Postřikovací ramena od českého výrobce

Je obecně známo, že výzkum a vývoj stojí nemalé finanční prostředky a tak je obvyklé, že malý výrobci nemohou konkurovat nadnárodním společnostem, které určují trendy ve vývoji zemědělské techniky. Neplatí to však vždycky.

Velmi dobrým příkladem výše uvedených tvrzení je novinka od domácího výrobce, která má punc světového výrobku. Tou novinkou jsou postřikovací ramena od tuzemské firmy AKP, která se specializuje na oblast aplikační techniky. Tato ramena byla předvedena na Techagru a byla montována na samojízdném postřikovači Mazzotti.
Co je hlavní výhodou těchto ramen? Než odpovíme na tuto otázku můžeme zmínit hlavní problémy s kterými se potýkají konstruktéři klasických postřikovacích ramen. Mezi první z nich patří problém zvaný jak skloubit dostatečnou pevnost s nízkou hmotností a přijatelnou cenou. To umějí nová karbonová ramena od AKP, která jsou vyrobena z uhlíkových kompozitů, které jsou lehké a zároveň pevné. Ne náhodou se proto používají v letectví, nebo třeba při stavbě závodních automobilů. Dále je také použit klasický sklolaminát.laminát. Z jakostní oceli jsou vyrobeny prozatím závěsy mezi prvním a druhým dílem ramen a středový díl, sloužící k zavěšení ramen na podvozek postřikovače.
Nová ramena mají dostatečnou pevnost, přitom jsou lehká, nepodléhající korozi ani únavě materiálu. Ramena jsou vyráběna v rozpětí od 18 do 36 metrů, ve dvou rozměrových řadách.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *