02.11.2024 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Praktické předvádění

Na Dni Zemědělce v Unčovicích se představila samojízdná sklízecí řezačka Claas Jaguar 970. Na kapotě měla připomínku 50letého výročí výroby řezaček Jaguar a jednalo se o model reprezentující vyšší výkonovou třídu, která je u řezaček Claas osazena motory MAN. V případě Jaguaru 970 se jedná o šestiválec se zdvihovým objemem 16,15 l a výkonem 790 k.

Řezačka byla osazena desetiřádkovým adaptérem s automatickým skládáním pro přepravu, jehož zajímavostí je určitě to, že má automatické kopírování, aktivní děliče a lze jej využít i pro sklizeň GPS. Adaptér může mít mechanický, tedy konstantní pohon, nebo pohon variabilní, kdy je využito hydrogenerátoru, jenž pomocí oleje pohání hydromotor pohonu adaptéru. Obdobným způsobem je řešena změna rychlosti otáčení čtyř vkládacích válců a tím i plynulé nastavení délky řezanky. To může probíhat i v automatickém režimu, například podle zjištěného obsahu sušiny, který je snímám pomocí NIR senzoru, jenž kromě sušiny vyhodnocuje i výživové parametry sklízeného krmiva.

MCC Shredlage

Specialitou řezaček Claas je možnost instalace drtiče MCC Shredlage, který se vyznačuje rozvlákněním stonků a listů rostlin kukuřice, což se může kombinovat s delší řezankou a výsledkem je krmivo lépe přizpůsobené bachorům přežvýkavců. V nabídce je i diskový (prstencový) cracker MCC MAX pro intenzivní drcení, anebo klasika v podobě válcového drtiče MCC Classic.

Řezačky Claas Jaguar jsou vybaveny nádrží s objemem 375 l, která je určena pro aplikaci konzervantů, nebo plněná vodou, jež slouží pro zvlhčení vkládacích válců, metače a travního kanálu při přerušení sklizně plodin s velkým obsahem škrobu. Nastavení dávkování se provádí pohodlně přes ovládací terminál systému Cebis, který je centrálním mozkem elektronických systémů řezačky.

Dávkování konzervantu probíhá automaticky, na základě měření objemu hmoty procházející řezačkou. Objem procházející hmoty se posuzuje na základě měření oddálení vkládacích válců a v kontextu s jejich otáčkami a potažmo sklizňovým záběrem a pojezdovou rychlostí, a v kombinaci s údaji o sušině lze přesně monitorovat výnosy a pomocí telematického sytému následně přenášet data a to nejen ta o sklizni.  

Automatika sklizně

Práci řidiče ulehčuje několik automatizačních systémů. Předně je to navádění pomocí hmatačů, nebo GPS a řezačka může využívat i kameru snímající tvar sbíraného řádku. Automatická regulace rychlosti jízdy funguje podle množství procházejícího materiálu a zatížení motoru. Řezačka tak může sklízet poblíž maximální výkonnosti. Velkým pomocníkem je systém automatického plnění odvozního prostředku, které je aktivní nejen pokud odvoz jede vedle sklízecí řezačky, ale i za ní a řidiči pomáhá i dynamické řízení snižující počet otáček volantu při otáčení na souvrati.  Všechny automatizační prvky značně ulehčují práci obsluze, která se pak může více soustředit na kontrolu sklízeného prostu.  

Ti, kdož si v Unčovicích prohlédli práci řezačky Jaguar, si jistě všimli systému centrálního huštění pneumatik. To u řezaček není běžná věc, ale princip je stejný jako u traktorů. Zejména na méně únosné půdě a typicky při sklizni kukuřice v nepříznivých podmínkách, snižuje nižší hustící tlak v pneumatikách prokluz až o 5 %. A omezuje též utužení půdy. Jako alternativu ke kolovému podvozku nabízí Claas i podvozek pásový, jehož provozní vlastnosti jsou ještě lepší než u centrálního huštění pneumatik.*

Claas Jaguar 970 při předvádění v Unčovicích
Řezačky Claas Jaguar letos slaví 50leté výročí, které připomínal nápis na kapotě

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down