09.06.2023 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pradědečkův traktor

Stalo se již tradicí, že první červnový víkend patří ukázkám historické zemědělské techniky, které pořádá čáslavská pobočka Národního zemědělského muzea (NZM). Tato tradice byla přerušena pouze v kovidových letech, ale již v minulém roce se znovu konala a v plné parádě. A stejně tak i letos, kdy pořadatelům přálo počasí a na nezájem návštěvníků si rozhodně nemohli stěžovat.

Že účast bude rekordní jsem si uvědomil už při hledání místa na zaparkování. Louka se zdála být beznadějně plná a pořadatel organizující parkoviště jen krčil rameny. Nakonec mne na ni stejně poslal a měl jsem štěstí. Jedno parkovací místo jsem našel. Pak už jsem jen vystál krátkou frontu u vstupu a mohl se ponořit do dění na ploše. Tam právě probíhalo předvádění mých oblíbených traktorů Lanz Bulldog. Jejich velkoobjemové jednoválce způsobují, že traktory na volnoběh poskakují, protože ani rozměrný setrvačník nedokáže zklidnit jejich chod. Někdy též tyto traktory vyfukují obláčky kouře a jejich zvukový projev je též jedinečný. Proto tradičně přitahují zájem nejen můj, ale i ostatních návštěvníků.

Po „buldocích“ se na předváděcí ploše objevil traktor Chernovec řízený přímo ředitelem čáslavské pobočky NZM Vladimírem Michálkem a pak známý samojízdný podvozek PkUS určený pro nesení různých strojů a nářadí. V ukázce byly dobře vidět manévrovací schopnosti, kterými PkUS disponuje, dnes bychom jej označili za stoj s nulovým poloměrem otáčení. Jen ta energie potřebná pro zatáčení je u něj poněkud větší než jaká je nutná dnes v éře hydraulických a hydrostatických systémů. Když nosič nářadí odjel, přišly na řadu ukázky sklizňové techniky. Započaly samovazem, což už dnes mladá generace ani neví co bylo za zařízení, ale v meziválečné a poválečné době kdy se používaly stacionární mlátičky byly samovazy zcela běžné a ušetřily hodně ruční práce. A pak už následovaly tři zajímavé exponáty sklízecích mlátiček. Jednak známý model ŽM 330 a dále též SM 500, který byl na svoji dobu velmi pokrokovým strojem a disponoval například hydropojezdem, nebo hydraulickým vyklápěním vysýpacího dopravníku. Pokud se vám zdá, že tyto prvky znáte ze sklízecích mlátiček Fortschritt E 516, tak to není náhodou, neb jejich koncepce z prototypu SM 500 vycházela.

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 7/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down