Povedený farmářský traktor

Pětková modelová řada traktorů Deutz-Fahr je velmi rozkošatělá. Obsahuje provedení 5G (dále roztříděné do dalších tří podskupin), 5P a 5 TTV. Mimoto jsou v pětkové modelové řadě ještě traktory, které žádné doplňkové písmeno nenesou. Pokrývají výkonové spektrum od 100 do 126 k a nejvýkonnější zástupce, model DF 5125 byl kandidátem na Traktor roku 2017 v kategorii Best Utility.

Best Utility to je něco jako farmářský traktor, tedy traktor s nižším výkonem, jen čtyřválcovým motorem a nižší pohotovostní hmotností. Nicméně komfortu ovládání a technické úrovni se i u této kategorie meze nekladou.

Model DF 5125 není nikterak nabit elektronikou, neobsahuje spousty ovládacích prvků a vzhledem ke spíše mechanické povaze neumožňuje bohaté možnosti nastavení. Stejně tak se spoléhá na spíše konzervativní, ale za to ověřená spolehlivá konstrukční řešení. Přesto má vše, co má traktor jeho kategorie mít.

Do traktorů Deutz-Fahr patří motory Deutz. U modelové řady 5 jde o čtyřválce se zdvihovým objemem pouze 3,6 l. Motory se až na příznivou spotřebu paliva nevyznačují ničím výjimečným, používají vstřikování common rail, turbodmychadlo s mezichlazením stlačeného vzduchu a regulací plnícího tlaku. Pro splnění limitu Tier 4f si vystačí s oxidačním katalyzátorem a systémem SCR, nepotřebují tedy filtr částic.

Převodové ústrojí je spolehlivou klasikou, která je v nabídce již delší dobu. Tedy pětistupňová převodovka se synchronizací, k tomu třístupňový a proporcionálně řazený násobič točivého momentu a dva nebo čtyři rychlostní rozsahy. Reverzace je řazena při zatížení dvojicí robustních mokrých spojek, zajímavým prvkem je systém STOP&GO, který rozpojuje pojezd při sešlápnutí brzdového pedálu a možnost nastavení agresivity rozjezdu, jednoduše na reverzační páce.

Převodové ústrojí je konstrukčně navrženo na 50 km/h, dosažených při jmenovitých otáčkách motoru, díky tomu, že maximální rychlost jízdy je omezena na 40 km/h, může jí být dosaženo již při otáčkách motoru 1780 za minutu.*

Více informací v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *