13.05.2022 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Praktická ukázka plečky s umělou inteligencí

Realizovat zemědělskou výrobu s certifikací ekologického podniku vyžaduje velmi dobré znalosti a také odpovídající technické vybavení. Například pro likvidaci půdního škraloupu v porostech a likvidaci mladých plevelných rostlin jsou oblíbené prutové brány. Ale jak zlikvidovat nechemickou cestou také větší plevele v řádcích rostlin? Pomocí plečky s umělou inteligencí.

Takovou plečku představili zástupci českého Startupu Ullmanna přímo v činnosti. Stalo se tak na Polním dnu Ullmanna, který proběhl na pozemku společnosti Agroland s. r. o. na Opavsku. Inteligentní plečka Ullmanna byla agregována s nosičem Fendt Xylon a pracovala v porostu mladé cukrové řepy. Jednalo se o šestiřádkové provedení, ale existují i menší tří- a čtyřřádkové varianty. Plečka je využitelná kromě řepy také pro slunečnici, zelí, čekanku česnek, kukuřici, dýni a setou nebo sázenou listovou zeleninu s různou roztečí řádků.

Představená plečka vyžadovala od traktoru jen jeden vnější hydraulický okruh. Ten pohání hydromotor, jenž roztáčí kompresor v případě, že v systému poklesne tlak vzduchu. Pneumaticky jsou poháněny pohyblivé nože, které v každém řádku řepy do předem nastavené hloubky kypří půdu mezi rostlinami. Jednotlivým rostlinkám kulturní plodiny se nože umí vyhýbat. Bylo to vidět i při praktické ukázce na poli, kde žádná z rostlin cukrové řepy nebyla poškozena. Vidí je totiž kamery, které se zaměřují na střed rostlin. Snímky z kamer jsou porovnávány se stovkami tisíc snímků dané plodiny v paměti elektroniky a na základě obrysů elektronika pozná, že jde o kulturní plodinu. Barva přitom nehraje roli, a jednoznačné odlišení kulturní plodiny od plevelné funguje i ve velmi zapleveleném poli – plečka pozná „zelené v zeleném“.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down