nad porostem. K tomu slouží hybridní senzory, které snímají nejen výšku nad porostem, ale i nad zemí. Tím se eliminují například místa s polehlým porostem.

Ovládání postřikovače

Pro každou obsluhu je samozřejmě velmi důležité ovládání postřikovače, a i tady platí velmi široká variabilita. Pro ty, kteří hledají jednoduchý systém, je zde řešení bez ISOBUS systému pomocí ovladače REB3. Ten se vyznačuje vysokou spolehlivostní a absolutně jednoduchým ovládáním. Pro náročnější uživatele je k dispozici systém ISOBUS, který podporuje jak externí dodavatele terminálů, tak přímo ISOBUS terminály Kuhn s označením CCI.

Ovládání pracovní zóny postřikovače Lexis jako by odráželo celý tento model. Jedná se o absolutně jednoduchý a přehledný systém, kdy obsluha ovládá prakticky jen dva hlavní ventily (ventil odkud a kam). Procesy plnění, přimíchávání, míchání, postřikování i proplachování jsou tak velmi snadné.

Postřikovače Lexis jsou uživatelsky velmi promyšlené stroje. Jejich koncepce odpovídá jejich pracovnímu využití. Obecně platí, že obsluha se nemusí přizpůsobovat Lexisu, ale Lexis se přizpůsobí svému uživateli.

Ing. Tomáš Vomela

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down