Při výběru techniky na zpracování půdy je třeba dbát jednak na kvalitu práce, kterou daný stroj vykonává, jednak na optimální využití potenciálu agregovaného traktoru. Optimální výkon soupravy a vysoká produktivita práce jsou důležité jak pro zemědělský podnik, snižující provozní náklady, tak pro soukromého zemědělce, který musí zvládnout vlastními silami veškeré práce v hospodářství.
Historie zemědělského rodu Drhovských sahá až do roku 1565. Současný hospodář Miloslav Drhovský hospodaří společně se svou rodinou v Maršově nedaleko Malšic u Tábora na výměře 270 ha půdy. Drhovských provozují jak rostlinnou, tak živočišnou výrobu a vybudovali i bioplynovou stanici. V rostlinné výrobě Miloslav Drhovský pěstuje kromě klasických obilnin z velké části kukuřici, travní a žitnou senáž, v živočišné výrobě se věnuje výrobě mléka. Krmivo musí zajistit pro 180 kusů mléčného skotu a stejně důležité je zajistit i dostatek hmoty pro provoz bioplynové stanice.
S novým traktorem nový podmítač
Po zakoupení nového traktoru John Deere 8370 R o výkonu 370 koní hledal hospodář vhodné nářadí na předseťovou přípravu půdy po orbě a podmítku strniště, aby tak vhodným způsobem vyřešil rychlé a kvalitní zpracování půdy s ohledem na tažnou sílu traktoru. Již od loňského roku proto pečlivě testoval několik tuzemských i zahraničních strojů. V rámci výběru nového stroje oslovil na letošní výstavě Techagro v Brně i firmu Demco, s. r. o., která zastupuje v oblasti jižních, středních a severních Čech značku Köckerling, a dohodl se na možnosti vyzkoušet na svých pozemcích lehké diskové podmítače Rebell 600T a 800T classic.
Období zkoušek
V polovině dubna zapůjčila firma Demco z výstavního střediska v Radošovicích u Strakonic k otestování podmítač Köckerling Rebell 600T. Miloslav Drhovský stroj vyzkoušel přímo v hrubé brázdě po zimní orbě na lehkých písčitých půdách. Jako tažný prostředek použil výše zmíněný traktor John Deere, aby kromě jiného mohl posoudit stabilitu stroje i při vyšší rychlosti – nad 16 km/h. Už při samotném přejezdu po komunikaci ho příjemně překvapila stabilita stroje, mnohem lepší než u souběžně testovaného konkurenčního diskového podmítače. Praktické zkoušky různých strojů ukázaly, že při pracovní rychlosti kolem 13 km/h začínají mít stroje s pojezdovou nápravou až za zadními pěchy problémy se stabilitou. Tento jev se u podmítače Rebell classic neprojevil. Díky integrované nápravě (před zadními válci) využívá maximálně svůj potenciál a udržuje podélnou rovinu i při rychlosti nad 16 km/h. Pevně nastavený úhel disků pak pomáhá udržovat i rovinu příčnou a stroj tak bezproblémově kopíruje svou osou osu traktoru. Osvědčilo se i samostatné uložení každého disku o průměru 520 mm na listové pružině. Často používané zavěšení vždy dvou disků na jedné slupici (odpružených gumovými válečky) se v konečném důsledku projeví nejen vymačkáním gumového odpružení, ale i zhoršením průchodnosti stroje při větším množství posklizňových zbytků nebo při větší pracovní hloubce. Ačkoliv obecně platí, že diskové nářadí mívá oproti radličkovým strojům při předseťové přípravě větší problémy se zachováním konstantní hloubky seťového lůžka, zvládl Rebell classic přípravu půdy na výbornou. Výsledkem je kvalitní a vyrovnaný porost kukuřice. Maximálního efektu při rovnání pozemku jak při předseťové přípravě, tak při podmítce pak lze docílit použitím zadní smykové lišty. Ta patří k přednostem podmítače Rebell, protože smyková lišta umístěná před disky, často používaná v jiných konstrukcích strojů, nemůže při podmítce strniště urovnávat zpracovanou půdu. Podmítač Rebell classic svojí prací hospodáře přesvědčil o svých kvalitách.
Volba správného pracovního záběru
O značce a typu podmítače bylo rozhodnuto, otázkou zůstávalo, jak velký stroj bude v daných podmínkách optimální. Po otestování podmítače Rebell 600T chtěl Miloslav Drhovský vyzkoušet svůj traktor ještě v agregaci se stejným strojem, ale s pracovním záběrem osm metrů. Byl přesvědčen, že tato souprava lépe využije výkonový potenciál traktoru a při stejné kvalitě zpracování půdy se zvýší výkonnost a produktivita práce. Firma Demco operativně během několika dní nabídla k vyzkoušení na zbytek předseťových prací a následnou podmítku po sklizni senážního žita stroj Rebell 800T classic. Předpoklady se potvrdily, stroj se v obou případech osvědčil na výbornou, a tak na farmě již zůstal. Kromě kvality práce Miloslav Drhovský na technice Köckerling oceňuje použité materiály či rámovou konstrukci navrženou a vyrobenou tak, aby obstála i v těch nejnáročnějších podmínkách.*
Jiří Hruška
Petr Bezděkovský