25.08.2003 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pravidla pro orbu otočným oboustranným pluhem

1. Pluhy
Pro dvou, tří, nebo čtyřradličné pluhy

2. Velikost pozemků
Pro dvouradličné 16 x 24 x 100 m (tj. 16 m šířka na jednom konci a 24 m šířka na druhém). Pokud se šířka z nějakého důvodu změní, např. 12 m x 20 m, musí být vždy rozdíl 8 m). Pro tříradličné (23 x 33 x 100 m, tj. rozdíl stran 10 m) a čtyřradličné (31,5 x 43,5 x 100 m, tj. rozdíl stran 12 m).

3. Hloubka orby
Hloubka musí být dosažena v šesté brázdě a udržována až do zakončovací brázdy, která musí mít alespoň 75 % normální hloubky orby (hloubka bývá v rozmezí 16 až 24 cm). Hloubka je vyhlášena rozhodčími.

4. Rozor
Rozor je jedna souvislá, stejnoměrná, přímočará brázda ve všech částech prooraná, vyoraná z výchozího bodu s použitím zadního pravého tělesa. Povolená doba 20 minut. Při rozoru a naorávání markýrovací čáry je možné použít tří výtyček. Oráč může využít pomoci jiné osoby při vytyčování roviny a odstraňování výtyček. Pomocník je určen pouze k odstraňování výtyček.

5. Vyznačení pro klínový pozemek – markýrovací čára
Po dokončení rozoru si změří oráč vzdálenost pro klínový tvar pozemku. Bude to 16 brázd pro dvouradličné pluhy nebo 18 brázd pro tříradličné pluhy a 24 brázd pro čtyřradličné pluhy, měřeno do rozoru ke klínovitému pozemku soutěžícího.
Tři výtyčky se mohou použít pro rozor a označení markýrovací čáry na vyznačení klínového pozemku.
Tato markýrovací čára se provádí při posuzování rozoru rozhodčími, v tomto čase si dále oráči u tříradličných a čtyřradličných pluhů vyorají hraniční-krajovou brázdu svého pozemku. (viz. rozměry). Mezi jednotlivými parcelami je přípustná stejnoměrně široká, jasně ohraničená nezoraná půda (mez), jejíž šíře nesmí přesáhnout 2 m šířky. Manipulace s markýrovací čárou je zakázána a není posuzována rozhodčími.

6. Začátek (sklad/odhoz)
Začíná po posouzení rozoru na druhý signál pro start.
Soutěžící začnou orat 8 brázd (čtyři jízdy) u dvouradličných pluhů, 12 brázd u tříradličných a 16 brázd u čtyřradličných pluhů.

7. Klínové pozemky
Orba klínového pozemku začíná u brázdy souseda s nejbližším vyšším číslem pozemku. Veškerá půda musí být zorána.
Soutěžící otáčí traktor na pozemku, když orá krátké brázdy, které tvoří klínový pozemek.
Po dokončení nejkratší brázdy na klínovém pozemku se musí soutěžící vrátit na nejbližší souvrať a tam se otočit.

8. Napojovací brázda
Napojovací brázda je vyorána v úhlu klínu. Musí být provedena tak, že její výše je shodná s ostatními brázdami v její celé délce, tj. bez děr. Musí být rovnoměrná, stejně široká, jasně viditelná, srovnatelná s parametry ostatních brázd.

9. Orba zbytku pozemku
Jakmile je vyorán klín soutěžící začne znovu na původní vyznačené markýrovací brázdě a doorá až do poslední brázdy. Tuto část pozemku tvoří 16 brázd u dvouradličných pluhů, tj. 8 jízd, 18 brázd, tj. 6 jízd u tříradličných pluhů a 24 brázd, tj. 6 jízd u čtyřradličných pluhů.
Při orání spojovací brázdy nejsou povoleny výtyčky. (Posuzování spojovací brázdy zahrnuje stejnoměrnost brázdy, výšku a mocnost.)

10. Poslední jízda - závěr
Je oráčem vyorána v místě, kde začíná a uzavírá - rozor / jízdu zpět. Závěrem musí být skýva přesně doorána. Závěr nesmí skývu podruhé obrátit – nepřeorat!
Dno brázdy musí být pravidelné, čisté, odkrojené rovně, řemeslně provedené.
Skývy závěru musí být výškově vyrovnané a navazovat na ostatní brázdy, plnohodnotně stejně široké a mocné. Závěrečný rozor musí být mělký, vhodný k dalšímu zpracování.

11. Zajíždění a vyjíždění
Pozemek se začíná orat na vyznačené souvraťové brázdě, tamtéž orba i končí. Hodnotí se rovnoměrnost, vzhled, zajíždění a vyjíždění z parcely. (Hloubka orby se posuzuje u dvouradličných 2 m a tří a čtyřradličných 4 m od souvraťové brázdy, přímočarost bude hodnocena)

12. Celkové hodnocení orby
Orba musí být řemeslně provedena s jasným ohraničením hřebenů brázd, skývy musí být rovnoměrné, uzavřené – bez děr. Vhodné pro další zpracování.

13. Strniště – rostlinné zbytky
Musí být zaklopeny ve všech částech soutěžní parcely bez výjimky skladu a rozoru.

14. Stopy kol
Na pozemku může být viditelná pouze jedna stopa po kole. Toto neplatí u tří a čtyřradličných pluhů, kde může být navíc viditelná pouze stopa po zadním opěrném kolečku pluhu.

15. Rozhodčí
Na pozemku bude pozemkový rozhodčí, jež kontroluje individuální čas oráče v případě poruchy či nezaviněného čekání. Dále je na soutěžních parcelách skupina rozhodčích, která měří hloubku orby a skupina jež vyhodnocuje orbu.

Způsob posuzování: max. počet bodů od jedné skupiny rozhodčích je 120.

Celkový čas pro orbu je 240 minut.

Hodnocení orby:
rozor
začátek (sklad / rozor, žádné stopy kol)
spojovací brázda na klínových částech pozemku
zakončovací brázda
celkové hodnocení – seťové lůžko
zahlubování – vyhlubování
rovnost
hloubka +/- 2 cm tolerance (rozhodčí 1x upozorní na nedodržení hloubky) čas (za překročení časového limitu)
stopa (za viditelné a nepovolené stopy po kole traktoru – pluhu)
nedooraný pozemek

Ing. Jan Cholenský, CSc.
Hlavní rozhodčí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down